Volodomir Zelenski je še dejal, da to ni skrivnost, a držav članic Nata, ki naj bi nasprotovale vstopu Ukrajine v zavezništvo, ni imenoval. Prisotnost ruskih vojakov na ukrajinskih mejah pa je po njegovem prepričanju sredstvo Rusije za pritisk.
Ukrajinski predsednik je tudi ponovil svojo ponudbo za neposredna pogajanja z Moskvo. Kremelj na dosedanje prošnje Kijeva po neposrednih pogovorih še ni odgovoril. Moskva je doslej že večkrat dala vedeti, da bi moral Zelenski pred pogovori z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom najprej uresničiti že dosežene dogovore.
Blinken pozval Rusijo, naj razglasi, da ne bo napadla Ukrajine
"Če si res želi miru, lahko ruska vlada danes brez zadržkov, pogojev in izmikanj naznani, da Rusija ne bo napadla Ukrajine," je dejal Blinken in zagotovil, da v VS ZN ni zato, da bi začel vojno, ampak zato, da bi jo preprečil. Dodal je, da je ruskemu zunanjemu ministru Sergeju Lavrovu predlagal, da bi se prihodnji teden srečala v Evropi.
ZDA ne verjamejo ruskim trditvam o umiku enot z meje z Ukrajino, ampak trdijo, da se je število ruskih vojakov na meji celo povečalo. "Rusija lahko danes naznani, da ne bo napadla Ukrajine, in to potrdi z vrnitvijo vojske, tankov, letal v vojašnice in hangarje ter s tem, da pošlje diplomate za pogajalsko mizo," je dejal Blinken.
"Naše informacije jasno kažejo, da se ruske sile na meji z Ukrajino, vključno s kopenskimi enotami in letali, pripravljajo na napad na Ukrajino v naslednjih dneh," je še dejal ameriški državni sekretar. Dodal je, da nameravajo Rusi napasti z raketami in bombami, kibernetskimi napadi in potem vpadom tankov in vojakov proti ključnim tarčam, vključno s prestolnico Kijev.
Zasedanje VS ZN, ki mu ta mesec predseduje Rusija, se je nadaljevalo z izjavami veleposlanikov drugih držav. Generalna podsekretarka ZN za politične zadeve Rosemary DiCarlo je v uvodu odprtega zasedanja vse strani pozvala k zadržanosti. Omenila je poročila o obstreljevanju s topništvom na vzhodu Ukrajine in dejala, da je to – če se bodo poročila izkazala za resnična – kršitev sporazuma iz Minska.
Položaj na meji med Ukrajino in Rusijo je opredelila kot izjemno nevaren in zatrdila, da je vprašanja treba rešiti po diplomatski poti. "Preprosto ne moremo sprejeti niti možnosti novega konflikta v Ukrajini. Alternative diplomaciji ni," je dejala.
Rusija: Edini cilj Zahoda je organizirati vojno
Namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Veršinin je obtožbe o pripravah na napad na Ukrajino označil kot povsem neutemeljene in Ukrajino obtožil nenehnega kršenja sporazuma iz Minska, ki je leta 2015 prekinil spopadov na vzhodu Ukrajine.
"Ukrajina trmasto zavrača implementacijo določil sporazuma iz Minska in izvaja nenehne napade v regiji Donbas, ki zahtevajo na tisoče žrtev. Poskusi valjenja krivde na Rusijo so jalovi in brezpredmetni ter namenjeni odvračanju pozornosti od Ukrajine," je dejal Veršinin. Kot navadne špekulacije je zavrnil tudi ameriška obveščevalna poročila, da želi Rusija ustvariti pretvezo za napad na Ukrajino. "Mislim, da smo imeli dovolj špekulacij okrog tega," je dejal.
Po njegovih besedah je edini cilj Zahoda organizirati vojno. "V nasprotnem primeru bi marionetna vlada v Kijevu že zdavnaj uresničila sporazum iz Minska. Ker se to ni zgodilo, lahko ugotovimo, da želi Zahod vojno z Rusijo," je sklenil Rus.
Nastopi drugih predstavnikov držav članic so minili predvidljivo. Vsi so zavračali možnost vojne v Ukrajini in zagovarjali diplomacijo. Kitajski predstavnik je igral malce bolj na ruske strune in poudarjal, da se zveza Nato ne bi smela več širiti, predstavniki večine drugih držav pa so igrali po ameriških melodijah in pozivali Rusijo, naj poskrbi za zmanjšanje napetosti ter izbere diplomatsko pot.
"Poudarjam poziv za mirno rešitev položaja in trajna diplomatska prizadevanja, da se skrbi vseh strani rešijo na prijateljski način, s konstruktivnim dialogom," je izjavil predstavnik Indije. Zasedanje VS ZN, na katerem je nastopil tudi predstavnik Ukrajine ter za kršitev sporazuma iz Minska obtožil Rusijo in proruske separatiste na vzhodu države, se je končalo brez sklepne izjave ali ukrepa.
Rusija v odgovoru: Vztrajamo pri umiku vseh ameriških oboroženih sil iz Srednje Evrope, Vzhodne Evrope in baltskih držav
Washington je danes prejel pisni odgovor Moskve na svoje varnostne predloge, s katerimi naj bi umirili ukrajinsko krizo, je sporočil visok ameriški uradnik, ki je želel ostati neimenovan. Odgovor je bil predan veleposlaniku ZDA v Moskvi Johnu Sullivanu. Gre za najnovejše predloge in izjave med Rusijo in Zahodom na varnostnem področju. Moskva je decembra lani Washingtonu in Natu predložila svoje obsežne varnostne zahteve.
Varnostni predlogi, ki jih je Washington v odgovor predložil 26. januarja, so zavrnili glavne zahteve Moskve, med katerimi je bilo tudi uradno zagotovilo, da se Ukrajina ne bo pridružila Natu, in še nekaj klavzul, ki bi omejile vpliv Zahoda na vzhodu Evrope.
V današnjem pisnem odgovoru na predloge ZDA je Rusija sporočila, da ne namerava napasti Ukrajine. "Ruske invazije na Ukrajino ni in tudi ni načrtovana, čeprav jo ZDA in njihovi zavezniki uradno napovedujejo že od lanske jeseni," je sporočilo rusko zunanje ministrstvo.
"Če ameriška stran ne bo izrazila volje za pogajanja o trdnih in pravno zavezujočih jamstvih za našo varnost s strani ZDA in njihovih zaveznic, se bo Rusija prisiljena odzvati, tudi z vojaško-tehničnimi ukrepi," je ministrstvo zapisalo v odgovoru.
"Vztrajamo pri umiku vseh ameriških oboroženih sil iz Srednje Evrope, Vzhodne Evrope in baltskih držav," so še dodali na ruskem zunanjem ministrstvu.
KOMENTARJI (133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.