Še leta 2021 je liter mleka v Srbiji stal manj kot 100 dinarjev (okoli 0,85 evra), piščanec okoli 270 (2,3 evra), svinjina 430 (3,67 evra), govedina pa okoli 600 dinarjev (5,12 evra) za kilogram. V Beogradu so bila na trgu stanovanja na solidni lokaciji na voljo za razumnih 300 do 400 evrov najemnine na mesec.
Že januarja 2022 se je tako kot preostali svet tudi Srbija začela soočati z inflacijo, cene energentov so poskočile, situacija pa se je po invaziji Rusije na Ukrajino le še poslabšala, piše Deutsche Welle.
Od vojne najprej so prav Rusi in Ukrajinci v Srbiji pokupili nepremičnine, saj so zanje ponudili več kot domačini. Stanovanje, ki se je pred dvema letoma na trgu ponujalo za 400 evrov, sedaj oddajajo za več kot 800, tudi 1000 evrov. Podoben skok cen so zaznali tudi pri cenah hrane in pijače.

Napovedi niso preveč dobre, napovedujejo ekonomisti. "Še slabša novica je, da bo inflacija najvišja pri tistih izdelkih, ki jih uporablja večina prebivalstva. Večina upokojencev ima zelo nizke pokojnine, žal pa je največja rast prav pri cenah hrane," pravi Ljubodrag Savić, profesor na beograjski ekonomski fakulteti, ki meni, da bo trenutna kriza intenzivnejša in dolgotrajnejša od krize iz leta 2008.
V Srbiji nekaterih izdelkov sploh niti ni bilo mogoče dobiti
Zaradi slabih potez vlad, aktualnih in preteklih, je država ostala brez proizvodnje umetnih gnojil, ki pa so nujno potrebna za proizvodnjo hrane in krme. Gnojila morajo sedaj po veliko višjih cenah v Srbijo uvažati.
Na podražitev hrane je vplivala tudi privatizacija najpomembnejših prehrambenih podjetij , cene so poskočile, mleko pa srbska mlečna podjetja uvažajo iz Poljske.
Za koliko se je podražila hrana?
Deset osnovnih živil, katerih cene spremlja Ministrstvo za trgovino, se je v primerjavi z januarjem 2021 podražilo za 50 odstotkov, kažejo oktobrski podatki. Država sicer še vedno vztraja pri zamrznitvi cen osnovnih izdelkov, ki jih je uvedla konec leta 2021.
Tem izjemno visokim cenam velja prišteti še napovedane podražitve elektrike: prva je Srbe doletela že 1. januarja, naslednje sledijo spomladi.

Narodna banka Srbije je avgusta 2021 sicer optimistično napovedala, da inflacija sploh ne bo presegla 4,5 odstotka. Realnost je te napovedi v približno mesecu dni demantirala, ko se je izkazalo, da bo povprečna inflacija v letu 2022 dvomestna, in sicer 15,1-odstotna. Gre za najvišjo inflacijo v Srbiji po letu 2007.
Po besedah Milojka Arsića z beograjske ekonomske fakultete bo politika zviševanja obrestnih mer delovala, vendar bo na drugi strani povzročila zmanjšanje investicij in potrošnje. Arsić pričakuje, da bodo cene nepremičnin, tako kot drugod po Evropi, tudi v Srbiji začele padati v drugi polovici leta 2023.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.