Predsednik Državne volilne komisije (DVK) Peter Golob je na Ministrstvo za zdravje RS, Zdravniško zbornico Slovenije in Medicinsko fakulteto Univerze v Ljubljani danes naslovil dopis v zvezi z uresničevanjem volilne pravice volivkam in volivcem, ki se zaradi bolezni 24. aprila ne bodo mogli udeležiti glasovanja na volišču.
Kot je med drugim poudaril, DVK razume željo in interes, da se zdravnikov in ostalega zdravstvenega osebja ne obremenjuje z dodatnimi administrativnimi obremenitvami, vendar pa za zakonitost volitev in enotno uporabo določb zakona o volitvah v državni zbor skrbi DVK, skupaj z ostalimi deležniki, ki sodelujejo v volilnih procesih. Po mnenju DVK je nesprejemljivo, da zdravniki zavračajo prošnje za izdajanje potrdil volivkam in volivcem, ki zaradi bolezni želijo oddati vlogo za glasovanje na domu. Število teh vlog ni neobvladljivo in ne bi smelo predstavljati velike dodatne obremenitve za zdravnike.
DVK še pojasnjuje, da člani okrajnih volilnih komisij ne morejo biti tisti, ki bi presojali o zdravstvenem stanju volivk in volivcev, zato naproša pristojne institucije, da zdravnikom pojasnijo, da s tem, ko zavračajo prošnje za izdajanje potrdil, onemogočajo uresničevanje volilne pravice tistim, ki se zaradi bolezni ne morejo udeležiti glasovanja na volišču.
Spomnimo, da je DVK 3. februarja letos sprejela sklep, da je za glasovanje na domu na volitvah v državni zbor potrebno zdravniško potrdilo. 31. marca je DVK na seji sklep dopolnila, da se kot zdravniško potrdilo upošteva vsaka pisna potrditev zdravnika (e-sporočilo ali vsak drug pisni ali elektronski dokument), iz katerega izhaja, da se volivec zaradi bolezni ne more osebno zglasiti na volišču. Sporočilo lahko napiše kateri koli zdravnik in ne nujno osebni, prav tako jim ni potrebno izdajati posebnih obrazcev, kar bi lahko bilo zamudno.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.