Pogovor na panelu pod imenom Ponovna vzpostavitev miru in varnosti je potekal med generalnim sekretarjem Nata Jensom Stoltenbergom, predsednikom Poljske Andrzejem Dudo, namestnico predsednika vlade Kanade in ministrico za finance Chrystio Freeland, direktorico nacionalne obveščevalne službe ZDA Avril Haines ter podpredsednico vlade Ukrajine in ministrico za gospodarstvo Julijo Sviridenko.
Seveda razprava o miru in varnosti dandanes ne more iti mimo brez vsaj kratkega pozdrava ukrajinskega predsednika Volodomirja Zelenskega, ki je tudi na tem panelu bil prisoten preko video povezave. Panelu je prisostvovala tudi prva dama Ukrajine, Olena Zelenska.
Zelenski je najprej prosil za minuto molka za vse žrtve, ki so izgubile življenje v nesreči helikopterja. S to minuto molka se je poklonil tudi žrtvam ruskega raketiranja stanovanjskega bloka v Dnipru, ki je terjalo življenja 45 ljudi.
"Pred tremi leti sem na WEF govoril o tem, kako zgraditi trajnostni svet. Zdaj govorim spet, ampak o tem, kako se upreti razdeljeni in razdrobljeni vojni. Svet se mora čim hitreje odzvati. Ukrajina in njeni zavezniki se že skoraj leto dni upirajo terorističnim državam," je dejal Zelenski.
"Svet je leta 2014, ko je Rusija brez oklevanja zasedla Krim, okleval, zdaj pa ne sme oklevati. Svet se mora hitreje odzvati. Rusija izvaža teror, Ukrajina pa svetu ponuja formulo miru. Svet mora hitreje dostaviti sisteme zračne obrambe, ki morajo prehiteti naslednje ruske rakete. Oskrba zahodnih tankov mora preprečiti naslednjo invazijo, treba je ustanoviti sodišče za vojaške klice," je poklical na pomoč in znova poudaril nujnost čim hitrejše oskrbe Ukrajine z orožjem.
Poziv je Zelenski izrazil v luči vse glasnejše razprave, ki med evropskimi državami poteka glede morebitne dobave v Nemčiji narejenih tankov tipa leopard Ukrajini. V zadnjih dneh se v več državah, med drugim na Finskem, v Litvi in na Poljskem, vrstijo pozivi Nemčiji, naj odobri izvoz tankov.
Pojasnil je, da se svet bori proti Putinu, ampak da ga bodo Ukrajinci premagali. "Zgodovina se ponavlja, ampak svet se mora združiti in bo zmagal."
Dodal je, da je vojna vedno težja, v zimskem času pa sploh, ko se vse upočasni. Vsi se utrudijo, tudi narava, ljudje in sovražnik, je povedal. Dodal je, da Ukrajina trdno stoji, je enotna in motivirana. "Nismo mi tisti, ki smo začeli vojno, ampak bomo mi tisti, ki jo bomo končali." Zopet je poudaril, da Ukrajina nujno potrebuje podporo, predvsem finančno.
Bo Rusija sploh še kdaj našla svoj prostor v svetu po invaziji, se je glasilo vprašanje novinarja in političnega komentatorja Fareeda Zakarie. "Rusija si je svoje mesto že zaslužila, in sicer med teroristi," je dejal Zelenski. Svoj nagovor je končal z zdaj že zelo znanimi besedami, slava Ukrajini.
Tako, kot je Zelenski dejal, so tudi drugi sogovorci potrdili. Hainesova je dejala, da je res pomembno, da Ukrajina dobi vojaško pomoč. Pozimi se namreč tempo vojne zmanjša, zmanjšajo se tudi brutalni spopadi na prvih frontnih linijah, je poudarila.
Sviridenkova se je strinjala, vendar je mnenja, da je res pomembno, da Ukrajina začne z obnovo. "Ukrajina se še naprej bori in razvija." Tudi drugi sogovorci niso oklevali pri vprašanju dobave orožja. Duda je pojasnil, da je orožje za Ukrajino ključnega pomena, saj je vojna res težka. "Rusija ni poražena, še vedno je zelo močna, veliko jih je na fronti in bojimo se, da pripravljajo novo ofenzivo," je dejal. Po njegovem mnenju je ključnega pomena, da se Ukrajini čimprej pošlje dodatno vojaško podporo, zlasti sodobne tanke in rakete.
Grožnja s strani Rusije kljub nazadovanju še vedno ostaja. "Neumno in naivno bi bilo, če ne bi skrbeli za moč Zahoda," je rekla Freelandova. Vendar je prepričana zaradi veličastnega dela, ki ga opravljajo Ukrajinci, da bo Ukrajina zmagala. "Ukrajina nas uči, kaj je prava moč demokracije."
Sogovorci so poudarili pomen tega, da se Zahod ne trudi in bori le za Ukrajino, vendar tudi za napredek celotnega preostalega sveta. Oskrba Ukrajine z orožjem in denarjem za zmago v vojni je tudi v našem lastnem interesu, je dejala Freelandova.
Kljub denarni in vojaški pomoči pa si Ukrajina želi postati članica zveze Nato. "Stališče Nata ostaja nespremenjeno. Ukrajina bo postala članica, trenutno pa je glavni poudarek na podpori Ukrajine, da zmaga to vojno," je dejal Stoltenberg. Poudaril je, da je to razlog, zakaj Natovi zavezniki zagotavljajo vojaško podporo. "Izjemno pomembno je, da Vladimir Putin ne zmaga v tej vojni, ker bo to nevarno za vse nas, saj pošilja sporočilo avtoritarnim voditeljem, da z uporabo brutalne sile lahko dosežejo, kar hočejo."
Stoltenberg je prepričan, da morajo prepričati Putina, da ne bo zmagal na bojišču, ker je to edini način, da se bodo začela pogajanja.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.