Do predčasnih volitev sta še dobra dva tedna. Na drugem predvolilnem soočenju na POP TV so kandidati odgovarjali na vprašanja, ali je Slovenija še pravna država, ali dragi odvetniki res zavlačujejo sodne postopke in tiste, ki imajo denar, rešijo zaporne kazni. Voditelja Edija Pucerja pa je še zanimal eden najdražjih energetskih projektov pri nas.
V prvem delu soočenja so na vprašanja odgovarjali Franci Matoz (SDS), Aleš Zalar (LDS), Jani Soršak (Lista Gregorja Viranta), Maša Kociper (Lista Zorana Jankovića). V drugem delu pa Karl Erjavec (DeSUS), Darja Radić (Zares), Dušan Kumer (SD) in Radovan Žerjav (SLS).
V oddaji 24UR OB ENIH sta včerajšnje soočenje komentirala strokovnjak za odnose z javnostjo Miro Kline in pravnik Rajko Pirnat.
Kdo je bil najbolj prepričljiv?
Strokovnjak za odnose z javnostjo Kline na vprašanje, ali so gostje prepričali s svojimi argumenti, odgovarja, da so sicer kandidati prepričevali, a njega niso prepričali. Meni sicer, da so gledalci predvolilnega soočenja odnesli nekaj vtisov, a gre večinoma za obnovo tistega, kar smo že slišali. Pravi, da je bil najbolj prepričljiv Jani Soršak, a vprašanje je, kako so ga gledalci dojemali.
Po mnenju pravnika Rajka Pirnata včeraj nismo slišali veliko konkretnih rešitev, le nekaj ciljev. Recimo, ko so govorili o skrajšanju postopkov na sodišču, niso jasno povedali, s kakšnimi instrumenti to nameravajo doseči. Tudi o zunanjem nadzoru na sodiščih se niso izjasnili. Kaj namerava s pravosodjem storiti Lista Zorana Jankovića, na soočenju ni bilo jasno izraženo. Pirnat pravi, da smo bili priča obnavljanju že do zdaj znanih afer.
O tem, kdo je bil najbolje pripravljen na soočenje, Kline pravi, da je to odvisno od kilometrine, ki jo imajo kandidati. Največ je govoril Zalar, a ni odpihnil dvomov, ki jih imajo ljudje o njem in njegovi stranki.
Niso podali jasnih odgovorov
Eden od predlogov, ki smo jih slišali včeraj, je bil tudi, da bi bili večji kazenski postopki končani v pol leta. Pirnat meni, da kandidati niso konkretno povedali, kako bi ta ukrep izvedli. O tem, kdo je bil najbolj prepričljiv, se Pirnat ni želel izreči. Kot pravi, se je odločil, da javno ne bo nikogar podprl. Kljub temu pa je dejal, da se je nekaterim kandidatom videlo, da imajo več informacij kot drugi.
Na vprašanje, kaj prevlada pri odločitvi o izbiri kandidatov, Kline meni, da ljudje ne berejo programov. Programi so narejeni zato, da imajo stranke referenčno točko, a ljudje se odločajo na osnovi občutkov in odnosov, ki jih vzpostavijo s posameznimi kandidati, meni. Dodaja še, da volivci v svojih odločitvah niso racionalni, bolj vpliva srce kot glava.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.