V Sloveniji je po podatkih statističnega urada več kot 530 tisoč upokojencev, zato ni čudno, da se jih pred volitvami stranke trudijo nagovoriti in pridobiti njihovo naklonjenost. Glas upokojencev namreč z lahkoto prevesi volilno tehtnico.
Za podporo Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) sta se danes na srečanju z njenim predsednikom Janezom Sušnikom potegovala tako DeSUS kot SDS oziroma njuna predstavnika Karl Erjavec in Romana Tomc.
DeSUS: Najnižja pokojnina ne sme biti nižja od 620 evrov. Izrecne podpore ZDUS ni dočakal
Erjavec je napovedal, da nameravajo tudi v prihodnje nadaljevati z aktivnostmi za "popravo krivic" zaradi varčevalnih ukrepov ob krizi. Zaradi zamrznitve usklajevanja leta 2010 za nadaljnjih pet let so se namreč pokojnine realno znižale za 8,5 odstotka in predlog DeSUS je, da bi vsako leto pokojnine še dodatno uskladili za dva odstotka.
To bi zneslo nekje 334 milijonov evrov, kar bi po mnenju Erjavca lahko zagotovili zlasti iz proračuna. "Mislim, da ne bi smel biti problem najti za vsako leto za dodatno usklajevanje pokojnin nekaj manj kot 90 milijonov evrov," je dejal Erjavec, Sušnik pa ga je pri tem podprl.
Prav tako si želijo dvigniti vdovski dodatek s 15 na 25 odstotkov. Na vsak način pa želijo, da najnižja pokojnina ne bi bila nižja od 620 evrov.
Med prioritetami za naslednji mandat so si tako v DeSUS kot v ZDUS postavili vzpostavitev demografskega sklada, pri čemer v tem mandatu niso bili uspešni.
Je bil SDS prepričljivejši?
SDS pred volitvami SDS upokojencem obljublja uvedbo državnih pokojnin, prečiščenje pokojninske blagajne in 500 evrov božičnice za upokojence z nizkimi pokojninami. Državne pokojnine bi dobili vsi tisti, ki v pokojninsko blagajno v 40 letih niso vplačali dovolj, da bi si zagotovili dostojno starost. Je pa treba po besedah Tomčeve zagotoviti tudi razliko med tistimi, ki so vplačali več, in tistimi, ki so vplačali manj, zato nameravajo več pozornosti nameniti temu, da bi bile pokojnine bolj odvisne od vplačanih prispevkov.
Eden od ukrepov, ki jih nameravajo izvesti, je očiščenje pokojninske blagajne, ki jo tudi po prepričanju Sušnika bremenijo mnogi nepotrebni izdatki in zamegljujejo sliko o stanju pokojninske blagajne. "Ko bomo to naredili, sem prepričana, da bomo našli tudi rezerve, ki bodo dale možnost za dvig pokojnin," je dejala Tomčeva.
Kot enega prvih, kratkoročnih ukrepov pa v SDS napovedujejo izplačilo božičnice vsem upokojencem z nizko pokojnino v višini 500 evrov.
Sušnik je po srečanjih povedal, da imata obe stranki "v samem temelju veliko dobrih napovedi, SDS pa ima še nekaj dodatnih vzpodbudnih predlogov, kar nas je pozitivno presenetilo".
V prihodnjih dneh nameravajo obiskati še druge stranke, nato pa bodo članom povedali, katere stranke jih podpirajo in kaj vsebinsko predlagajo. Med drugim v Zdusu zahtevajo redno usklajevanje pokojnin in izplačevanje letnega dodatka, predlagajo tudi izplačilo pogrebnin in poračuna za nazaj zaradi neusklajevanja pokojnin v letih od 2010 do 2015. Zaenkrat so se srečali z NSi in Stranko Alenke Bratušek, je še povedal Sušnik.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.