"Danes smo članice skupine G7 objavile skupno izjavo o podpori Ukrajini, v kateri jasno zagotavljamo, da bo naša podpora Ukrajini trajala dolgo v prihodnost," je po koncu vrha zveze Nato povedal Biden.
Ta izjava omogoča, da posamezne članice G7, pa tudi druge države začnejo pogajanja o dvostranskih dolgoročnih varnostnih jamstvih z Ukrajino, je pojasnil. Poudaril je, da ne bodo čakali na to, da bi Ukrajina postala članica Nata.
"Ukrajini bomo zagotavljali varnost pred kakršnokoli agresijo, do katere bi lahko prišlo," je še povedal, pri čemer ni podal podrobnosti.
Pomoč Ukrajini tudi pri razvoju obrambne industrije, usposabljanju njenih sil in kibernetski obrambi
Kot so članice G7 zapisale v izjavi, nameravajo v okviru teh dvostranskih dogovorov Ukrajini zagotavljati varnostno pomoč in sodobno vojaško opremo, tako za kopenske, letalske kot tudi pomorske sile. Prednost bodo imeli zračna obramba, topništvo in izstrelki dolgega dosega.
ZDA, Kanada, Združeno kraljestvo, Francija, Nemčija, Italija in Japonska bodo Ukrajini pomagale tudi pri razvoju obrambne industrije, usposabljanju njenih sil in kibernetski obrambi. Obenem so napovedale sodelovanje na področju obveščevalnih dejavnosti, še piše v izjavi, objavljeni na spletni strani britanske vlade.
Skupaj s Kijevom pa bodo pripravile tudi paket ukrepov za primer agresije v prihodnje, da bo lahko Ukrajina branila svoje ozemlje in suverenost. V primeru novega ruskega oboroženega napada se bodo takoj posvetovale z Ukrajino, da bi določili, kako ukrepati.
Ukrajina se je medtem zavezala, da bo nadaljevala sprejemanje reform na področjih pravosodja, boja proti korupciji, gospodarstva in varnosti. Obljubila pa je tudi napredek na področju obrambnih reform, vključno z okrepitvijo civilnega nadzora nad vojsko.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je na skupni novinarski konferenci z voditelji skupine sedmih industrijsko najbolj razvitih držav in predsednikoma evropskih institucij zahvalil za zagotovila o jamstvih.
"Ukrajinska delegacija domov odhaja z veliko varnostno zmago za Ukrajino, za našo državo, za naše ljudi, za naše otroke. Odpira povsem nove priložnosti na področju varnosti," je povedal po prvem zasedanju Sveta Nato-Ukrajina, s čimer sta strani okrepili politične odnose.
Izjavo podprle tudi Španija, Portugalska, Nizozemska, Islandija, Norveška, Danska, Poljska in Češka
Nemški kancler Olaf Scholz je medtem izrazil prepričanje, da so z današnjo izjavo dolgoročno okrepili vojaško pomoč Ukrajini. Podobno pa je menil tudi francoski predsednik Emmanuel Macron, poročajo tuje tiskovne agencije.
Izjavo skupine G7 so po besedah španskega premierja Pedra Sancheza podprle tudi že številne druge države. Med temi so poleg Španije še Portugalska, Nizozemska, Islandija, Norveška, Danska, Poljska in Češka.
Von der Leyenova: EU je ključna partnerica
Deklaracijo je pozdravil tudi generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg. Na novinarski konferenci je pozdravil dejstvo, da so se "številne zaveznice zavezale k zagotavljanju dolgoročne varnostne pomoči Ukrajini," rekoč da je potrebno zagotoviti, "da bodo po koncu te vojne vzpostavljene kredibilne rešitve za varnost Ukrajine, da se zgodovina ne bi ponovila".
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je danes še pred javno naznanitvijo deklaracije sporočila, da bo EU pri tem ključna partnerica.
"Še naprej bomo podpirali gospodarsko vzdržljivost Ukrajine, da se bo lahko uprla ruski agresiji. Rusiji bomo še naprej nalagali stroške s sankcijami. Od Rusije bomo še naprej zahtevali odgovornost za njene vojne zločine. In še naprej bomo podpirali občudovanja vredna reformna prizadevanja Ukrajine na njeni pristopni poti," je zapisala v izjavi za javnost.
Kremelj varnostna jamstva G7 za Ukrajino označil za grožnjo varnosti Rusije
"S tem, ko dajejo varnostna jamstva Ukrajini, spodkopavajo varnost Rusije," je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Dodal je, da gre po mnenju Moskve pri tem za napako, ki je lahko zelo nevarna.
Po besedah Peskova bi skupina G7 s podelitvijo varnostnih jamstev Ukrajini ignorirala mednarodno načelo "nedeljivosti varnosti" in kršila varnost Rusije. Izrazil je tudi upanje ruskih oblasti, da bo Zahod v luči tega "pokazal modrost".
Zelenski prepričan, da je vrh Nata približal zmago Ukrajine
Zelenski je na novinarski konferenci po vrhu Nata vztrajal, da obljube zahodnih voditeljev pomenijo pomembno varnostno zmago za Kijev in ponovil, da so mu članice Nata zagotovile, da "bodo Ukrajini pomagale in jo podpirale, dokler bo to potrebno".
Prav tako je opozoril, da Ukrajina ne bo nikoli barantala za svoje ozemlje, "četudi gre le za eno vas z enim ostarelim prebivalcem". Hkrati pa je izrazil prepričanje, da zavezniki Ukrajine ne bodo izdali s takšnim pogojem za vstop v Nato, poroča britanski BBC.
Biden je medtem pohvalil ukrajinsko ljudstvo in ga označil za nezlomljivo. Opozoril je, da se Rusiji ne sme dovoliti, da s silo zasede ozemlje svoje sosede in ponovil, da bi "Moskva lahko vojno končala že jutri".
"Ruski predsednik Vladimir Putin še vedno dvomi o naši moči. Še vedno stavi na to, da se bosta prepričanje in enotnost med ZDA ter našimi zavezniki in partnerji porušila," je dejal Biden in dodal, da se Putin moti, če misli, da lahko "zdrži dlje kot Ukrajina".
V svojem govoru po koncu vrha Nata v Litvi se je dotaknil tudi podnebnih sprememb, ki jih je označil za največjo grožnjo človeštvu. Ob tem se je vprašal, ali bo mednarodni skupnosti uspelo zaustaviti podnebno krizo, preden bo prepozno, in pozval k sodelovanju pri soočanju s tovrstnimi izzivi.
Zelenski pred drugim dnem zasedanja: Jamstva ne smejo nadomestiti članstva
Zelenski se je sicer v Vilni z voditelji držav članic Nata oziroma skupine G7 pogovarjal o varnostnih jamstvih za Ukrajino. Poudaril je, da gre za jamstva, dokler njegova država ne bo postala članica zavezništva, in da ne smejo nadomestiti članstva.
"Najboljše jamstvo za Ukrajino in Ukrajince pa je članstvo v Natu," je poudaril Zelenski, pri čemer je izrazil razumevanje, da članice ne želijo povabiti Ukrajine v zavezništvo, dokler bo tam trajala vojna.
Dodal je, da so rezultati vrha, na katerem so članice zagotovile, da bodo Ukrajino povabile v Nato, ko bodo izpolnjeni pogoji za to, dobri. "Če bi dobili vabilo za članstvo, pa bi bilo to optimalno," je dejal Zelenski, ki je bil v torek kritičen zaradi negotovosti držav Nata.
Stoltenberg je medtem poudaril, da je Nato z zavezo, da bo Ukrajina postala članica, pri čemer ji ne bo treba izpolniti akcijskega načrta, poslal pomembno sporočilo. Tudi on je pozdravil izjavo skupine G7 o varnostnih jamstvih za Ukrajino.
Ukrajinski predsednik in generalni sekretar Nata sta se sestala pred ustanovnim zasedanjem Sveta Nato-Ukrajina, s katerim bosta strani okrepili politične odnose.
"Gre za telo, ki lahko sprejema odločitve in v katerem se sestajamo kot enakopravni partnerji," je pojasnil Stoltenberg in poudaril, da je to le eden od korakov k članstvu Ukrajine v zavezništvu.
"Danes se srečujemo kot enakopravni partnerji, veselim pa se že, da se bomo nekoč sestajali kot zavezniki," je še povedal.
KOMENTARJI (421)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.