Stevanović: Smo šele začeli, na naslednjih volitvah bo rezultat bistveno boljši
Stranka Resni.ca je po rezultatih vzporednih volitev dosegla 2,9 odstotka glasov ostala pod parlamentarnim pragom, a predsednik stranke Zoran Stevanović je z rezultatom zadovoljen. "Smo šele začeli, gremo naprej in na naslednjih volitvah, katerih koli, bo rezultat bistveno boljši," je dejal v izjavi za medije. "Izredno sem vesel, predstavljamo zares glas ljudstva, ki do zdaj ni bil slišan," je povedal.
Na novinarsko vprašanje, če je kaj razočaran, da se niso uspeli prebiti v državni zbor, je dejal, da ne. "Ob taki medijski mašineriji, ki melje v borbi režima proti nam, ob vseh teh etiketah, ki so nam jih podelili v zadnjem času, me je pravzaprav pozitivno presenetil," je povedal.
"Pravzaprav se nikdar v zgodovini Slovenije ni zgodil tak čudež, kakor danes, da se je stranka s popolno medijsko blokado, brez medijskega prostora, brez stricev iz ozadja in brez finančnih struktur moči politično pozicionirala na slovenski politični sceni," je poudaril. Ob tem se je zahvalil vsem volivcem, ki so se podali na volišča, še posebej pa tistim, ki so glas namenili njim.
Volilni rezultati drugih strank so bili ob medijski podpori, ki so je bili deležni, zanj pričakovani. "S takim medijskim prostorom, kakor ga je imel novi obraz globoke države, bi mi na volitvah uspeli z odstotkom 50 plus," je ocenil.
Ob tem je napovedal, da se bodo udeleževali vseh volitev, tudi lokalnih. Med drugim se bodo v Kranju potegovali za položaje mestnih svetnikov, imeli pa bodo tudi svojega županskega kandidata, je dejal v izjavi na Facebook strani stranke. Stranka Resni.ca je bila ustanovljena leta 2021 in do zdaj še ni sodelovala na parlamentarnih volitvah.
Pivčeva zadovoljna z rezultatom, Naša dežela ostaja zastopnik kmetov na dolgi rok
Stranka Naša dežela je po rezultatih vzporednih volitev dosegla 1,8 odstotka glasov. Predsednica stranke Aleksandra Pivec je zadovoljna z rezultatom glede na to, da stranka obstaja komaj dobro leto. V stranki se zavezujejo, da bodo še naprej glasni zastopniki slovenskega kmetijskega prostora in kmeta, prav tako upokojencev in delavcev.
Predsednica je v izjavi v medijskem središču v Cankarjevem domu povedala, da je izjemno vesela in ponosna, da je stranki v tako kratkem času uspelo vzpostaviti močno in trdno bazo članstva in ustvariti mrežo stranke po Sloveniji.
Njihova volilna kampanja je trajala eno leto, v okviru te pa so obiskali vse slovenske regije, pokrajine, številne vasi in mesta, kjer so se pogovarjali tudi z ljudmi, je povedala Pivec. "Delali smo na tem, da bomo predstavljali glas slovenskega kmeta, delavca in vseh tistih tihih ljudi, ki ne dosežejo političnega odločevalskega prostora v Ljubljani," je dodala.
V stranki menijo, da slovenski kmetijski prostor politika že dolgo mačehovsko zanemarja, in se zato zavezujejo, da bodo njihov glasni zastopnik na dolgi rok. "Ne glede na to, da nismo uspeli prestopiti praga državnega zbora, nikakor ne bomo odnehali, stranko bomo gradili naprej," je še povedala Pivčeva.
Gale: Glas za nas ni šel v nič, smo tekači na dolge proge
Stranki Naša prihodnost in Dobra država sta v skupnem nastopu po rezultatih vzporednih volitev sodeč dosegli 1,6 odstotka glasov. Njuna voditelja Ivan Gale in Smiljan Mekicar sta z rezultatom razmeroma zadovoljna in pravita, da bodo z uresničevanjem svojega programa nadaljevali. "Glas za nas ni šel v nič, smo tekači na dolge proge," je dejal Gale.
"Glede na to, da smo ena najmlajših strank, smo dosegli kar lep rezultat," je dejal predsednik stranke Naša prihodnost Gale. Predsednik stranke Dobra država Mekicar pa je dodal, da so njihovi volivci v obeh strankah prepoznali boj za poštenost.
Vsem, ki so volili zanje, sta zagotovila, da bosta stranki s svojo politiko nadaljevali. "Nismo projekt za en dan, smo tekači na dolge proge in obljubljamo vam, da bomo svojo naravnanost nadaljevali še naprej," je dejal Gale. Kot je zatrdil, se bodo še naprej borili za integriteto, pravičnost, poštenost. "To je šele začetek nove zgodbe za našo prihodnost v dobri državi," pa je dejal Mekicar.
Gale je ugotovil, da morda niso imeli dovolj časa za predstavitev svojih stališč, a kot je spomnil, se zavzemajo za državo brez korupcije oz. vsaj veliko manj kot v preteklih 30 letih. "Ključni problem v državi je korupcija, ko jo bomo močno omejili, nas vse čakajo lepši časi," je poudaril. Čestitala sta vsem strankam, ki jim je uspelo priti v DZ. Zmago, ki jo vzporedne volitve nakazujejo Gibanju Svoboda, je ob tem Gale komentiral z besedami, da se vladavina prava spet vzpostavlja.
Letos ustanovljena stranka Naša prihodnost doslej na parlamentarnih volitvah še ni sodelovala, Dobra država pa je leta 2014 z 1,5 odstotka glasov ostala pod parlamentarnim pragom.
Glede na rezultate vzporednih volitev, ki jih je pripravila agencija Mediana, je zmagovalka državnozborskih volitev stranka Gibanje Svoboda, ki je prejela 35,8 odstotka glasov oziroma 42 sedežev v DZ. Sledi SDS z 22,5 odstotka. V DZ bi uvrstile še NSi (6,8 odstotka), SD (6,6 odstotka) in Levica (4,4 odstotka). Vzporedne volitve niso zajele predčasnega glasovanja.
Pirati razočarani nad rezultatom in nevsebinskostjo kampanje
V Piratski stranki Slovenije so razočarani nad doseženim rezultatom, ki se je glede na rezultate vzporednih volitev ustavil pri 1,6-odstotni podpori. Razočarani pa so tudi nad tem, da v ospredju volilne kampanje ni bila vsebina, "ampak so to volitve proti", je v izjavi v medijskem središču dejal predsednik stranke Boštjan Tavčar.
"Upam, da naš čas še prihaja, ker naša bodočnost temelji na vsebini in mladih, ki v veliki večini predstavljajo piratsko stranko," je še dejal Tavčar. Ob tem se je zahvalil vsem, ko so podprli njihovo stranko, in vsem, ki so se udeležili volitev.
V piratski stranki se sicer že vidijo na lokalnih volitvah. To so sicer tretje parlamentarne volitve za Pirate. Leta 2014 so prepričali 1,34 odstotka volivcev, na volitvah leta 2018 pa dosegli 2,2-odstotno podporo.
Macerl: Okoljski aktivisti običajno ne zmagujemo na kratke proge
Okoljski aktivisti po besedah sopredsednika stranke Vesna Uroša Macerla običajno ne zmagujejo na kratke proge. "Prišli smo na dolgi rok," je dejal v prvem odzivu na rezultate vzporednih volitev, ki stranki kažejo 1,4-odstotno podporo. Z rezultatom so v Vesni zadovoljni.
Macerl se je volivcem zahvalil, ker so prepoznali pomen prave zelene stranke. "Z rezultatom smo zadovoljni, ostajamo v slovenskem političnem prostoru," je poudaril v izjavi v medijskem središču v Cankarjevem domu.
Kampanja je bila za stranko po Macerlovih besedah učna ura, v kateri so se zelo veliko naučili. "Bil je čas, ko nam je bil medijski prostor zelo ozko odrejen, ko se je pri oddaji glasov izjemno preračunavalo in kljub vsem smo dosegli rezultat, ki smo ga veseli in nas ohranja," je dejal. "Glede na to, da je treba prilagoditi način življenja na tem planetu, obljubljamo svojim otrokom in vsem, ki so nam dali glas, da ne bomo obupali in naredili na naslednjih volitvah poteze, ki bodo šle v spomin," je dodal.
Tudi sopredsednica Urša Zgojznik je z rezultatom zadovoljna. "Mi smo z rezultatom izjemno zadovoljni, naša kampanja je bila čista in transparentna. Imeli smo kandidate v vseh volilnih enotah, imeli smo kandidate, ki jih nismo spoznali včeraj, ampak smo z njimi delali že zgodbe prej," je izpostavila. V Vesni se po njenih besedah veselijo jutrišnjega dne in prihodnjih mesecev. "Mislimo, da si Slovenija zasluži eno pravo zeleno stranko, ki bo reševala lokalne zgodbe, ki bo podajala smer Sloveniji, ambiciozno, trajnostno in takšno, da bo primerna za vse otroke in vnuke," je dejala.
V gibanju Zdrava družba pozdravljajo porast volilne udeležbe
V nestrankarski ljudski listi civilnodružbenega gibanja Zdrava družba pozdravljajo dejstvo, da se volilna udeležba veča. So pa ocenili, da so pred nami zahtevni časi, v katerih bo po besedah Gregorja Kosa iz gibanja potrebna složnost. "Dejstvo je, da od svojega začetka januarja lani delamo na enem ključnem cilju – neposredna demokracija državljank in državljanov," je v izjavi v medijskem središču v Cankarjevem domu dejal Kos.
Kdorkoli bo po končnih rezultatih sestavljal parlament in vlado ima pred sabo po Kosovih besedah težke naloge "in dejstvo je, da jih bomo v gibanju spremljali tako kot doslej - budno in vsak dan".
Tistemu, ki bo oblikoval vlado oz. koalicijo oz. v parlamentu, pa je dejal, naj si "ne drzne podpisati kakršnegakoli sporazuma s Svetovno zdravstveno organizacijo ali državljane pahniti v kakršnokoli novo covid razglašeno krizo". Pred nami so težki časi, za katere bomo potrebovali složnost, je dodal.
Po mnenju Zavezništva Osvobodimo Slovenijo volitve neveljavne in diskriminatorne
V Zavezništvu Osvobodimo Slovenijo so zelo nezadovoljni z izidom letošnjih državnozborskih volitev. "Volitve so diskriminatorne, neveljavne in nepravične," je v izjavi za medije poudaril kandidat zavezništva Ivan Bolfek in izrazil upanje, da bodo volitve razveljavljene.
Bolfek je poudaril, da je kot kandidat Zavezništva Osvobodimo Slovenija šele danes dobil prvo priložnost predstaviti se javnosti in Sloveniji. Žalosti ga, da kot kandidat ni mogel nagovoriti svojih volivk in volivcev, pa tudi, da nihče od predstavnikov in predsednikov parlamentarnih strank in kandidatnih list v letošnji kampanji "ni omenil neveljavnih in diskriminatornih volitev".
Po njegovem mnenju to pomeni, da posamezniki v družbi zasledujejo le svoje interese, kako priti v parlament, nikomur pa ni mar za ustavo, zakone in pravice ljudi. "Dve leti smo prenašali tiranijo te vlade in vsi so se osredotočali le na to in na covid-19, nihče od kandidatov pa se ni osredotočil na gospodarstvo, zdravstvo," je poudaril Bolfek. Izrazil je upanje, da bodo volitve razveljavljene.
Zavezništvo Osvobodimo Slovenijo doslej še ni sodelovalo na volitvah.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.