
42-letna Ardin trdi, da sta se, medtem ko je avgusta 2010 skupaj z Assangeom promovirala Wikileaks, zapletla v "neprijeten seks", preden je strgal kondom in ejakuliral. Druga ženska je prav tako trdila, da jo je Assange napadel. Ko se je zbudila, naj bi ugotovila, da je imel z njo spolne odnose, medtem ko je spala - seveda brez njene privolitve. Tudi ta primer je zastaral.
Med letoma 2012 in 2019 je nato Assange pobegnil na ekvadorsko veleposlaništvo v Londonu, da bi se izognil izročitvi Švedski zaradi obtožb o spolnem napadu leta 2010.
Njegovi podporniki so bili prepričani, da sta primera samo past, da se do njega dokopljejo ZDA. Assange je trdil, da bi ga lahko švedske oblasti izročile ZDA, kjer bi se moral soočiti s hudimi obtožbami zaradi vohunjenja. Te si je nakopal z razkritjem informacij na WikiLeaks.
Švedsko tožilstvo je nato leta 2019 opustilo preiskavo posilstva, saj je potekel čas, ko je bil pregon še mogoč. Assange je sicer vse obtožbe o spolnih napadih ostro zanikal.
Ardin je v pogovoru za The Australian, potem ko je sporazum o priznanju krivde z ZDA Assangeu prinesel svobodo, poudarila, da tokrat ne gre za njo, ampak "za ameriško vlado, ki ne želi, da njihove skrivnosti pridejo na dan". "Vsi zamenjujejo mojo zgodbo in primer izročitve na Švedsko s primerom izročitve v Združenih državah," je poudarila.
"Iskreno sem vesel zanj, da ni v strogo varovanem zaporu," je dodala. "Dobre stvari, ki jih je naredil, so bile razkrivanje vojnih zločinov, razkritje Chelsea Manning ter razkrivanje zlorabe moči in zlorabe človekovih pravic. Kaznovati je treba tiste, ki zagrešijo vojne zločine, ne tiste, ki jih razkrijejo," je jasna.
Poudarja pa, da jo je Assangeova ekipa obtožila, da je lažnivka, ameriška vohunka in da je ena oseba zanjo razpisala nagrado na njeno glavo, potem ko so obtožbe prišle v medije. "Če dobiš oznako, da si junak, ti pogosto pogledajo skozi prste. Ljudje mislijo, da si popolna oseba, in potem stvari opravičujejo," opozarja. Po njenem Assange ni junak. Prav tako ji je žal, da ne bo nikoli stopil pred sodišče zaradi njenih obtožb.
Ob tem pa poudarja, da jo je presenetilo, da se je skrival na ambasadi v Združenem kraljestvu. "Švedska z ZDA nima sporazuma o izročitvi, kot ga ima Združeno kraljestvo. Torej, kolikor razumem, bi bil varnejši na Švedskem."
Če bi ga na Švedskem spoznali za krivega spolnega napada, pa je povedala, da verjame, da bi v zaporu preživel manj časa, kot ga je preživel na veleposlaništvu.
Na vprašanje, ali bi želela opravičilo ustanovitelja Wikileaksa, je odgovorila, da bi bilo "lepo", a dodala, da je Assange povsem jasno povedal, da se v tem primeru on sam vidi kot žrtev.
"Tako da nimam nobenih pričakovanj. In niti ne bi zahtevala, da se opraviči, ker sem mu že zdavnaj oprostila."
Ko je v javnost prišla novica, da se bo Assange lahko svobodno vrnil v Avstralijo, so zagovorniki pravic žensk povedali, da obžalujejo, da ga niso zaslišali glede posilstva in drugih obtožb o spolnih zločinih na Švedskem.
Švedsko tožilstvo je leta 2019 opustilo svojo preostalo preiskavo o posilstvu, češ da so izjave tožnic sicer verodostojne, a je preteklo veliko let.
"Gre za izdajo žensk, ki so ga prijavile, in ki jim ni bila dana možnost za pravno varstvo," je dejala Clara Berglund, vodja Švedskega ženskega lobija, krovne organizacije skupin za pravice žensk.
"To je poglavje sramote in izdaje, ki se konča z njegovo izpustitvijo," je dejala. "Gre za primer, ki se odvija na velikih političnih odrih in nasilju moških nad ženskami se pripisuje neverjetno malo teže."
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.