"Moskovskim zračnim silam bom pristrigel krila," je predsednik Volodomir Zelenski povedal v svojem dnevnem nagovoru iz Kijeva. Zahodne države pravijo, da Iran Moskvi dobavlja svoje doma razvite brezpilotne letalnike in da so iranski vojaški strokovnjaki na terenu na rusko okupiranem Krimu, da zagotovijo tehnično podporo pilotom. Toda Teheran je večkrat zanikal, da je s Kremljem sklenil kakršen koli dogovor o orožju, Moskva pa zanika uporabo brezpilotnih letal.
Iranski zunanji minister Hossein Amir-Abdollahian je obtožbe označil za "neutemeljene" in Ukrajino pozval, naj "predloži vse dokaze, ki podpirajo obtožbe".
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je agresivno uporabo brezpilotnih letal v Rusiji označil za "grozljivo". Obtožil je Ruse, da uporabljajo naprave za "ubijanje ukrajinskih civilistov in uničevanje infrastrukture, od katerih so odvisni elektrika, voda in toplota."
"Kanada in Združene države bodo še naprej sodelovale z našimi zavezniki in partnerji, da bi razkrili, odvrnili in preprečili iransko dobavo tega orožja," je dejal Blinken.
Kijev je brezpilotna letala, uporabljena v nekaterih napadih na njegovo infrastrukturo, identificiral kot iranska brezpilotna letala Shahed-136. Znana so kot brezpilotna letala "kamikaze", ker so uničena v napadu – poimenovana so po japonskih lovskih pilotih, ki so leteli na samomorilskih misijah v drugi svetovni vojni.
Ukrajina pravi, da je Rusija že uporabila približno 400 brezpilotnih letal od skupno približno 2000 orožij.
Velik nasprotnik Teherana, Izrael, je prav tako obsodil Iran. Med srečanjem z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom v Beli hiši je predsednik Isaac Herzog ostro ocenil iranski režim. "Iran pri ubijanju lastnih državljanov in neskončnem prizadevanju za jedrsko orožje ogroža ves svet in regijo. In zdaj ubijajo nedolžne civiliste v Ukrajini, to vam daje jasno sliko o tem, kaj je Iran," je dejal Herzog.
ZDA naznanile 275 milijonov dodatne vojaške pomoči Ukrajini
ZDA bodo Ukrajini v njenem boju z rusko agresijo zagotovile dodatno vojaško pomoč v vrednosti 275 milijonov dolarjev (okoli 276 milijonov evrov). Pentagon je potrdil, da tokratni paket vključuje rakete za sisteme himars, topovske granate, drugo strelivo in štiri satelitske komunikacijske antene.
Pentagon zatrjuje, da pri antenah ne gre za nadomestilo za komunikacijski sistem Starlink, ki ga je Ukrajini zagotovilo vesoljsko podjetje Elona Muska SpaceX. Musk je v začetku meseca namreč dejal, da Starlinka večno ne bodo mogli dajati Ukrajini na razpolago, vendar pa ni napovedal ukinitve brezplačne storitve, ki na bojišču koristi ukrajinskim silam.
S tokratnim svežnjem se je skupna vrednost ameriške vojaške pomoči Ukrajini od začetka leta 2021 povečala na 18,5 milijarde ameriških dolarjev (okoli 18,8 milijarde evrov).
KOMENTARJI (167)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.