Pogodba o nakupu letal vključuje tudi šolanje pilotov, simulatorje, orožje in garancijo. Kot navaja HRT, z nakupom večnamenskega lovskega letala francoskega proizvajalca Dassault Aviation "Hrvaška po 20 letih odvisnosti od zastarelih MiG-21 obrača novo stran pri varovanju lastnega zračnega prostora". Kot so sporočili na hrvaškem obrambnem ministrstvu, je pogodba o nakupu večnamenskega bojnega letala "strateška odločitev in ustvarja dolgoročno politično in gospodarsko povezavo z državo in proizvodnim podjetjem".
Kot je sporočil hrvaški obrambni minister Mario Banožić, bo prvih šest rafalov na Hrvaško prispelo v začetku drugega četrtletja 2024. "Čaka nas zgodovinski dan, prevzem prvega rafala," je dejal Banožić za Jutarnji list.
Banožić je dodal, da vse poteka po načrtih, razvija se infrastruktura, zaradi novih letal pa so tudi usposabljali pilote, tehnike ter se skupaj s francoskimi partnerji pripravljali na ta "zgodovinski trenutek". Sicer sta Hrvaška in Francija pogodbo za nakup francoskih bojnih letal podpisali že konec leta 2021.
Po uradni slovesnosti sprejema letala v Franciji bodo hrvaški piloti odleteli v center za usposabljanje v Bordeauxu, kjer bodo izvajali usposabljanje zaposlenih v letalsko-tehnični službi, so pojasnili na ministrstvu za obrambo. Na uradni slovesnosti bodo poleg obrambnega ministra prisotni tudi predstojnik kabineta predsednika vlade Zvonimir Frka-Petešić, podpredsednik vlade Tomo Medved, pa tudi delegacija oboroženih sil Republike Hrvaške ter načelnik generalštaba, admiral Robert Hranj.
Letala bodo ob prihodu na Hrvaško nameščena v vojašnici "Pukovnik Marko Živković" v Plesu, kjer trenutno potekajo obsežna gradbena dela, da bo vse pripravljeno za sprejem, navaja HRT.
Letalo Rafale, pojasnjuje hrvaško obrambno ministrstvo, je opremljeno z naprednimi napadalno-navigacijskimi sistemi, elektronskim radarjem, ima pa tudi zmožnost uporabe orožja zrak-zrak in zrak-zemlja. Po besedah MORH je eno izmed najboljših bojnih letal danes.
"Na ta način je Hrvaška pokazala odločenost pri razvoju lastnih visoko vrednih in pomembnih obrambnih zmogljivosti, ki bodo prispevale k varnosti in obrambi lastne države, pa tudi Nata in Evropske unije," navaja hrvaško obrambno ministrstvo.
Hrvaški predsednik Zoran Milanović je danes sporočil, da nakup letal podpira, a da gre za velik nakup in ogromno denarja. "Odločitev je bila sprejeta, vendar se ljudje morajo zavedati, da gre za zelo drag bojni sistem in da je vse, kar se danes kupuje in proizvaja, strašno drago," je pojasnil. Poudaril je, da gre za stvar prestiža, saj teh letal nima nihče v regiji, a da bi bilo dobro, če bi Hrvaška imela integrirani sistem protiletalske obrambe.
Hrvaška se oktobra lani ni pridružila pobudi Zaščita evropskega neba, ki jo je skupaj s 14 državami, tudi Slovenijo, podpisala Nemčija, kar so hrvaški mediji pripisali prav vojaškemu sodelovanju s Francijo.
S projektom vzpostavitve skupnega evropskega sistema zračne obrambe države, ki so se mu pridružile, sicer želijo zapolniti vrzeli v sedanjem obstoječem sistemu zveze Nato za Evropo. K njemu so poleg Nemčije in Slovenije pristopile še Velika Britanija, Slovaška, Norveška, Latvija, Madžarska, Bolgarija, Belgija, Češka, Finska, Litva, Nizozemska in Romunija.
KOMENTARJI (243)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.