Tujina

Mejni prehod Rafa tarča zračnega napada, v Tel Avivu so se oglasile sirene

Gaza, 16. 10. 2023 06.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
M.V., STA, M.S.
Komentarji
0

Izraelske zračne sile nadaljujejo obstreljevanje ciljev palestinskega gibanja Hamas na območju Gaze. Šlo naj bi za najhujše napade doslej. Po navedbah izraelske vojske so do sedaj ubili šest višjih predstavnikov Hamasa, število talcev, ki jih je po napadu na Izrael zajelo gibanje, pa naj bi znašalo 199. Oboroženo krilo Hamasa je medtem sporočilo, da je izstrelilo več raket proti Jeruzalemu in Tel Avivu, kjer so se zaslišale sirene. Mejni prehod Rafa, pred katerim se zbira vse več Palestincev, ostaja zaprt, bil je tudi tarča zračnega napada.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Jelena Juvan o stanju na Bližnjem Vzhodu
    03:57
    Iz 24UR ZVEČER: Jelena Juvan o stanju na Bližnjem Vzhodu
  • Iz 24UR ZVEČER: Poglablja se humanitarna katastrofa
    03:44
    Iz 24UR ZVEČER: Poglablja se humanitarna katastrofa
  • Iz SVETA: 9. dan vojne na Bližnjem vzhodu
    03:04
    Iz SVETA: 9. dan vojne na Bližnjem vzhodu

Izraelske zračne sile so v zadnjih 24 urah nadaljevale napade na območje Gaze, je sporočila izraelska vojska. Po poročanju izraelske spletne strani Ynet, ki navaja palestinske vire, gre za najhujše napade doslej.

Izraelska vojska je v napadih po lastnih navedbah ubila šest višjih članov Hamasa, tako iz vojaškega kot iz političnega krila gibanja. V sporočilu za javnost so imenovali dva poveljnika, ki sta sodelovala pri napadu na Izrael pred več kot enim tednom. Med ubitimi pa sta med drugim še Hamasov gospodarski minister Džoad Abu Šmala in poveljnik, ki je bil odgovoren za varnost na jugu Gaze.

Vojska je kasneje sporočila, da so pripadniki Hamasa po napadu 7. oktobra po zadnjih podatkih zajeli najmanj 199 talcev, med katerimi so tako Izraelci kot tujci."Prizadevanja glede talcev so glavna nacionalna prednostna naloga," je ob tem poudaril tiskovni predstavnik izraelske vojske Daniel Hagari.

Število mrtvih med Palestinci je naraslo na 2750.
Število mrtvih med Palestinci je naraslo na 2750. FOTO: AP

"Cilji naših napadov temeljijo na obveščevalnih podatkih," je še pojasnil, potem ko naj bi Hamas zatrdil, da je v izraelskih letalskih napadih umrlo nekaj talcev. Ob tem je Hagari palestinsko gibanje obtožil, da ljudi uporablja kot živi ščit.

Vse več Palestincev se zbira pred mejnim prehodom Rafa

Pred mejnim prehodom Rafa med Egiptom in Gazo so se medtem zbrali številni Palestinci in tuji državljani, potem ko so se razširila poročila o domnevni prekinitvi ognja na jugu palestinske enklave in začasnem odprtju prehoda. Prav tako se na egiptovski strani kopičijo tovornjaki s humanitarno pomočjo.

Ljudje so se začeli zbirati pred prehodom, potem ko se je danes razširila vest o domnevni prekinitvi ognja na jugu Gaze, a so to poročilo izraelske oblasti kmalu zanikale. Tiskovni predstavnik izraelske vojske je namreč sporočil, da nimajo nobenih informacij o domnevni prekinitvi ognja. Trditve so zanikali tudi v pisarni izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja.

Pred tem je o tem poročala tiskovna agencija Reuters ob sklicevanju na dva predstavnika egiptovskih varnostnih sil, češ da bo prekinitev ognja sovpadala z začasnim odprtjem mejnega prehoda Rafa.

Sklad Združenih narodov za prebivalstvo (UNFPA) v Palestini je sporočil, da je na območju Gaze 50.000 nosečnic, ki nimajo dostopa do osnovnih zdravstvenih storitev.

Vse več gneče pa je tudi na egiptovski strani Rafe. Številni tovornjaki namreč čakajo na priložnost, da bi lahko na območje Gaze dostavili nujno potrebno humanitarno pomoč. Egipt pa ne namerava odpreti prehoda dokler ne bo izraelska stran zagotovila, da je to varno. Izrael pa želi sicer vsak tovornjak temeljito pregledati in preveriti, da na krovu ni orožja.

V zračnem napadu na območju mejnega prehoda Rafa je bila medtem na palestinski strani poškodovana stavba in cesta. O žrtvah za zdaj ne poročajo, mejni prehod pa še naprej ostaja zaprt.

Odprtje mejnega prehoda je sicer napovedal ameriški sekretar Antony Blinken. "Rafa bo ponovno odprta. Z Združenimi narodi, z Egiptom, Izraelom in drugimi vzpostavljamo mehanizem za pridobivanje pomoči in njeno dostavo ljudem, ki jo potrebujejo," je dejal po nedeljskem srečanju z Egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom al Sisijem. Blinken je poudaril, da ZDA zavračajo ideje o izgonu Palestincev iz Gaze.

Blinken znova v Izraelu

Blinken je sicer danes znova obiskal Izrael, kjer se je sestal z izraelskim obrambnim ministrom Yoavom Gallantom. "To bo dolga vojna, cena bo visoka, vendar bomo zmagali - za Izrael, za judovsko ljudstvo in za vrednote, v katere obe državi verjameta," je dejal Gallant. 

Ob tem se je zahvalil ZDA za podporo. Na današnjih srečanjih z Netanjahujem in predsednikom Jicakom Hercogom se je Blinken seznanil z najnovejšimi informacijami o razmerah v Izraelu po napadu palestinskega gibanja Hamas, je sporočil State Department. Dodal je, da je Blinken vnovič poudaril trdno podporo "pravici Izraela do obrambe pred terorizmom Hamasa".

Potrdil je tudi odločenost ZDA, da izraelski vladi zagotovijo "vse, kar potrebuje za zaščito svojih državljanov". Ob tem je prvi mož ameriške diplomacije s sogovornikoma spregovoril tudi o zaščiti civilistov v spopadih in prizadevanjih za izpustitev skoraj 200 talcev, ki jih je med napadom zajel Hamas. 

Sestanek Blinkna in izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja so sicer danes v Tel Avivu prekinile sirene, ki opozarjajo na zračni napad. Po besedah ameriškega obrambnega ministrstva sta se politika skrila v bunker, vse skupaj pa je trajalo okoli pet minut. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Konvoj izraelskih sil je na poti na mejo z Gazo
Konvoj izraelskih sil je na poti na mejo z Gazo FOTO: AP

Urad Združenih narodov za usklajevanje humanitarnih zadev (OCHA) je medtem sporočil, da zaloge goriva v vseh bolnišnicah na območju Gaze zadostujejo za približno 24 ur delovanja, zaradi česar je ogroženih na tisoče bolnikov. 

Obstreljevanje Gaze je sicer opustošilo to enklavo. Število mrtvih med Palestinci je naraslo na 2750, je danes sporočilo zdravstveno ministrstvo v Gazi. Ranjenih je okoli 9700 ljudi. Na izraelski strani poročajo o več kot 1400 mrtvih. Izraelska vojska po Hamasovih napadih pred več kot enim tednom trenutno pripravlja kopensko ofenzivo proti gibanju. Na meji z Gazo je v pripravljenosti več sto tisoč rezervistov.

Bolnišnice v Gazi
Bolnišnice v Gazi FOTO: AP

Ameriški vladni uradniki pravijo, da poskušajo ublažiti humanitarno krizo v Gazi. Predsednik Joe Biden je Izrael pozval, naj upošteva pravila vojskovanja in mednarodno pravo pri odzivu na napade Hamasa. V nedeljski objavi na družbenih omrežjih je zapisal, da "velika večina Palestincev ni imela nič z grozljivimi napadi Hamasa in sedaj trpi zaradi njih".

Strah pred eskalacijo konflikta

Blinken je dejal, da so voditelji arabskih držav, ki jih je obiskal, pripravljeni preprečiti širitev vojne v regiji ter da pri tem uveljavljajo svoj vpliv. Medtem pa je Iran opozoril Izrael pred mogočo eskalacijo razmer v primeru kopenske invazije na Gazo. Zunanji minister Hossein Amir-Abdollahian je dejal, da Iran ne bo stal ob strani. 

Že nekaj dni se sicer vrstijo obstreljevanja na meji med Izraelom in Libanonom, kjer ima nadzor proiranska organizacija Hezbolah. Izraelska vojska pa je raketirala letališča v Siriji, ki naj bi jih poleg sirskih oblasti uporabljale proiranske milice. 

Golob: Nabiranje političnih točk neodgovorno do žrtev v Izraelu in Gazi

Okrog izraelsko-palestinskega konflikta pa se poteka razprava tudi v slovenski politiki. Nabiranje notranjepolitičnih točk je neodgovorno do žrtev v Izraelu in Gazi, je v odgovoru na poslansko vprašanje Franca Breznika (SDS) dejal predsednik vlade Robert Golob. Premier je ob tem poudaril pomen zaščite civilistov, na poslančev poziv k opredelitvi do zahtev Levice in nevladnikov o priznanju Palestine pa se ni neposredno odzval.

Poslanca SDS je zmotilo pismo vodje poslanske skupine Levica Mateja T. Vatovca, ki je zunanjo ministrico Tanjo Fajon pozval, naj preuči vse možnosti za vzpostavitev sistema nadzora in prepovedi izraelskega blaga, ki prihaja z zasedenih palestinskih ozemelj, naj aktivno pristopi h kampanji za obsodbo Izraela kot ene največjih kršiteljic mednarodnega prava ter prične s postopki za priznanje Palestine kot neodvisne in samostojne države.

Breznik je Goloba pozval, naj se neposredno opredeli do teh pozivov, pa tudi do stališč 40 nevladnih organizacij, ki da se financirajo iz slovenskega proračuna. Te so namreč minuli teden v luči silovitih napadov izraelskih sil na Gazo pozvale k obsodbi izraelske okupacijske politike, prekinitvi gospodarskega in političnega sodelovanja z Izraelom in priznanju Palestine kot samostojne države.

Golob je v odgovoru poslancu izpostavil, da ni zasledil nikogar, ki bi podprl dejanja Hamasa. Ravno nasprotno, je dejal in pojasnil, da je odbor za zunanjo politiko DZ minuli teden soglasno sprejel obsodbo napada Hamasa, obe strani pa pozval k spoštovanju mednarodnega prava ter vrnitvi k mirovnim pogovorom.

Premier je ob tem izrazil obžalovanje, da se iz te "groze in terorja" nabirajo notranjepolitične točke s katerekoli strani, rekoč, da je to neodgovorno do žrtev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.