Kot so sporočile zdravstvene oblasti v Rimu, je okužen moški, ki se je v ponedeljek vrnil iz kitajskega Vuhana v skupini 56 italijanskih študentov in podjetnikov.
Moškega so po vrnitvi s Kitajske najprej premestili v karanteno v vojaški kompleks v Rimu. Kasneje so ga prepeljali v rimsko bolnišnico za nalezljive bolezni Spallanzani, kjer so potrdili, da je okužen z novim koronavirusom. Bolnik ima nekoliko povišano telesno temperaturo, so sporočili iz bolnišnice.
V tej bolnišnici je tudi kitajski par, pri katerem so okužbo z novim koronavirusom potrdili pred osmimi dnevi, več ljudi, pri katerih sumijo na okužbo, pa je na opazovanju.
Ukrepi za zajezitev širjenja virusa
Kitajske oblasti so medtem v Vuhanu uvedle ekstremne ukrepe, da bi zajezile širjenje okužbe. Mnogi od ukrepov pa so že tako obupane prebivalce še dodatno prestrašili.
Še posebej prisilna karantena, v kateri je vse več ljudi, potem ko so oblasti odredile preiskovanje domov in iskanje preživelih. Metode identificiranja obolelih vključujejo tudi prisilno merjenje telesne temperature. Okužene nato odpeljejo v "centre za karanteno", ki pa naj bi bili pravzaprav zgolj zasilna skladišča - zdravniška oskrba pa naj bi bila tam tako minimalna, da naj bi še dodatno ogrožala življenja ljudi, poroča New York Times.
Ljudje naj bi zato imeli občutek, da so prepuščeni sami sebi in da jih oblast žrtvuje za "dobro preostale Kitajske". Kitajska partija naj bi bila pripravljena žrtvovati kar koli, da ustavi širjenje bolezni, ki naj bi nanjo metala slabo luč, prav tako pa je močno prizadela kitajski zdravstveni sistem.
V 11-milijonskem Vuhanu je smrtnost zaradi virusa sicer kar 4,1-odstotna, medtem ko je v preostanku Kitajske le 0,17-odstotna. Domačini pravijo, da so razmere v mestu takšne, "kot bi bili v vojni". V zasilne bolnišnice so spremenili tudi lokalni stadion, umetniške galerije, zgradili pa so tudi bolnišnico, a zaradi velikega števila obolelih, je kapacitet še vedno veliko premalo.
V Hongkongu so ukrepi še bolj ostri. Za vse potnike iz celinske Kitajske je ob prihodu v Hongkong obvezna 14-dnevna karantena. Tistim, ki bodo pravila kršili, grozi do šest mesecev zaporne kazni in maksimalna denarna kazen v višini 2941 evrov. Z ukrepi želijo tamkajšnje oblasti predvsem omejiti število ljudi na mejnih prehodih.
Medtem ko je kitajski voditelj epidemijo ocenil za "velik test za Kitajsko", je ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu zagotovil, da bo država bolezen premagala. Dodal je tudi, da uvajajo dodatne ukrepe za zajezitev širjenja okužbe.
Medtem Kitajska ostaja v precejšnjem krču, med drugim je ustavljenih veliko tovarn, gospodarska škoda pa je iz dneva v dan večja.
Proizvajalec avtomobilov Toyota je sporočil, da bodo z delom v kitajskih tovarnah predvidoma začeli šele po 17. februarju, torej vsaj teden dni kasneje, kot so sprva napovedovali.
Vse več težav pa je tudi v Hongkongu, kjer del zdravstvenega osebja stavka že peti dan, med drugim zahtevajo zaprtje meja s celinsko Kitajsko. Stavka je sicer le še eden od političnih zapletov v mestu, ki ga že od lanskega junija pretresajo protesti.
Zaradi virusa je ob japonski obali v karanteni ladja za križarjenja.
Virus povezan z ogroženimi luskavci?
Znanstveniki se še naprej ukvarjajo tudi z izvorom virusa. Na Južnokitajski univerzi za kmetijstvo menijo, da bi lahko bilo hitro širjenje novega koronavirusa povezano z luskavcem, ogroženim sesalcem, ki bi lahko bil gostitelj virusa, poroča STA.
Znanstveniki so opravili teste na več kot tisoč vzorcih divjih živali ter ugotovili, da so se sekvence genoma virusa pri luskavcu v 99 odstotkih ujemale s tistimi pri ljudeh, okuženih z novim koronavirusom.
Luskavec sicer velja za eno najpogosteje tihotapljenih živali na planetu. V minulem desetletju so jih po podatkih Svetovne zveze za zaščito narave (IUCN) v azijskih in afriških gozdovih polovili več kot milijon, večino pa prodali na Kitajskem in v Vietnamu. Tam njihove luske uporabljajo v ljudski medicini, čeprav je dokazano, da nimajo učinkov na zdravje. Meso luskavcev prodajajo na črnem trgu.
Kitajska je sicer januarja prepovedala trgovino z divjimi živalmi, dokler epidemija novega virusa ne bo pod nadzorom.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.