Upanje za bodoče mamice v Ukrajini trenutno predstavljajo zaklonišča in kleti, ki so jih spremenili v porodnišnice. Katerina Suharokova je v kleti porodnišnice, ki so jo preuredili v zdravstveni oddelek, v naročje vzela svojega novorojenega sina Makarja in ga močno stisnila. Zdravstveni delavci so celotni oddelek premestili v klet porodnišnice v Mariupolu. Mesto je zaradi svojega gospodarstva in lokacije ključna tarča ruskih sil. Njegova osvojitev bi Rusiji pomagala vzpostaviti kopenski koridor med polotokom Krimom in rusko celino.
V kletne prostore so preselili tudi pediatrično bolnišnico Ohmadet v Kijevu, ki vključuje tudi pediatrični onkološki oddelek.
Ker nad tlemi divja vojna in so obstreljevanja vsakodnevna, pa je mnogo drugih Ukrajincev varnost in zaščito poiskalo pod zemljo. V improviziranih zavetiščih in na postajah podzemnih železnic po Ukrajini poskušajo družine zaščititi svoje ljubljene ter jim omogočiti razmeroma znosne razmere in varnost pred raketami in naboji.
Življenje v zaklonišču je izkusil in si ogledal naš posebni poročevalec, urednik 24ur.com Jure Tepina. Lvov nima metroja kot Kijev in tako je treba v prvo določeno klet, ki služi kot bunker.
Tudi indijska restavracija v Kijevu se je spremenila v zavetišče. Manish Dave, lastnik indijske restavracije Saathiya, je pod svojo streho vzel 130 ljudi. Oktobra 2021 se je iz Vadodare v Gudžaratu preselil v Ukrajino, kjer je v prestolnici odprl restavracijo za indijske študente, ki študirajo v Ukrajini. Klet svoje restavracije je sedaj spremenil v zavetišče za ljudi, ki ob ruski agresiji na Ukrajino potrebuje varno zatočišče in hrano.
Dave je Washington Postu povedal, da bo sprejel ljudi vseh družbenih slojev, barv in narodnosti. 52-letnik je dejal: "Vsi se lahko zatečejo k meni. Še naprej jim bom nudil zatočišče in hrano, dokler bom lahko."
Svojo zgodbo iz zavetišča v Kijevu pa je z zapisom na spletu delila Olja Gvozdjova. "To pišem iz podzemnega zavetišča, v katerem prenočujemo jaz in še 20 ljudi. Od začetka invazije so bile noči še posebej nevarne, in če imajo ljudje možnost, spijo v podzemnih zavetiščih. Nekateri spijo na postajah podzemne železnice, saj tudi te služijo kot zaklonišča pred bombami."
Tisti, ki ostanejo doma, pa spijo v kopalnicah in na hodnikih, saj so prejeli navodila, naj se odmaknejo stran od oken. Rusi so namreč v Ukrajini bombardirali tudi stanovanjska naselja.
Dejala je, da so ruske oblasti trdile, da so "prišli zaščitit ljudi". "Zdaj se skrivamo v zakloniščih, da bi se izognili njihovi 'zaščiti'."
"To je tisto, česar Putin ne razume: mi nismo Rusi. Lahko se postavimo zase in imamo svojo zgodovino. V zadnjih 30 letih te zgodovine je bilo v Ukrajini šest različnih predsednikov, ki so bili vsi demokratično izvoljeni. Medtem Putin v Rusiji vlada že 20 let."
Pravi, da se člani njihove močne skupnosti borijo za svoje življenje. "Ne vem, kaj sledi. Prepričana pa sem, da se ne bomo odrekli boju za svojo državo, za njeno neodvisnost in svobodo."
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.