V Bosni in Hercegovini (BiH) so v zadnjih 24 urah potrdili 140 novih okužb. V Federaciji BiH so testirali 853 vzorcev, od tega je bilo 87 pozitivnih. V Republiki srbski pa so potrdili 53 okužb pri opravljenih 386 testih.
Med mesti je rekorder Sarajevo z 22 novimi okužbami, sledi mu Tuzla s 14, tretje mesto si delita Trebinje in Banjaluka s po desetimi.
Kot so sporočili z zdravstvenega ministrstva, se epidemiološka slika v državi še naprej poslabšuje z odkrivanjem novih okužb in žarišč. Podatki s terena kažejo, da je virus še vedno aktiven in kroži med populacijo. Epidemiološke službe so na terenu 24 ur na dan, so še zapisali.
V mestu Stolac 50 novookuženih
Z novim koronavirusom je okuženih tudi najmanj 50 oseb v mestu Stolac, na jugu BiH. Večina na novo obolelih je povezana s podjetjem, v katerem se je virus nedavno pojavil, poroča N1.
Pero Ćiro Pavlović, predstavnik kriznega štaba ministrstva za zdravje, je danes povedal, da so razmere v Stolcu resne zaradi vse večjega števila bolnikov, da pa je situacija pod nadzorom.
"V enem poslovnem subjektu v Stolcu imamo več okuženih delavcev. Podjetje zaposluje približno 120 zaposlenih, okoli 50 odstotkov pa jih je iz Republike srbske. S tamkajšnjimi kolegi korektno sodelujemo na vseh ravne in delamo vse, da bi stanje nadzirali," je dejal Pavlović. Izpostavil je še, da so razmere v Mostarju manj alarmantne.
Ni še sicer uradno znano, ali so okuženi iz Stolca že všteti v današnjo statisko, a najverjetneje niso.
V Srbiji 193 novih okužb s koronavirusom, v Severni Makedoniji 163
Porast okužb sicer beležijo tudi drugod po Balkanu. V Srbiji in Severni Makedoniji so znova zabeležili po več kot sto novih okužb z novim koronavirusom. V Srbiji so jih v zadnjih 24 urah potrdili 193, v Severni Makedoniji pa 163.
S 193 novimi okužbami je skupno število primerov v Srbiji naraslo na 13.565. V zadnjem dnevu pa je zaradi covida-19 umrla še ena oseba, vse skupaj 265. Aktivno okuženih je 1086 ljudi, na ventilatorjih je 26 bolnikov s koronavirusno boleznijo 19.
V Severni Makedoniji, ki je trenutno ena izmed huje prizadetih držav Balkana, pa so potrdili še 163 okužb z novim koronavirusom, od tega 70 v Skopju. Vse skupaj se je v tej državi okužilo 5758 ljudi, 2206 ljudi jih je ozdravelo. Aktivnih okužb je še 3284. Zaradi covida-19 so v zadnjih 24 urah umrli še trije ljudje, vse skupaj 268. Kljub temu so danes znova odprli svoje meje, s 1. julijem pa napovedujejo odprtje letališč.
S 25. junijem ob polnoči pa je pričel veljati nov odlok hrvaške vlade, ki predvideva strožje ukrepe na mejnih prehodih. Potniki, ki prihajajo iz BiH, Severne Makedonije, Srbije in Kosova, morajo ob vstopu na Hrvaško v obvezno 14-dnevno karanteno. Porast okužb na Hrvaškem je namreč v veliki meri povezan z vnosom virusa iz omenjenih držav. A številni potniki, ki so želeli prečkati mejo, te novosti niso dobro sprejeli.
V četrtek je bilo vse od jutra burno na mejnem prehodu Metković. Potniki so se namreč pritoževali nad nejasno definiranimi pravili. Kot je za dnevnik.hr dejal Krunoslav Sertić, eden od potnikov, je hrvaški policiji povedal, da gre samo na poslovni sestanek v Neum in da se bo nemudoma vrnil. "Policija mi je rekla, da ni problema, ob vrnitvi pa so si očitno premislili. Nič mi ni jasno," je bil jezen.
A Sertić ni bil edini, ki se je pritoževal. Številni drugi potniki so imeli podobne težave. Čeprav so imeli s seboj vse dokumente, nekateri tudi dvojno državljanstvo, jih Hrvati čez mejo niso spustili brez privolitve, da se bodo za 14 dni samoizolirali. Prvi mož uprave za meje Zoran Ničeno je pojasnil, da so kot izjema opredeljeni le zdravstveni delavci, ki pomagajo v zdravstvu, gasilci, policija, reševalne službe in diplomati. Prav tako omejitve ne veljajo za tiste, ki čez Hrvaško samo potujejo v neko drugo državo. Za vse ostale je predvidena karantena.
Zmeda je nastala tudi na drugih mejnih prehodih. Potniki so bili zgroženi, a niso želeli tvegati. Bali so se namreč, da jih bodo po vstopu čakale še dodatne omejitve.
Samo v sredo je sicer na Hrvaško iz Srbije in BiH vstopilo okoli 20.000 potnikov. V četrtek popoldne le še 2000. "Lani maja smo zabeležili 6,5 milijona prehodov državne meje, letos v enakem obdobju pa približno 1,2 oziroma 1,3 milijona," je povedal Ničeno. Ali se bodo ukrepi na Hrvaškem še zaostrovali, pa je odvisno od nadaljnjih epidemioloških razmer.
Turistični delavci v Makarski so sicer izrazili zaskrbljenost po uvedbi karantene za bosanske državljane. "Začele so se odpovedi aranžmajev, ta odločitev je velik udarec za nas. Živimo blizu meje, koronavirus nas je hudo prizadel, zdaj pa bo še huje," je za Nova TV dejal Ivica Čobrnić.
Poziv Zagrebu: 'Zaprtje meje ovira življenja prebivalcev'
V Bosni in Hercegovini sicer število obolelih s koronavirusom še naprej narašča. Včeraj so dosegli drugi največji dnevni porast od začetka epidemije, danes pa tako že rekord.
Hrvaški poslanci iz skupščine Hercegovsko-neretvanske županije (HNŽ), ki jo vodi HDZ BiH, so Zagreb pozvali, naj znova prouči odločitev o uvedbi karantene za državljane BiH. Poslanci namreč menijo, da zaprtje meje ovira vsakdanje normalno življenje prebivalcev tega območja. Predsednik HNŽ Nevenko Herceg je povedal, da se je pogovarjal z župani v Dalmaciji, ki so mu, kot je zatrdil, dejali, da se jim zdijo ukrepi prestrogi. Po mnenju Hercega namreč situacija v BiH ni tako zaskrbljujoča, kot si Hrvati predstavljajo, je poročal 24sata.
Konservativna Stranka demokratske akcije (SDA) je medtem hrvaško odločitev o obvezni samoizolaciji označila za 'škodljivo'. Kot so sporočili, državljani BiH vsako poletje na Hrvaškem "zapravijo na stotine milijonov evrov", s karanteno pa so jim Hrvati preprečili letošnji dopust na hrvaški obali. Državljane so pozvali, naj letošnje počitnice raje preživijo doma, v Bosni in Hercegovini.
Z jugovzhoda Evrope se tisoči turistov zgrinjajo v Grčijo
Na grško-bolgarski meji se je pred koncem tedna znova zgodil prometni kaos. Tisoči turistov iz Bolgarije, Romunije, Srbije, Severne Makedonije in drugih držav v regiji so se namreč že zjutraj zgrnili na glavni mejni prehod med Grčijo in Bolgarijo Promahonas - Kulata.
Gneča sicer ne nastaja zgolj zaradi velikega števila turistov, temveč (tudi) zato, ker so mejni prehodi Grčije z Albanijo, Severno Makedonijo in tudi Turčijo zaprti zaradi pandemije novega koronavirusa. Med temi je tudi najpogosteje uporabljen mejni prehod Evzonoj - Bogorodica na najpomembnejši severno-južni prometni osi Balkana, avtocesti E-75, med Grčijo in Severno Makedonijo. Z odprtjem dodatnih mejnih prehodov je računati s 1. julijem.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.