Po neuradnih izidih glasovanja (preštetih je bilo 99,97 odstotka glasov) je zmagovalka parlamentarnih volitev SD Boruta Pahorja, ki je dobila 30,5 odstotka glasov. Tesno za njo je SDS Janeza Janše z 29,32 odstotka. Tretja je Zares Gregorja Golobiča z 9,4 odstotka glasov, četrta pa DeSUS Karla Erjavca, ki je dobila 7,45 odstotka glasov. V parlament jim s 5,46 odstotka sledijo SNS Zmaga Jelinčiča, SLS+SMS Bojana Šrota in Darka Krajnca s 5,24 in LDS Katarine Kresal s 5,19 odstotka glasov. Lipa Saša Pečeta in NSi Andreja Bajuka naj ne bi dosegli praga za vstop v državni zbor.
Kakšna bo sestava državnega zbora?
SD bo po neuradnih izidih zasedla 29, SDS 28, Zares devet, DeSUS sedem, LDS, SNS in SLS+SMS vsaka po pet poslanskih sedežev. Dve mesti v državnem zboru sta namenjeni poslancema narodnih skupnosti.
Po neuradnih podatkih naj bi v parlament prišlo 12 žensk, prej jih je bilo 11. Poslanke ostajajo Eva Irgl, Alenka Jeraj, Breda Pečan, Darja Lavtižar Bebler, Majda Potrata in Majda Širca Ravnikar. Pridružile se jim bodo Katarina Kresal, Andreja Črnak Meglič, Janja Klasinc, Andreja Rihter, Melita Župevc in Renata Brunskole. V državni zbor niso prišle Maria Pozsonec, Marjetka Uhan, Cvetka Zalokar Oražem, Majda Zupan in Barbara Žgajner Tavš. Od ministrov vlade Janeza Janše naj bi se v državni zbor prebila zgolj zdajšnja minister za gospodarstvo Andrej Vizjak in minister za promet Radovan Žerjav. Po štirih mandatih se je zgodila tudi sprememba pri predstavniku madžarske narodne skupnosti. Marijo Pozsonec bo v tokratnem mandatu zamenjal doktor zgodovinskih znanosti Laszlo Göncz.
Nova sestava državnega zbora:
SD: SAMO BEVK, ALEKSANDER RAVNIKAR, DARJA LAVTIŽAR BEBLER, TOMAŽ TOM MENCINGER, BORUT PAHOR, MIRKO BRULC, LUKA JURI, BREDA PEČAN, PATRICK VLAČIČ, FRANC KRIŽANIČ, DUŠAN KUMER, ANTON ROP, MIRAN POTRČ, ANDREJA ČRNAK MEGLIČ, IGOR LUKŠIČ, ANTON COLARIČ, JANJA KLASINC, JANKO VEBER, ALAN BUKOVNIK, BOJAN KONTIČ, ANDREJA RIHTER, MELITA ŽUPEVC, MATJAŽ HAN, RENATA BRUNSKOLE, MATEVŽ FRANGEŽ, BOGDAN ČEPIČ, MAJDA POTRATA, DEJAN LEVANIČ, ANTON KAMPUŠ
SDS: RADO LIKAR, MILAN ČADEŽ, MILENKO ZIHERL, BRANKO GRIMS, EVA IRGL, ZVONKO ČERNAČ, DANIJEL KRIVEC, ALENKA JERAJ, FRANCE CUKJATI, PETER VERLIČ, ROBERT HROVAT, ALEKSANDER ZORN, JANEZ JANŠA, JOŽE TANKO, MIRO PETEK, DARKO MENIH, IZTOK PODKRIŽNIK, ŠTEFAN TISEL, ANDREJ VIZJAK, SILVO MESOJEDEC, IVAN GRILL, RUDOLF PETAN, JOŽEF JEROVŠEK, VINKO GORENAK, BRANKO MARINIČ, FRANC PUKŠIČ, MARIJAN POJBIČ, MARJAN BEZJAK
Zares: DAMIJAN PERNE, FRANCO JURI, MAJDA ŠIRCA RAVNIKAR, PAVEL GANTAR, GREGOR GOLOBIČ, MATEJ LAHOVNIK, FRANCI KEK, IVO VAJGL, VILI TROFENIK
DeSUS: ANTON URH, VASJA KLAVORA, JOŠKO GODEC, MATJAŽ ZANOŠKAR, FRANC ŽNIDARŠIČ, VILI REZMAN, FRANC JURŠA
SNS: SREČKO PRIJATELJ, ZMAGO JELINČIČ PLEMENITI, BOGDAN BAROVIČ, SILVEN MAJHENIČ, MIRAN GYÖREK
LDS: BORUT SAJOVIC, KATARINA KRESAL, MIRAN JERIČ, LJUBO GERMIČ, MILAN GUMZAR
SLS + SMS: GVIDO KRES, JAKOB PRESEČNIK, FRANC BOGOVIČ, JANEZ RIBIČ, RADOVAN ŽERJAV
MADŽARSKA MANJŠINA: LASZLO GÖNCZ
ITALIJANSKA MANJŠINA: ROBERTO BATTELLI.
Kdo bo v koaliciji?
Pred volitvami so si politično zvestobo obljubljale levosredinske SD, Zares in LDS. Po neuradnih izidih so v parlamentu dobile 43 sedežev, kar pa ni dovolj za večino. Tako bo morala tako imenovana 'leva trojica' v koalicijo povabiti še nekoga, in sicer sta najverjetnejši DeSUS ali SLS+SMS.
Prvak SD Pahor je sicer poudaril, da si želi koalicijo programsko sorodnih strank. Pri vprašanju, ali je bolj pomembna politična širina ali pa programska homogenost, se Pahor bolj nagiba k slednji. Če bo uspel dobiti mandat in mu bo uspelo sestaviti vlado, se Pahor zaveda, da bo moral izpolniti pričakovanja ne samo ljudi, ki so mu zaupali, ampak tudi tistih, ki mu niso. "Oni so ravno tako državljani te države, pred očmi moram imeti interese vseh ljudi," je poudaril. Podporo sta mu izrazila tudi Golobič in Kresalova, ki je še obljubila, da ''bodo lahko skupaj s kolegi iz SD in Zares sestavili novo, dobro vlado''.
Sodelovanje v vladi pričakuje tudi prvak DeSUSa Erjavec, po njegovih besedah pa bi stranki pripadala tri ministrska mesta. Na vprašanje, ali si želi še naprej voditi obrambno ministrstvo je odgovoril, da si tega niti ne želi, ''bi pa rad končal nekatere zgodbe, med njimi bi najraje zaprl poglavje z oklepniki''. Šrot je po drugi strani dejal, da ga v koalicijo niso povabili, povabila pa v bistvu sploh ne pričakuje.
Mandatarja bo v vsakem primeru predlagal predsednik države Danilo Türk. V Sloveniji sicer velja nenapisano pravilo, da dobi priložnost za sestavo vlade relativni zmagovalec volitev, je pa Türk že napovedal, da bo mandat podelil na podlagi posvetovanj s poslanskimi skupinami tistemu, ki mu bo uspelo zagotoviti dovolj trdno podporo v državnem zboru za oblikovanje stabilne vlade.
KOMENTARJI (689)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.