V času pandemije ženske opravljajo bistveno več gospodinjskih opravil in družinske oskrbe. Breme oskrbe predstavlja "resnično tveganje za vrnitev k stereotipom o spolu iz petdesetih let" prejšnjega stoletja, po poročanju BBC opozarja Bhatia. Zaradi koronskih ukrepov in omejitev so ljudje doma več kot kdaj koli prej, potreba po gospodinjskih opravilih in oskrbi se je zato povečala, največji del tega bremena pa nosijo ženske, je pokazala raziskava, ki so jo izvedli v 47 državah po svetu. Slovenije raziskava ni zajela.
Teni Wada, mlada mamica, je za BBC povedala, da oba z možem med zaustavitvijo javnega življenja delata od doma, a so njuni dnevi videti precej drugačni. Njen mož dela od jutra pa vse do 17.30 ure in se posveča samo delu, medtem ko Teni tega razkošja nima, saj, kot pravi, 80 % neplačanega dela opravi sama, vključujoč tudi skrb za njuno triletno hčerko. Pravi, da je čas razkošje, ki ga ona med delom, načrtovanjem obrokov in pranjem perila nima. "Prvi trije meseci so bili grozni, duševno sem skoraj vsak dan dosegla svojo mejo. Ko je hči jokala, sem tudi jaz jokala," je še dodala.
"Opažamo zaskrbljujoče vplive epidemije, vključno z visoko stopnjo stresa in različnih posledic na duševnem zdravju, zlasti pri ženskah," je povedal Papa Seck, glavni statistik pri Agenciji ZN za ženske.

Že pred pandemijo so ženske opravljale približno tri četrtine od 16 milijard ur neplačanega dela, ki ga vsak dan opravijo po vsem svetu. To pomeni, da so ženske pred pandemijo za vsako uro neplačanega dela, ki ga opravijo moški, opravile tri ure. Zdaj je ta številka višja, opozarjajo. Podatki iz 38 držav v veliki večini potrjujejo, da se je povečala neplačana delovna obremenitev tako žensk kot moških, vendar levji delež še vedno prispevajo ženske. Ženske tudi opravljajo več nalog, povezanih z oskrbo, kot moški. Starši tudi dobivajo več pomoči s strani hčerk kot sinov.
Prav tako je zaskrbljujoče dejstvo, da se številne ženske ne vračajo na delo, opozarja Bhatia. Samo v septembru je v ZDA približno 865.000 žensk zapustilo trg delovne sile, v primerjavi z 200.000 moškimi, kar je mogoče pojasniti z dejstvom, da je breme oskrbe padlo na ženske.
Agencija ZN za ženske opozarja, da se bo to odrazilo na slabšem duševnem in fizičnem počutju žensk, vplivalo pa bo tudi na njihovo ekonomsko in siceršnjo neodvisnost.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.