Zorana Jankovića je po raziskavi Mediane podprlo 49,9 odstotka volivcev, ki so pred tremi leti volili SD Boruta Pahorja, in 12,6 odstotka, ki se prejšnjih volitev ni udeležilo. 11,6 odstotka jih je pred tremi leti volilo LDS Katarine Kresal in 4,8 odstotka, ki je volilo stranko Zares Gregorja Golobiča. Sicer ga je volilo 38,3 odstotka ljudi s srednjo izobrazbo, 33,8 odstotka v starostni skupini od 26 do 29 let, 52 odstotkov žensk in kar 33,7 odstotka vseh študentov. Skratka, Janković je izjemno priljubljen pri mladih.
Družba za trženjsko svetovanje in raziskave Valicon je pred volitvami opravila dve javnomnenjski raziskavi, ki kažeta, kako so se volivci tik pred volitvami odločali, kako bodo volili. Valicon je prvo raziskavo, v kateri je sodelovalo 1.130 ljudi, opravil 30. novembra, torej pet dni pred volitvami, nato pa je te volivce na dan volitev prosil, da mu zaupajo, kako so glasovali.
Za preobrat, ki se je zgodil, naj bi poskrbeli volivci, ki so pred tem govorili, da ne bodo volili in so se nato odločili, da svoj glas vendarle oddajo. Kar 2,3 odstotka takih se je odločilo, da podpre Listo Zorana Jankovića, ravno obratno pa se je zgodilo volivcem SDS. Kar 3,1 odstotka tistih, ki so bili odločeni podpreti stranko, si je nato premislilo in svojega glasu niso oddali. Nekaj glasov stranke je pobral SLS (0,5 odstotka), še malenkost več pa Lista Gregorja Viranta (0,6 odstotka).
Jankovićeva stranka je pridobila tudi veliko volivcev, ki so pred tem napovedovali, da bodo volili Socialne demokrate. 0,6 odstotka volivcev te stranke se je na dan volitev odločilo, da podpre DeSUS, Virantova lista je dobila tudi 1,2 odstotka tistih, ki niso nameravali voliti, 0,6 odstotka ljudi, ki je sodelovalo v anketi, pa se je tik pred zdajci odločilo, da svoj glas raje kot Virantovi podelijo Jankovićevi stranki.
Vzhod volil SDS, zahod pa Jankovića
V Ljubljani Center je z 41,8 odstotka prepričljivo zmagala Lista Zorana Jankovića. Sledi ji SDS Janeza Janše z 21,98 odstotka. Podpovprečno sta se odrezali SD in Državljanska lista Gregorja Viranta, nadpovprečno pa NSi s 5,18 odstotka glasov. Podobni rezultati so bili v občini Ljubljana Bežigrad. Na Ptuju je zmagala SDS s 27,58 odstotka, sledi ji Lista Zorana Jankovića z "borih" 16,82 odstotka. Izjemno veliko glasov so namenili SLS – 13,35 odstotka. V Mariboru je s 30 odstotki slavila SDS, ki ji z 21,52 odstotka sledi Lista Zorana Jankovića. Razmeroma veliko sta dobili SD in Virantova lista z okoli 10 odstotki.
V Postojni je slavil Janković s 26,81 odstotka, s 23,11 odstotka mu sledi SDS. SD je dobila 17,6 odstotka, kar pomeni, da je Postojna njena najmočnejša regija. Razmeroma visok odstotek je dobila tudi DeSUS – 7,18. V Kranju je prav tako zmagala Jankovićeva lista s 33,77 odstotka, sledi ji SDS s 25,50 odstotka. Virantova lista in SD sta dobili nekaj več kot osem odstotkov.
V Novem mestu je bila prva SDS s 27,41 odstotka, druga Jankovićeva lista s 26,07, tretja SD z 9,36 odstotka. Sledita še SLS in DeSUS. Tudi v Celju je zmagala SDS z 29,27 odstotka, sledi ji s 23,36 odstotka Lista Zorana Jankovića. SD je dobila deset, Virant pa 9,22 odstotka. Veliko, 8,72 odstotka, je dobila DeSUS.
Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!
KOMENTARJI (865)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.