Državna naftna družba na Hrvaškem Ina je sporočila, da bodo zaradi obnove pomorske bencinske črpalke Križna luka na Hvaru podaljšali delovni čas marinskih bencinskih črpalk v Vrboski in Jelsi na Hvaru, poroča Slobodna Dalmacija.
Kot poroča Morski.hr, je s stare Inine morske bencinske črpalke v zalivu Križna luka v morje izteklo 17 ton dizelskega goriva, onesnaženje pa je nato seglo vse do hvarske rive, zaradi česar je to eden najhujših okoljskih incidentov v zadnjem času.
Po besedah hvarskega župana Rikarda Novaka so sicer razmere trenutno pod nadzorom, ekološke posledice pa ne bodo tako katastrofalne, kot so se sprva bali. Strokovne službe namreč ugotavljajo, da je v morje iztekla hlapljiva snov, ki se sčasoma razgradi. Slednje blaži skrbi občanov.
So se pa kljub temu določene količine goriva kljub temu razširile do zaščitenih območij, kot je na primer zaliv Šćikov Bok. Tam zdaj poteka mehanski odvoz onesnaženja s črpalkami, župan pa je potrdil, da je za incident odgovorna Ina, ki je zato dolžna kriti vse stroške sanacije in nastale škode.
Kot poroča Net.hr, so na pristojnem ministrstvu včeraj sporočili, da o dogodku ne vedo ničesar. Je pa incident potrdila policija, ki je sporočila, da je v teku tudi preiskava za ugotavljanje vseh okoliščin. Na terenu so bili včeraj poleg policije, gasilcev, centra za navtiko, Odvodnje Hvar in Hrvaške službe za vodo in kanalizacijo tudi Županijski operativni center in inšpekcija za upravljanje z vodami Državnega inšpektorata Republike Hrvaške.
'Da so pozivi občanov končno uslišani, je moralo znova priti do katastrofe'
"Žal smo se znova znašli v situaciji, ko se mora zgoditi nesreča, da so pozivi in zahteve otočanov končno uslišani," so ob tem zapisali v mestu Hvar. Državljani trdijo, da trenutna situacija ne predstavlja le velikega udarca za občutljivi morski ekosistem, temveč da še dodatno zaostruje vrsto težav, ki so prisotne že leta, a jih oblasti ignorirajo.
"Dobava cisterne z gorivom poleti, ko je Hvar z okolico preplavljen s turisti, pogosto povzroči popoln prometni kolaps. Še večja gneča nastaja na morski strani bencinske črpalke, kjer čolni več ur čakajo na gorivo, zasidrani v vrsti, kar povzroča zmedo tudi v vodnem prometu," opozarjajo domačini, ki poudarjajo, da slednje slabša vtis gostov na otoku.
Prav tako pa naj bi dodatno težavo predstavljala kakovost goriva, ki je shranjeno v starih rezervoarjih in onesnaženo. Zaradi slednjega morajo ladje po besedah občanov filtre menjati na vsakih 10 do 15 dni, kar je finančno nevzdržno. Podobno naj bi bili k vse pogostejim okvaram zaradi slabe kakovosti goriva nagnjeni celo novi avtomobili.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.