Tujina

Protestirale in blokirale cesto: varnost žensk je odgovornost države

Zagreb/Sarajevo, 21. 08. 2023 14.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
A.K., STA, K.K.
Komentarji
0

V najmanj 30 mestih v Bosni in Hercegovini ter na Hrvaškem so potekali protesti v spomin na žrtev umora v Gradačcu na severu BiH ter v znak podpore ženskam v tej državi, ki zahtevajo učinkovitejšo zaščito pred nasiljem. Iz Ženske mreže Hrvaške so ob tem opozorili, da se z nasiljem nad ženskami neustrezno spopada tudi hrvaška vlada. Kot poudarjajo, je treba najprej zakonsko opredeliti in definirati femicid.

Na protestu pred hrvaškim ministrstvom za pravosodje se je danes zbralo okoli 50 žensk, ki so s plakati opozarjale državo, da mora poskrbeti za varnost žensk, poroča Index.hr. "Nasilje nad ženskami je sistemski problem, ki ga je treba ustrezno sankcionirati. Država mora pristopiti k reševanju problema in sprejeti učinkovito in ustrezno zakonodajo," je povedala Sanja Juras iz organizacije Ženska mreža Hrvatske. 

S plakati "varnost žensk je odgovornost države" so za nekaj minut celo blokirale cesto. Avtomobili, ki so obstali pred zaporo, so se odzvali njihovim pozivom na transparentih, da naj "pohupajo, da bo ženski glas slišal minister".

Oblastem so predale zahteve 40 ženskih organizacij in iniciativ, v katerih zahtevajo izboljšanje zaščite žensk na Hrvaškem. Želijo, da vlada zakonsko definira in opredeli kaznivo dejanje femicida.

Nizamo Hećimović je nekdanji partner ta mesec umoril v neposredni bližini devetmesečnega otroka in zločin v živo prenašal na družbenem omrežju. Nato je ubil še dva človeka in ranil tri ljudi. Na koncu si je sodil sam.

Ženske organizacije in iniciative v obeh državah so pozvale vse ženske, naj se ob 16. uri za 15 minut ustavijo in izkažejo solidarnost z ženskami v BiH in vsemi drugimi ženskami, ki so žrtve nasilja.

Iz Ženske mreže Hrvaške so opozorili, da se število ubojev žensk na Hrvaškem povečuje. Za to je po njihovi oceni krivo pomanjkanje strateškega pristopa ter učinkovitih in sistemskih ukrepov za preprečevanje nasilja.

Izpostavili so, da bo 1. oktobra minilo pet let od uveljavitve istanbulske konvencije, prve mednarodne pogodbe, ki določa pravno zavezujoče norme za preprečevanje nasilja nad ženskami.

Hrvaška istanbulske konvencije po njihovi oceni še vedno ne izvaja dosledno, zato od vlade zahtevajo, da oblikuje delovno skupino, ki bo pripravila zakonske rešitve za reguliranje femicida. Obenem zahtevajo sprejetje zakona, ki bo vse oblike nasilja nad ženskami sankcioniral kot kaznivo dejanje.

BiH je istanbulsko konvencijo ratificirala že leta 2013, ni pa bila ta doslej še v celoti vključena v zakonodajo države. Za enovit sistem preprečevanja nasilja in zaščite žrtev je sicer odgovorna agencija za enakost spolov BiH, a država trpi zaradi posledic delitev sodnih pristojnosti po entitetah, kar ima za posledico različne prakse in neenakost pri uveljavljanju pravice do zaščite in dostopnosti pomoči.

Glede na poročilo omenjene agencije je v BiH žrtev družinskega nasilja vsaka četrta ženska. Na Hrvaškem je bilo v minulem letu sicer ubitih 13 žensk, v BiH pa osem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8