Danes se je z najverjetnejšim mandatarjem Zoranom Jankovićem na pogajanjih o vstopu v koalicijo sestala stranka SD. Pogajanj so se udeležili naslednji predstavniki socialnih demokratov: podpredsednika stranke Miran Potrč in Patrick Vlačič, generalni sekretar stranke Uroš Jauševec, predsednica ljubljanskega odbora SD Metka Tekavčič in Dejan Židan. Sestanka se je udeležil tudi vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer, ne pa tudi predsednik SD Borut Pahor, saj še vedno okreva po vnetju srednjega ušesa.
Izjav pred sestankom niso dajali, podobno pa je bilo tudi po pogovorih. Vlačič je sicer dejal, da so se pogovarjali o marsičem in da so dobili odgovore na nekatera vprašanja. Odgovori bodo organom stranke pomagali pri odločanju glede morebitnega vstopa v koalicijo. Na številna druga novinarska vprašanja pa ni odgovarjal.
Popoldne pa so se predstavniki SD zbrali v parlamentu, kjer se pogovarjajo o morebitnem vstopu v koalicijo. Sprejeli naj bi skorajda dokončno odločitev in jo predlagali predsedstvu, ali se bodo koaliciji pridružili, pa naj bi bilo znano do 21. decembra, je povedal Matjaž Han.
Eden od favoritov za predsednika DZ pa je po njegovem mnenju lahko tudi Pahor. Na vprašanje, kaj se bo zgodilo s predsedniškim mestom Pahorja zlasti zaradi njegovega stališča, saj vstopu v koalicijo z Jankovićem ni ravno naklonjen, pa Han odgovarja, da je za te ocene še prezgodaj, saj je "predsednik stranke, ki nas je v zadnjih tednih potegnil iz pat položaja in si zaenkrat zasluži podporo". Han je sicer dejal, da si želijo čim širše koalicije, v kateri bi bile tudi stranke SLS, DeSUS in Lista Virant.
Neuradno: Ministrstva se že delijo
V oddaji 24UR je novinarka Katja Šeruga poročala, da naj bi imel Janković že pripravljeno razdelitev resorjev. Njegova stranka naj bi si jih rezervirala šest, tri naj bi jih dobila SD, dva ministra naj bi iz svoje kvote imenovala Lista Virant, po enega pa stranki SLS in DeSUS. A SLS je že povedala, da v vladi z Jankovićem ne bo sodelovala.
V oddaji SVET pa je novinar Mirko Mayer dejal, da se po neuradnih podatkih Janković ni pripravljen pogajati o štirih ministrstvih. To naj bi bili resorji financ, gospodarstva, okolja in zunanjih zadev. "Te resorje, trdijo viri, vidi kot ključne in jih je rezerviral za svoje ljudi", je poročal novinar. Poudaril je tudi, da naj bi imel SD skoraj gotovo tri kandidate za ministre. Najbolj verjeten naj bi bil dosedanji minister za zdravstvo Dorjan Marušič, ki ni član stranke. Ob njem pa zelo verjetno še prav tako dosedanja ministra Dejan Židan, ki vodi kmetijski resor in Patrick Vlačič, ki je na čelu prometnega ministrstva.
Se pogovarjajo o združitvi SD in Pozitivne Slovenije?
Matevž Frangež (SD) pa je proti vstopu svoje stranke v koalicijo. "Mislim, da je v dosedanjem načinu opravljanja javnih funkcij Zorana Jankovića mogoče razbrati nek vzorec, za katerega sem prepričan, da Socialni demokrati ne rabimo asistirati," je dejal. Nesprejemljive se mu zdijo tudi ideje, ki jih je slišal, da naj bi se sčasoma SD in Jankovićeva Pozitivna Slovenija združili v eno stranko, v kateri naj ne bi bilo več Pahorja, vodil pa bi jo Janković. "Ne gre za vprašanje eliminacije našega predsednika, pač pa za vprašanje, ali bo socialna demokracija ostala kot samostojna politična sila. In jaz mislim, da takšna mora ostati," je še dodal.
Kaj pa ostale stranke?
Da bi morda lahko sodelovali s PS Zorana Jankovića, so včeraj dejali v Listi Gregorja Viranta. Njihov svet je namreč sklenil, da bodo nadaljevali pogajanja o koaliciji, saj opozarjajo, da mora Slovenija čim hitreje priti do vlade s polnimi pooblastili, za kar nosi glavno odgovornost Janković. Gregor Virant poudarja, da je za vstop v koalicijo 50-odstotna možnost.
Predsednik SLS Radovan Žerjav pa je včeraj znova poudaril, da stranka ne bo vstopila v koalicijo, da pa bo konstruktivna opozicija. Žerjav prav tako ves čas poudarja, da je treba delovati hitro in da se je treba pogovarjati. Glavne akterje je pozval k umiritvi strasti, obe največji stranki pa je pozval k sodelovanju.
Glede na zadnje dogodke, ko so slovensko javnost pretresle besede resničnega ali izmišljenega Tomaža Majerja na spletni strani SDS, je težko verjeti, da bodo predstavniki Pozitivne Slovenije in SDS našli skupno besedo. Dogajanje negativno vpliva tudi na slovensko družbo in deli slovenski narod. Sicer pa se Janković in Janez Janša še nista sestala, saj se je močno zapletlo že pri najbolj osnovni stvari, to pa je kraj, kjer bi se sestali.
Se pa je predsednica NSi Ljudmila Novak sestala z najverjetnejšim mandatarjem, a se za sodelovanje niso odločili. Kljub temu pa Novakova poudarja, da bodo konstruktivna opozicija.
KOMENTARJI (1119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.