V Italiji danes že drugi dan velja karantena, ki so jo razglasili, da bi zajezili epidemijo, s katero se vse težje spopadajo zaradi pomanjkanja osebja in kapacitet. Skupno se je doslej z novim koronavirusom v državi okužilo že 10.149 ljudi, ozdravelo pa jih je 1004. V torek je sicer zaradi te bolezni umrlo kar 168 ljudi, kar je dobrih 36 odstotkov več kot dan pred tem.
Ponavadi žuboreča in življenja polna italijanska središča zdaj postajajo mesta duhov, ljudje pa praznijo trgovine. O tem, kakšno je življenje v karanteni, smo se v oddaji 24UR ZVEČER pogovarjali s Fides Karo, Slovenko, ki v Milanu poučuje filozofijo, tam pa je tudi tajnica Društva Slovencev v Milanu. Milano je sicer glavno mesto pokrajine Lombardija, kjer je bila karantena razglašena že preden je začela veljati za celo državo. In kaj je drugače zdaj?
"Prva razlika je v tem, da smo vsi bolj prestrašeni, vsi se bojimo, da se bomo okužili. Druga stvar pa so te praktične spremembe – ko grem od doma in stopim na ulico, vidim zelo malo ljudi. Ljudje ne zapuščajo domov, če to ni res nujno potrebno," potrdi Fides. "In ko grem kamorkoli – v bar na banko, na pošto, v trgovino, v lekarno – je na vstopnih vratih izobešen list papirja, kjer piše, da cenjene stranke naprošajo, da med sabo ohranjajo razdaljo enega metra," pove o razmerah. Dogaja se tudi, da te na vhodu pričaka trgovec in ti pove, kdaj sploh lahko vstopiš v trgovino, dodaja, saj se bojijo, da bi bile trgovine preveč polne, s tem pa seveda ne bi mogli omogočiti potrebne razdalje med ljudmi. Poudarila je, da se res držijo vsega, kar so pristojni predpisali.
"Prej sem šla mimo ene lekarne in sem videla celo vrsto ljudi, ki so čakali, da bodo lahko vstopili, saj so izobesili napis, da lahko vstopi naenkrat le toliko ljudi, kolikor je v tistem trenutku zaposlenih. Torej – dva zaposlena, dve stranki," razlaga Karo o najrazličnejših ukrepih. "V bankah, barih in drugje, vsi zaposleni nosijo rokavice, nekateri pa ob tem ne nosijo mask. Zelo poudarjajo umivanje rok, čim večkrat na dan, vsakič vsaj 40 sekund," dodaja.
Glede gibanja izven hiše je dejala, da je omejeno – premier Conte je dejal, da bi lahko tej karanteni rekli kar 'Jaz ostanem doma'. "Res je, gibati se ne smemo kar tako prosto – jaz se lahko gibam samo znotraj občine, v mojem primeru Milana, vsakič ko zapustim stanovanje, pa moram s seboj načeloma imeti izjavo, v kateri zatrjujem, da sem dom zapustila z nekim razlogom, recimo da grem v službo ali trgovino. V druge občine pa ne smem," je še o strogosti ukrepov povedala Slovenka.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.