"Preiskava ne razkriva le kršitev, storjenih ljudem, ki so poskušali uveljavljati svoje temeljne človekove pravice, ampak opozarja tudi na to, da žrtve nimajo dostopa do pravice," je v izjavi izpostavila Michelle Bachelet.

Poročilo obravnava obdobje od priprav na sporne predsedniške volitve avgusta 2020, na katerih je dolgoletni beloruski voditelj Aleksander Lukašenko že šestič ostal na oblasti. Ne le, da Belorusija ni preiskovala domnevnih kršitev pravic, ampak je tudi izvajala "aktivno politiko ščitenja storilcev in preprečevanja odgovornosti", poudarja poročilo Združenih narodov (ZN).
"Obsežni in zakoreninjeni ukrepi oblasti za zatiranje nasprotovanja ter civilne družbe, neodvisnih medijev in opozicijskih skupin, ki hkrati ščitijo storilce, kažejo na stanje popolne nekaznovanosti v Belorusiji," je ob tem dodala Bacheletova.

Poročilo tudi navaja, da je bila med nasilnim zatiranjem množičnih protestov, ki so izbruhnili po volitvah leta 2020, pogosto uporabljena nepotrebna in nesorazmerna sila. Med majem 2020 in majem 2021 je bilo pridržanih najmanj 37.000 ljudi, pri tem pa je bilo več posameznikov obsojenih tudi na desetletne zaporne kazni.
Poleg množičnih pridržanj poročilo izpostavlja tudi, da so organizacije civilne družbe, skupine za pravice in neodvisni mediji v Belorusiji še naprej tarča napadov.

KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.