"Oblika se menja kakor veter zapiha. Ko pride burja, se obrne čisto na drugo stran in se tam upogne," je opozorila ena od domačink. In domačinom to ni prav nič všeč. Sprožili so peticijo, kot pravijo, namreč obstajajo nekatere študije, iz katerih je razvidno, da so poleg naravnih pojavov, ki se dogajajo, za velik del gibanja krivi katamarani, gliserji in promet. "Torej je kriv turizem," je dejal domačin Ivica Jakšič.
Tudi študija Splitsko-dalmatinske županije je priporočila, da se Zlatni rat ne uporablja več kot območje sidrišča, saj je kopno zaščiteno področje, ki ga radi obiskujejo in cenijo številni gosti, poroča Dalmacija Danas. "Že po koncu vojne, pa tudi že prej, smo začeli razmišljati o tem, da naredimo, kar je najboljše za Hrvaško. Prišli smo do tega, kar imamo. Zdaj je čas, da spet storimo nekaj dobrega," je dodal Jakšič.
![Zlatni Rat, Brač](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jul2018/5fd3912881_62107976.jpg?v=150a&fop=fp:0.43:0.49)
Županja občine Bol Katarina Marčić sicer poudarja, da se spremembe na Zlatnem ratu dogajajo že nekaj časa, kot glavnega krivca pa vidi izključno podnebne spremembe.
"Zadnja leta se breg seli z ene strani na drugo. Z leti prihaja do nekih običajnih sprememb, v zadnjih nekaj letih pa se je simetrija rta izgubila," je opozorila. Spremembe se dogajajo, je dodala, a ne ve, ali je to nekaj kratkoročnega, kar se je že prej dogajalo, je pojasnila za Jutarnji list.
"Kakorkoli, če se bo to še dogajalo, je zelo zaskrbljujoče. Laično je razmišljati, da se to dogaja zaradi podnebnih sprememb in močnejših vetrov." Ob tem dodaja, da ni človeškega dejavnika, ki bi v zadnjih nekaj letih vplival na pojav, ki spreminja obliko turistično obleganega Zlatnega rata.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.