
Zakaj bi se zdaj, dober mesec pred volitvami nekdo odločil, da glasuje za vas?
Najprej zato, ker smo že res dolgo časa na sceni in ljudje lahko vedo, kaj pričakujejo od nas. Danes se tako zlahka reče, da ta vlada ni nič naredila. Vsi ste isti, nič niste naredili. Ampak LDS je naredila ogromno. Imel je dve ministrstvi in izpolnil je popolnoma vse ukrepe, ki jih je obljubil. In to je nek znak kredibilnosti. Torej to, kar danes obljubljamo, obstaja velika verjetnost, da bomo tudi naredili, če bomo imeli priložnost.
Napovedujete razbremenitev srednjega razreda s spremembo dohodninske lestvice, kako natančno? Kako boste dosegli višje neto plače, ki jih napovedujete?
Gre za to, da je to povezan efekt s tem, da imamo na eni strani problem z gospodarstvom, ki ne funkcionira, ki rabi resen zagon in seveda ljudje to čutijo. Najbolj to občuti srednji razred. Ti so vsaj z dohodnino, na primer, najbolj obremenjeni od vseh. To pomeni, da je treba ta en razred razdeliti na več razredov in večji del srednjega razreda razbremeniti, da plačajo manj dohodnine, da bodo lažje živeli, da bodo lažje trošili, kar zopet potegne celo zanko za seboj tudi za gospodarstvo.
Ne le višje plače, tudi več delovnih mest obljubljate. Kako?
Nič ne delamo na pamet, vemo, da je treba zbuditi gospodarstvo, zato gre velik del ukrepov v to, da spet začne delati. Ampak ena stvar, ki smo jo opazili, je, da v Sloveniji ne vidimo priložnosti, ki jih imamo. Na primer ena taka zgubljena priložnost ali pa pozabljena panoga je les. V Sloveniji je kar 64 odstotkov cele površine pokrite z gozdom, samo dve državi ga imata več kot mi in samo 30 odstotkov navadne hlodovine porabimo, vse ostalo zelo poceni prodamo v Avstrijo, nazaj pa uvažamo drage izdelke. V zadnjih 10 letih smo izgubili kar 30 tisoč delovnih mest. Mi predlagamo, da bi les zopet postal strateška dobrina v Sloveniji, da bi se ukrepi prilagodili temu, da bi spodbujali to industrijo, da bi jo spodbujali tako, da bi dobivali izdelke z dodano vrednostjo.
In v tej industriji nova delovna mesta?
Že to prinese nova delovna mesta. Kaj pa še prinese nova delovna mesta? V Sloveniji potrebujemo svež denar in moramo pritegniti tuje investitorje, ki bodo prišli z neposrednimi investicijami, to pomeni, da odpirajo tovarne, odpirajo podjetja. In to so spet nova delovna mesta. Zato pa davčne olajšave.
Davek na nepremičnine: kako visok davek, ali glede na kvadraturo stanovanja ali tržno vrednost in za koga, za vse po vrsti ali morda le za najpremožnejše?
Davek na nepremičnine potrebujemo, to vemo. Ampak vemo pa tudi, da je stanovanje, hiša za Slovence vrednota, v to smo vlagali, nekateri vsa svoja življenja in to je njihovo celo premoženje. Zato se mi nagibamo k temu, da je neka enotna stopnja za tisto prvo stanovanje, za normalno stanovanje, ki ga imaš za življenje, ali pa hišo, ki jo imaš za življenje. Kakšna stopnja naj se določi, za to pa je tehten izračun potreben. Bistveno pa je, da vsa ostala stanovanja, tista, ki jih imajo za oddajanje ali pa prosti čas, tista pa se progresivno obdavči. Ampak v osnovi, tisto osnovno stanovanje, ki ga imaš, in hišo, to ti pa res država ne sme pobrati.
Podobno kot SDS in SLS napovedujete pavšalno obdavčitev za mala podjetja in obrtnike ... Kaj to pomeni? Ne glede na dobiček, na panogo?
Določi se, kaj je malo podjetje, kaj je mali obrat, mali s. p. To so razni barčki, frizerji, mali podjetniki in tako naprej. Ljudje, ki imajo nekaj zaposlenih, ki imajo ogromno dela z vsem tem papirjem za davke in se jim bolj splača česa ne prijaviti, kot pa vso to papirologijo speljati do konca. Mi ocenjujemo, da najprej poenostavimo njihovo delo, koncept enostavne države je take vrste davek, in s tem povzročimo, da se potem ljudem vendarle splača več prikazati, kaj so naredili, prikazati več prometa. S tem pride tudi DDV, pride obrat sredstev in na koncu dejansko pride več davka v proračun, pa še ljudje so bolj zadovoljni.
Še gospodarski kriminal: pod vašim ministrovanjem se je zgodilo precej odmevnih kriminalističnih preiskav, epilogov pa bolj malo. V zaporu je pristal nekdanji poslanec Srečko Prijatelj, s tajkuni se ni zgodilo še nič.
Ampak začelo se je. V tem mandatu se je začelo, v prejšnjih mandatih se ni zgodilo nič. Danes nihče več ni nedotakljiv. Policija je bistveno bolj usposobljena in bolj hitra.
Ampak zakaj se ti ostali postopki ne odvijajo tako hitro kot primer Srečka Prijatelja?
Srečko Prijatelj je bil v priporu. Tukaj je tudi malo stvar odločitve tožilstva, ali oceni, da je dovolj razlogov za pripor. Pa tudi dobili so ga z roko v vreči denarja. Take stvari so res najbolj enostavne. Ampak to so kazenski postopki, na koncu nekomu odvzamejo svobodo, ti so najbolj zahtevni. Ampak če so zdaj začeli teči, še ne pomeni, da se ne bodo končali. Večina jih je že v fazi sodne obravnave. Pač smola z našim ministrovanjem je, da bo naše sadove žela naslednja vlada.
Vi ste odstopili zaradi Nacionalnega preiskovalnega urada in proti protikorupcijski komisiji vložili tožbo na upravno sodišče. Predsednik komisije Goran Klemenčič je sodišče pozval, naj tožbo umakne. Kako daleč je zadeva?
Jaz sem odstopila iz načelnih razlogov, ker sem si postavila zelo visoke etične standarde, in menim, da če so določena mnenja o delu ministrstev, mora minister, ali je kriv ali ne, potegniti svoje poteze. Zanimivo je, da je bilo po tem mojem dogodku, ki je bil tako zelo medijsko podprt, še nekaj takih mnenj, še nekaj drugih visokih inštitucij je dobilo takšna ista mnenja, pa se ni nič zgodilo. Jaz ne želim polemizirati s tema institucijama, jaz ju spoštujem. Se pa ne strinjam s tem, kar sta naredili, mislim, da imam dovolj razlogov, da to verjamem, in edino, kar ti v neki normalni državi preostane, je, da poskušaš svoje ime oprati pred sodiščem. Jaz sem tožbo vložila, zdaj pa bomo videli, kaj bo.
Poleg NPU sta vas spremljali še dve veliki aferi. Afera Baričevič in prehitra vožnja po avtocesti, ob tem ko ste sprejemali strožjo prometno zakonodajo ... To vam v predvolilni kampanji zagotovo ne uide, kako se boste zagovarjali?
Jaz bi raje rekla, da me je spremljalo zelo veliko konstruktov. Je pa zanimivo, da tam nekje do 36. leta približno, ko sem bila eno leto ministrica, praktično o meni ni bilo govora. Nobenega konstrukta, nobene afere, čisto nedolžna, ničesar, pa vem, da so brskali po mojem življenju. Potem pa se zgodi en tak tragičen dogodek, kot je Baričevič, in čez noč se vsuje z leve, z desne, povsod, sami konstrukti, sama namigovanja. Kako to? Včeraj ni bilo o meni nič spornega, ljudje niso imeli o čem govoriti, naslednji dan je vse sporno. Take stvari niso naključne. Očitno mi je prehitro predobro šlo in te afere, ti konstrukti so v resnici zaživeli neko čisto svoje življenje. Jaz sem dala dovolj pojasnil v zvezi s tem. Vsak, ki je hotel prisluhniti, je lahko videl, da so to ene velike neumnosti, ki nimajo zveze z realnostjo, in jaz jih nimam več namena pojasnjevati.
KOMENTARJI (189)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.