Severnoatlantski svet se je sestal na zahtevo Turčije, potem ko je bilo v četrtek v sirski pokrajini Idlib v napadu iz zraka ubitih najmanj 33 turških vojakov, še več pa jih je bilo ranjenih. Napad so v Turčiji pripisali Asadovim silam, ki jih podpira Rusija, zlasti iz zraka.
Turčija je zaprosila za posvetovanja zaveznikov v Natu na podlagi 4. člena Severnoatlantske pogodbe. Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je o situaciji na severu Sirije že v četrtek zvečer govoril s turškim zunanjim ministrom Mevlütom Cavusoglujem. "Zavezniki so Turčiji izrazili najgloblje sožalje zaradi smrti turških vojakov v sinočnjem bombardiranju v Idlibu. Izrazili so polno solidarnost s Turčijo," je po srečanju Severnoatlantskega sveta na ravni stalnih predstavnikov povedal Stoltenberg.
"Zavezniki obsojajo stalne in nediskriminatorne letalske napade s strani sirskega režima in Rusije v pokrajini Idlib. Pozivam jih, naj ustavijo svojo ofenzivo, spoštujejo mednarodno pravo in podprejo prizadevanja ZN za iskanje mirne rešitve spora," je še dejal generalni sekretar Nata in pozval k zmanjšanju napetosti ter premirju.
Opozoril je, da se bombardirajo civilni cilji, na območju pa se poslabšuje humanitarna situacija. "Na sto tisoče ljudi je bilo prisiljenih zapustiti domove," je še dejal Stoltenberg. Izpostavil je, da je današnje zasedanje Severnoatlantskega sveta jasen izraz solidarnosti s Turčijo, "pomembno članico zavezništva, ki je najbolj prizadeta zaradi konflikta v Siriji". Bila je tarča številnih terorističnih napadov in zagotavlja zatočišče milijonom beguncev iz Sirije, je poudaril Stoltenberg.
Napovedal je še, da bo Nato razširil pomoč Turčiji pri zagotavljanju zračne obrambe. Ta je zelo učinkovita pred raketnimi napadi iz Sirije, je pojasnil. Tudi letala awacs nadzirajo zračni prostor. "Zavezniki pa vseskozi preučujejo, kaj vse lahko še naredijo v podporo Turčiji," je še dodal generalni sekretar Nata in napovedal nadaljnje pozorno spremljanje razmer v Siriji.
Erdogan sklical izredni varnostni vrh
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je po napadu v sirski provinci Idlib na severozahodu države namreč nemudoma sklical izredni varnostni vrh, na katerem so v četrtek zvečer sklenili, da bo Turčija na "enak način" odgovorila na napade sirskega režima. V zadnjem mesecu je v Siriji vključno z zadnjim napadom skupno padlo 53 pripadnikov turških varnostnih sil.
Turčija je na napad odgovorila s povračilnimi napadi ter zahtevala pomoč Nata in mednarodne skupnosti. Turška vojska je v noči na danes napadla položaje sirskega režima, je potrdil turški direktor za komuniciranje Fahrettin Altun. V povračilnem napadu na sirske pozicije na jugu in vzhodu Idliba so po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice ubili 16 sirskih vojakov, česar pa Damask zaenkrat ni potrdil.
Altun je "celotno mednarodno skupnost pozval, naj izpolni svoje obveznosti". Po njegovih navedbah je Turčija v povračilni akciji s kopenskimi in zračnimi silami napadla "vse znane položaje režima". Mednarodno skupnost je danes še pozval, naj prepove vse lete nad Idlibom. "Mednarodna skupnost mora ukrepati, da zaščiti civiliste in razglasiti območje prepovedi poletov," je pozval na Twitterju.
Tiskovni predstavnik vladajoče stranke AKP Ömer Celik je v odzivu na sirske napade na turške položaje zahteval odločno podporo Nata Turčiji ter hkrati zagrozil, da bo Turčija odprla meje z Evropo za sirske begunce v državi. Turški podpredsednik Faut Oktay je v odzivu dejal, da bo sirski predsednik za zračne napade na turške vojake plačal visoko ceno.
Odziv Rusije na zračni napad
V četrtkovem zračnem napadu, ki ga pripisujejo silam režima Bašarja al Asada, je bilo ubitih najmanj 33 vojakov, več jih je bilo ranjenih. Rusija je danes v odzivu sporočila, da so bili turški vojaki, ki jih je napadla sirska vojska, pomešani med "teroriste". "Turški vojaki, ki so bili v bojnih enotah terorističnih skupin, so bili tarča obstreljevanja sirskih čet," je v sporočilu za javnost sporočilo rusko obrambno ministrstvo.
V Moskvi so ob tem dodali, da turške sile niso sporočile svojih položajev na območju, "kjer ne bi smele biti prisotne", ter da ruske zračne sile ne delujejo na tem območju. V Ankari so navedbe Moskve že zavrnili. "Rad bi poudaril, da med napadi ni bilo oboroženih skupin okoli naših vojaških enot," je dejal turški obrambni minister Hulusi Akar.
O zaostritvi razmer sta se po telefonu pogovarjala tudi predsednika Turčije in Rusije, Recep Tayyip Erdogan in Vladimir Putin. Kot je po pogovoru sporočil ruski zunanji minister Sergej Lavrov, je Rusija pripravljena pomagati pri zagotavljanju varnosti turških vojakov. Obenem Moskva obžaluje smrt turških vojakov, a poziva Turčijo, naj izpolni svojo obvezo glede odstranitve skrajnih skupin z območja. Dodal je, da ima sirska vojska pravico, da izniči teroristične skupine na svojem ozemlju.
Do nevarne zaostritve razmer na severozahodu Sirije prihaja po večtedenskih napetostih med Ankaro, ki podpira uporniške skupine, in Moskvo, ki je na strani režima.
"Brez takojšnega ukrepanja se vsako uro povečuje nevarnost za še večjo zaostritev," je v izjavi poudaril tiskovni predstavnik Stephane Dujarric in ponovil poziv generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa k takojšnji prekinitvi spopadov. Guterres je tudi sporočil, da z "veliko zaskrbljenostjo" spremlja razmere v Idlibu.
Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je prav tako vse vpletene strani pozval k umiritvi v "teh nevarnih razmerah". V telefonskem pogovoru s turškim zunanjim ministrom Mevlütom Cavosoglujem je Stoltenberg "obsodil nadaljevanje zračnih napadov na slepo s strani sirskega režima in njene zaveznice Rusije v provinci Idlib".
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.