Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je opozoril, da so ruski vojaški manevri, belorusko izkoriščanje migrantov in energetska kriza en hibridni napad na evroatlantsko skupnost. Medtem ko v EU namernih migracijskih pritiskov Belorusije za zdaj ne povezujejo s krepitvijo ruskih vojaških sil ob Ukrajini, je Kuleba po srečanju s Stoltenbergom opozoril, da so ruski vojaški manevri na meji z Ukrajino, belorusko izkoriščanje migrantov, energetska kriza in množične dezinformacije en kompleksen skupek dogodkov, ki so vsi elementi ruske hibridne vojne proti evroatlantski skupnosti.
Generalni sekretar zavezništva je izpostavil, da so v minulih tednih zaznali "veliko in nenavadno zbiranje ruskih sil blizu ukrajinskih meja" ter da razmere zelo pozorno spremljajo. "Kakršne koli nadaljnje provokacije ali agresivna dejanja Rusije bi sprožila resno zaskrbljenost," je opozoril in Moskvo pozval k preglednosti glede vojaških dejavnosti.
Na vprašanje, ali se strinja z oceno ukrajinskega ministra, da so vsi ti pojavi povezani in da gre dejansko za en hibridni napad, pa je odgovoril, da je ključno preprečiti stopnjevanje napetosti in zagotoviti, da stvari ne bodo ušle izpod nadzora. Ob tem je izrazil globoko zaskrbljenost zaradi dogajanja ter opozoril, da se veliko stvari dogaja hkrati in da se napetosti stopnjujejo tudi na Zahodnem Balkanu.
Konkretnega odgovora na vprašanje, ali je ruski napad na Ukrajino dejansko blizu, kot so opozorile ZDA, Stoltenberg ni želel podati, češ da ne more govoriti o podrobnostih obveščevalnih podatkov in da se je treba izogibati špekuliranju. Izpostavil je, da ne vidijo takojšnje grožnje kateri od članic Nata.
Ob tem je opozoril, da je potreben realizem glede izzivov ob in v Ukrajini, sploh glede na to, da je Rusija v preteklosti že pokazala tako pripravljenost kot zmožnost uporabe vojaških sil proti Ukrajini, tako z nezakonito priključitvijo Krima leta 2014 kot s podporo separatistom v Donbasu. Opozoril je tudi, da tako nakopičene sile bistveno zmanjšajo čas za opozorilo med odločitvijo in dejansko izvedbo agresivne vojaške akcije.
Zaskrbljenost zaradi ruskih premikov ob Ukrajini so minuli teden izrazili tudi v EU. S Kulebo so se danes sestali tudi zunanji ministri Unije, prav tako je danes v Bruslju ministrsko srečanje vzhodnega partnerstva – EU ter Ukrajine, Gruzije, Moldavije, Armenije, Azerbajdžana in Belorusije – v sklopu priprav vrha, ki bo sredi decembra.
Zunanja ministra ZDA in Francije o Rusiji, Iranu in Ukrajini
Kot je pojasnil tiskovni predstavnik State Departmenta Ned Price, sta ministra govorila v soboto. Poleg Rusije je bil tema pogovora še iranski jedrski program. Ukrajinska vojska je že vse od leta 2014, ko si je Rusija priključila polotok Krim, ujeta v tleči konflikt s proruskimi separatisti v vzhodnih regijah Doneck in Lugansk. Ta je doslej terjal okoli 13.000 življenj. Separatistične upornike naj bi Rusija podpirala tako s svojimi vojaki kot orožjem, kar v Kremlju sicer zanikajo.
Potem ko se je v začetku leta nasilje na območju znova okrepilo, je Rusija spomladi vzdolž meje z Ukrajino namestila okoli 100.000 svojih vojakov, s čimer so se okrepili strahovi o ponovni zaostritvi konflikta. Rusija je sicer kasneje napovedala umik vojakov z meje, a tako oblasti v Kijevu kot njihovi zahodni zavezniki z ZDA na čelu trdijo, da je bil ta umik omejen.
Zahodne države so v minulih dneh izrazile veliko zaskrbljenost zaradi nedavnih premikov ruske vojske v bližini meje z Ukrajino. Te navedbe med drugim potrjujejo tudi video posnetki, objavljeni na spletnih omrežjih, na katerih je videti, kako se ruski vojaki, tanki in rakete približujejo Ukrajini.
Govorec visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Peter Stano je v odgovoru na vprašanje, ali se EU strinja z oceno ZDA, da obstaja možnost ruskega napada na Ukrajino, v petek ocenil, da so informacije o premikih ruskih vojaških sil na meji z Ukrajino "precej zaskrbljujoče". EU kot neposredna soseda Ukrajine razmere vseskozi zelo pozorno spremlja, je poudaril.
Zatrdil je, da se tesno usklajujejo s partnerji in da bodo o tem zunanji ministri znova razpravljali danes. Generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg naj bi se medtem danes sestal z ukrajinskim zunanjim ministrom Dmitrijem Kulebo. O Ukrajini sta sicer v sredo v Washingtonu govorila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in predsednik ZDA Joe Biden.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.