Kot je na novinarski konferenci uvodoma dejal Robert Golob, je vesel, da se je zbralo veliko novinarjev, da "na najbolj neposreden način ugotovimo, da v resnici to, kar naj bi bila afera, pravzaprav ni nobena afera".
"Sem ponosen državljan Republike Slovenije, vse svoje prihodke sem vedno dobil v Sloveniji, nobenega podjetja nikoli nisem imel v tujini in vse davke plačujem izključno v Sloveniji. Moje premoženje ima znan izvor in nič od tega izvora ni skrito, še manj pa kje v tujini."
S seboj je prinesel tri dokumente in jih predstavil novinarjem. Prvi je izpis dela pogodbe, ki govori o njegovi plači. "Videli boste, da je plača 11.950 bruto, kot sem vedno govoril, ali 7.000 neto. Spodaj je variabilni del 15 % in tudi ta je bil vedno razkrit, še nižje pa je nagrada za letno uspešnost."
Drugi dokument so njegovi prihodki v letu 2020. "To je nekaj, kar je bilo že večkrat javno razkrito. Ta dokument, izpis iz letnega poročila, jasno pravi, da sem imel v letu 2020 214.000 skupnih prihodkov, od tega je plače 75.000, ostalo sta variabilni del in nagrada. Ali bruto 438.000, od tega odpade na plačo 143.000 bruto."
Tretji dokument je izpis Fursa, ki ga je Golob pridobil že 13. decembra lani. "Ker sem mogoče pričakoval, da se bo kdo ob to spotaknil. Iz tega izpisa jasno kaže, da so vsi prejemki, ki sem jih imel v letu 2020, na nivoju 433.000." Dodal je, da gre za konkreten dokument, ki jasno pove, da se vsi njegovi prihodki v letu 2020 popolnoma ujemajo ne samo s pogodbo, ampak tudi z vsemi podatki, ki so že bili razkriti. "To je pomembno. Nič od tega ni novega. Če ste pričakovali, da sem kaj skrival, so vas zavedli. Nisem. Tega ne skrivam že 15 let in tudi zdaj ne bom začel."
Golob pravi, da določene stvari o njegovem premoženju do zdaj niso bile javne iz preprostega razloga: "Ker ne bom nikoli dovolil, da mi policijski minister diktira, katere podatke moram posredovati medijem ali komerkoli drugemu".
"Če bi imel pooblastilo, naj uporabi uradne organe, ne more pa on to diktirati političnim konkurentom. Pa ne zato, ker bi imel kaj skrivati, ampak ker verjamem, da živimo v demokratični državi, kjer velja pravo. In verjamem, da ne živimo zaenkrat še v policijski državi. In verjamem, da bomo čez 10 dni vsi slavili, da smo se tega policijskega ministra znebili."
Na vprašanje o davčni napovedi, je dejal, da je nima pri sebi. "Zato sem se obrnil na Furs, ki je edini relevanten, da pove, koliko je bilo davkov, ki so mi jih za leto 2020 obračunali."
"Na odločbi o odmeri dohodnine so tudi osebni podatki o moji družini in otrocih. In ne vidim nobene potrebe in tega tudi ne bom delal, da bi svoje družinske podatke razkrival. Eno so podatki o mojih prihodkih, drugo so podatki o mojih otrocih."
Povedal je še, da je želel novinarjem posredovati tudi dohodninsko napoved za 2021. Obrnil se je na Furs, a so mu odgovorili, da še ni izdelana. Na vprašanje, ali jo je v prihodnosti pripravljen pokazati, je pritrdil, v primeru, da ne bodo razkriti podatki o njegovih družinskih članih. "V letu 2021 je napoved in akontacija še nižja od tega in je popolnoma v skladu s tem, kar je bilo razkrito v podatkih, ki smo jih že posredovali televizijam."
Spomnimo. Nekateri mediji so poročali, da Golob, ki je kot predsednik uprave GEN-I leta 2020 prejel 214 tisoč evrov neto prihodkov, pri čemer bruto znesek njegovih prihodkov ni znan, niti ni jasno, ali je imel še kakšne druge vire zaslužka, noče razkriti dohodninske napovedi. Na enem izmed predvolilnih soočenj je Goloba k razkritju prihodkov pozval tudi minister za notranje zadeve Aleš Hojs.
Hojs je danes pozdravil, da so "mnogi novinarji pritrdili njegovemu pozivu", da predsedniki strank razkrijejo svoje zaslužke, še posebej zaradi tega, ker so se po njegovem mnenju pri Golobu pojavile nerazumno visoke številke. Če se bodo posamezni podatki ujemali, pa bo to zgolj dokaz, da Golob ni lagal, je še dejal.
KOMENTARJI (2022)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.