Ženska v modri obleki s pregrinjalom in z obročem, s skrbno urejeno pričesko, je bila ena glavnih akterjev v cerkvenem obredu v Westminstrski opatiji. Z mečem v rokah je stopala pred kraljem Karlom III. in ostalimi udeleženci obreda, z njim je nato stala ob oltarju, ga zamenjala za drugi meč in slednjega podala kralju. Ker je bila praktično v ospredju dogajanja, se je marsikdo, ki ni dodobra seznanjen z britansko politiko in ceremonijo kronanja, spraševal, kdo je ta "skrivnostna" ženska in kakšna je njena vloga v celotni ceremoniji.
Gre za britansko konservativno poslanko in vodjo spodnjega doma parlamenta Penny Mordaunt, ki je hkrati tudi predsednica Privy Councila (svet kraljevih svetovalcev). Prav zaradi te funkcije je tudi igrala pomembno vlogo pri samem obredu.
Najprej je v Westminstrsko opatijo prinesla t. i. državni meč iz 17. stoletja, ki je bil izdelan za Karla II. in tehta okoli 3,6 kilograma. Sredi ceremonije je nato državni meč zamenjala za t. i. daritveni meč z dragulji, ki so ga prvič uporabili leta 1821 med kronanjem Jurija IV. Po nadškofovem blagoslovu je nato ta meč, ki ga krasijo diamanti, rubini in smaragdi, za kratek izročila kralju Karlu III. Daritveni meč z dragulji simbolizira kraljevo moč in sposobnost odločanja med dobrim in zlim. Mordauntova je nato ta metrski meč nosila do konca obreda. To je bilo sicer prvič v zgodovini monarhije, da je to vlogo odigrala ženska.
Mordauntova je že pred dogodkom za radio Times povedala, da je počaščena, da bo sodelovala pri tem zgodovinskem dogodku. Ker je meč v navpičnem položaju morala nositi skoraj dve uri, se je pošalila, da je med pripravami na dogodek delala veliko sklec. Poleg tega pa je vadila držo tudi z obteženimi replikami meča.
Njena sposobnost, da je brez težav opravila to vlogo, je požela veliko hvale tudi pri sicer političnih nasprotnikih. "Da ne bi kdo kdaj rekel, da nikoli ne rečem nič pozitivnega o torijcih ... Občudujem moč rok in ramen @PennyMordaunt," je tvitnil nekdanji politični strateg laburistov Alastair Campbell.
Številni so izpostavili tudi njeno opravo in jo zaradi njenega videza primerjali z Anne Boleyn, drugo ženo kralja Henrika VIII. "Penny Mordaunt je ukradla šov v opatiji! Zelo mi je všeč njen videz v stilu Anne Boleyn," je komentirala neka uporabnica Twitterja. "Nosilka meča je ukradla šov," je zapisala tudi laburistična poslanka Emily Thornberry.
49-letna vodja spodnjega doma parlamenta se je na te pozitivne komentarje odzvala na Twitterju, kjer je zapisala: "Zavedam se, da so naše oborožene sile, policisti in ostali korakali in stali več ur kot del ceremonije ali zato, da so nas varovali. V primerjavi s tem je bila moja vloga precej lahka."
Ko so jo vprašali, kakšen je občutek, ko si tako blizu kralja z velikim mečem v rokah, je odgovorila, da je čutila veliko odgovornost.
Mordauntova se je sicer v preteklosti skušala potegovati tudi za mesto vodje konservativne stranke. Lani je kandidirala proti sedanjemu vodji in premierju Rishiju Sunaku, a je končala na tretjem mestu. Nato je podprla Liz Truss ter si prislužila mesto v njeni kratkotrajni vladi. Pred tem je bila med letoma 2021 in 2022 ministrica za mednarodno trgovino, leta 2019 pa je postala prva ženska, ki je služila kot državna sekretarka za obrambo. Je tudi nekdanja guvernerka pri Svetovni banki.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.