Politične stranke odgovarjajo na vprašanje, kako bi z eno besedo opisale stanje pravne države v Sloveniji. Ali je slovensko sodstvo resnično neodvisno in ali bi morali funkcionarji, vpleteni v kazenske postopke, odstopiti s svojih položajev. Stranke so odgovarjale tudi na vprašanje, ali je obseg korupcije v Sloveniji zaskrbljujoč.
SD
Stanje pravne države opisujejo z besedo "zakasnelost". Slovensko sodstvo je neodvisno, ogrožajo ga zlasti poskusi diskreditacije. Vsak primer korupcije je zaskrbljujoč, občutek o vseprisotnosti pa se krepi zaradi večjega števila odkritih koruptivnih dejanj, pravijo. Odstop funkcionarjev, ki so vpleteni v kazenske postopke, v SD podpirajo.
SDS
Stanje pravne države v SDS z eno besedo opisujejo kot slabo. Obseg korupcije je po njihovi oceni zaskrbljujoč. Ravnanje slovenskega sodstva v nekaterih primerih daje vtis, da ni "resnično neodvisno". V stranki menijo, da bi morali pravnomočno obsojeni funkcionarji odstopiti.
Zares
Zaupanje v pravno državo izpodbijajo dolgi postopki na sodiščih, pravijo. Eden temeljev neodvisnosti sodnikov je trajni mandat. Nad oceno stanja korupcije v Sloveniji so v Zares zaskrbljeni, a menijo, da v tem mandatu sprejeti ukrepi odpravljajo večino dejavnikov tveganja za politično in sistemsko korupcijo.
DeSUS
Sodstvo je večinoma neodvisno. Tožilec mora v primeru postopka zoper funkcionarja imeti trdne dokaze in osebno odgovarjati za neuspeh. Funkcionar mora takoj po vložitvi obtožnice odstopiti. Problem korupcije je zaskrbljujoč. Posamezni uradniki se v koruptivnem ravnanju zgledujejo po nadrejenih.
SNS
"Nepravno", je njihov opis stanja pravne države. Zakoni ne veljajo za vse enako. Vse je odvisno od tega, kdo si, čigav si in "koliko pogovornega materiala imaš pod palcem", menijo. Obsega korupcije ne pozna nihče. Sodstvo niti slučajno ni neodvisno. V Sloveniji velja domneva nedolžnosti, vpletenost v postopke ni osnova za krivdo posameznika, dodajajo.
SLS
Pravna država ne deluje, saj ni enake obravnave vseh državljanov, so prepričani. Potrebujemo reformo pravosodnega sistema. SLS predlaga ukinitev trajnega mandata sodnikov v luči povečanja njihove učinkovitosti, uvedbo finančne policije in dodelitev večjih pooblastil protikorupcijski komisiji in računskemu sodišču.
LDS
Vtis, da sodstvo ni neodvisno, vzbujajo besedni napadi na to vejo oblasti s strani nosilcev politične moči, ki so se znašli v postopkih, pravijo. Morebiten odstop funkcionarja je lahko odvisen od kaznivega dejanja, katerega je obtožen. Zaskrbljujoče je dojemanje koruptivnih dejanj kot nečesa samoumevnega, menijo.
Demokratična stranka dela
Obseg korupcije v Sloveniji je resnično zaskrbljujoč, zato bi morali okrepiti in reorganizirati nadzorne institucije s spremembo zakonskih podlag v smeri večjih pristojnosti, s čimer bi tudi sodstvo postalo bolj neodvisno, pravijo. Funkcionarji, ki jim je dokazana kazenska odgovornost, bi po njihovem mnenju morali odstopiti.
Državljanska lista Gregorja Viranta
Obseg korupcije je zaskrbljujoč, pravna država je izgubila zaupanje ljudi, so prepričani. V listi napovedujejo, da bodo okrepili institucije, ki se ukvarjajo z gospodarskim kriminalom in korupcijo. Potrebna je ponovna vzpostavitev ugleda in avtoritete sodstva. Na tem področju so ena večjih težav sodni zaostanki, menijo.
Lista Zorana Jankovića - Pozitivna Slovenija
Menijo, da korupcije v Sloveniji ni toliko, kot hočejo prikazati nekateri. Pravna država deluje, sodni postopki bi morali teči hitreje. Sodna veja oblasti je in mora ostati avtonomna. Trajni mandat sodnikov je predpogoj sodniške neodvisnosti. Funkcionarji, vpleteni v kazenske postopke, bi morali odstopiti, so prepričani.
Nova Slovenija
Menijo, da o pravni državi v Sloveniji trenutno ne moremo govoriti. V prihodnje bo treba najprej vzpostaviti pogoje, da bo zakonodaja veljala za vse državljane enako. Sodniki naj obdržijo trajni mandat, a šele po ustrezni preizkusni dobi. Pravnomočno obsojeni funkcionarji bi morali odstopiti z javnih funkcij, menijo v stranki.
Stranka enakih možnosti
Stanje pravne države opisujejo z besedo "zloraba". Zaskrbljujoče je stanje korupcije, predvsem pa ni zavesti o tem, da to uničuje celotno družbo, saj se jo tolerira in dopušča. Tudi sodstvo je večkrat skorumpirano in interesno povezano, a so tudi svetle izjeme, poudarjajo. Toleranca do kaznivih dejanj bi morala biti ničelna, menijo.
Stranka mladih - zeleni Evrope
Prepričani so, da sodni sistem ne deluje za vse enako. Korupcija in zadovoljevanje partikularnih interesov pa sta zaskrbljujoča. Mnogi govorijo, da je država "ugrabljena". SMS - Zeleni se zavzemajo za ureditev zakonodaje, da bi ta omogočila hitro sankcioniranje okoriščanj posameznikov in skupin v škodo javnega interesa.
Stranka slovenskega naroda
Stanje pravne države je po njihovih navedbah "katastrofa"! Slovenija že dolgo ni več pravna država. V Sloveniji je nujna korenita reforma pravosodja. "SSN je ena izmed redkih političnih strank, ki se zavzema za takšno reformo, medtem ko sedanje parlamentarne stranke v glavnem le kalkulirajo," so še zapisali.
Stranka za trajnostni razvoj Slovenije - TRS
Prvi, ki morajo vrniti kredibilnost državi, so njeni izvoljeni nosilci oblasti, poudarjajo. Vpleteni v kazenske postopke, afere in moralno sporna ravnanja ne smejo upravljati države. Pravna država temelji predvsem na občutku in zaupanju ljudi, da država deluje po načelu pravne enakosti, menijo.
Zeleni Slovenije
Izločili bi sodnike, ki imajo v prvem dednem redu med sorodniki odvetnike, tožilce in pravobranilce. Obseg korupcije je več kot zaskrbljujoč, Slovenija je s korupcijo "prestreljena", menijo. Komisijo za preprečevanje korupcije bi preimenovali v urad za zatiranje korupcije in organiziranega kriminala.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.