S predstavitvijo kandidatov za poslance se je na Brdu pri Kranju začela volilna konvencija Slovenske demokratske stranke (SDS). Med kandidati sta med drugim odvetnik Franci Matoz in mariborski mestni svetnik Stojan Auer. Štiri kandidate je med drugim prispevala stranka koprskega župana Borisa Popoviča, ki sam ne bo kandidiral.
Na listi je 88 kandidatov, med njimi je 32 žensk, 15 kandidatov je mlajših od 31 let. Med kandidati so tudi nekdanji ministri, državni sekretarji in dosedanji poslanci. Volivcem je na voljo kompetentna ekipa, so prepričani v SDS, kjer so sicer evidentirali prek 200 kandidatov. Po izobrazbeni strukturi SDS ponuja devet doktorjev znanosti, 14 magistrov znanosti, 33 kandidatov z visokošolsko univerzitetno izobrazbo in devet z višjo izobrazbo.
Med kandidati so tudi Žiga Turk, Marko Pogačnik, Andrej Šircelj, Dimitrij Rupel, Dragutin Mate, Andrej Rahten, Zofija Mazej Kukovič, Romana Tomc, Mojca Škrinjar, Zvone Černač, Andrej Vizjak, Miro Petek, Eva Irgl, Alenka Jeraj, Jože Tanko, Vinko Gorenak, Robert Hrovat, Štefan Tisel, Ivan Grill, Branko Marinič, Zvone Lah, Branko Grims, Rado Likar, Danijel Krivec, Jožef Jerovšek in evropska poslanca Milan Zver ter Romana Jordan Cizelj. Predsednik SDS Janez Janša bo kandidiral v četrti volilni enoti v istem okraju kot na dosedanjih volitvah.
SDS je v Sloveniji edina stranka, ki je programsko, operativno in strokovno pripravljena na čas po 4. decembru, je na konvenciji stranke poudaril njen predsednik Janša. Kot je dejal, je SDS zato pametna rešitev za slovensko prihodnost.
Janša je v nagovoru udeležencem med drugim poudaril, da je bila SDS v vseh dosedanjih zgodovinskih obdobjih del rešitve in ne del problema. Tudi tokrat njen program ponuja odgovore na ključna vprašanja, ki državo čakajo v obdobju po volitvah, je prepričan. Barva Slovenije ima, kot je že večkrat ponovil, dva milijona odtenkov, vsak od teh pa naj dobi priložnost, vsak naj ima enako izhodišče, ne glede na to, ali je rojen v Ljubljani ali na Goričkem. Pravica naj bo enaka za vse; dobro naj se nagrajuje, slabo kaznuje, je programska izhodišča strnil predsednik SDS.
Udeležence konvencije so poleg Janše nagovorili tudi nekateri vidni predstavniki domače in evropske politike. Evropski poslanec in nekdanji predsednik Evropskega parlamenta Hans-Gert Pöttering je dejal, da so pred EU in posameznimi državami mnogi izzivi. "Vse to lahko premagamo na osnovi solidarnosti in izkušenega vodstva ter samo na ta način lahko ponovno dosežemo rast in premagamo pretirano zadolženost EU ter omogočimo stabilnost evroobmočja," je poudaril in dodal, da tudi krizo v Sloveniji lahko premaga samo močna vlada, ki bi jo vodil močan in izkušen vodja, kakršen je Janša.
Makedonski premier Nikola Gruevski pa je izpostavil, da si evropska ljudstva vse bolj želijo vodstva desnice, ki podpira tradicionalne vrednote, solidarnost in rast. Prepričan je, da bo SDS zmagala na volitvah in Slovenijo vodila k novim dosežkom.
Med podporniki iz domačega političnega in družbenega življenja pa so športnik Primož Kozmus, pesnik Tone Kuntner, podjetnica Breda Filipovič, nekdanji pravosodni minister Lovro Šturm in nekdanji sindikalist Slavko Kmetič. V prihodnosti Slovenija po besedah Kmetiča ne potrebuje "ne levih ne desnih kapitalistov, ne kvazisocialistov", pač pa pravičnost, razvoj, delovna mesta, pravno varnost, blaginjo za vse.
KOMENTARJI (817)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.