Njena mati Nasrin Šaharami je v videoposnetku, ki ga je danes poslala opozicijskim medijem v tujini, obtožila oblasti, da so njeno hčerko umorile. "Sama sem videla truplo svoje hčerke. Na zadnjem delu glave je bilo videti, da je doživela zelo močan udarec, saj ji je razpadla lobanja. Tako je bila ubita," je dejala.
Hkrati je opozorila, da so jo oblasti večkrat poskušale poklicati, vendar se ni hotela oglasiti. "Klicali so tudi ostale družinske člane, češ da bodo naredili to in ono, če se ne bom oglasila in povedala to, kar si oblasti želijo," je še dodala.
Iranske oblasti so sicer v sredo začele preiskavo smrti 16-letnice, doslej pa naj bi aretirale že osem ljudi. Opravile so tudi obdukcijo trupla, poročanje iranske tiskovne agencije IRNA povzema francoska AFP. Obdukcija naj bi glede na njihove navedbe pokazala številne zlome medenice, glave, zgornjih in spodnjih okončin, rok in nog, kar da kaže na to, da je bila vržena z visoke višine. Obenem so oblasti zavrnile kakršno koli povezavo med njeno smrtjo in protesti zaradi smrti Mahse Amini.
Mediji, med drugim BBC Persian in Iran Wire, so poročali, da je družina smela videti truplo Nike le v mrtvašnici in je niso smeli pokopati v njenem rojstnem kraju v provinci Lorestan. Namesto tega naj bi jo oblasti na skrivaj pokopale v ponedeljek, na dan njenega 17. rojstnega dne, v vasi več deset kilometrov stran. Prav tako pa naj bi oblasti aretirale njenega strica in teto.
Teta je sicer pozneje nastopila na televiziji in ponovila ugotovitve oblasti, da je dekle padlo z večnadstropne stavbe. Njena sestra pa je v videoposnetku, ki ga je danes na spletu objavil Radio Farda, perzijska postaja s sedežem v Pragi, dejala, da je teta govorila pod prisilo oblasti.
Na smrt Nike Šaharami se je odzvala tudi nevladna organizacija Iran Human Rights (IHR) s sedežem v Oslu, ki je odgovornost za njeno smrt prav tako pripisala oblastem. "Nasprotujoče si trditve Islamske republike o smrti dekleta na podlagi posnetkov in prisilnih priznanj njenih sorodnikov so nesprejemljive," je sporočila organizacija in pozvala k neodvisni preiskavi.
Milici v odgovor so Iranke vzklikale 'Izgini, Basidž'
Na videoposnetku, ki je zaokrožil po spletu, lahko vidimo učenke, ki se uprejo pripadniku strah vzbujajoče iranske paravojaške milice Basidž, potem ko so se protivladni protesti, ki so zajeli državo, razširili tudi v učilnice.
Najstnice z naglavnimi rutami mahajo po zraku in moškemu, ki so ga prosili, naj jih nagovori, vzklikajo: "Izgini, Basidž." Pripadniki paravojaške milice Basidž varnostnim silam pomagajo zatirati proteste, ki jih je sprožila smrt 22-letne Mahse Amini.
Posnetek naj bi bil posnet v torek v Širazu, kar pa še ni uradno potrjeno, poroča BBC.
Drugi posnetki, ki so se razširili po družbenih medijih, prikazujejo moškega, ki kriči "smrt diktatorju," medtem ko druga skupina deklet hodi skozi promet v severozahodnem mestu Sanandaj, in starejšo žensko, ki ploska učenkam, ki ne nosijo hidžaba in na protestu na ulici skandirajo "svoboda, svoboda, svoboda."
Iranski minister za izobraževanje Yousef Nouri je v sredo sovražnika obtožil, da je napadel šole in univerze.
Generalni tožilec Mohammad Jafar Montazeri je medtem dejal, da morajo biti oblasti pripravljene na proteste mladih Irancev, ki so po njihovem mnenju "ujeti" zaradi izpostavljenosti internetu. Iranska tiskovna agencija za aktiviste za človekove pravice Harana je delila posnetek, na katerem je po njihovih besedah videti, kako uniformirano in civilno oblečeno varnostno osebje potiska skupino učenk, ki protestirajo v prestolnici Teheran.
Na drugem posnetku, ki je bil posnet v bližnjem mestu Karadž, je videti, kako šolarke kričijo in bežijo pred moškim, ki naj bi bil pripadnik varnostnih sil v civilu in z motorjem vozi po pločniku.
Proteste je sprožila smrt 22-letne Mahse Amini, ki je padla v komo nekaj ur po tem, ko jo je 13. septembra v Teheranu pridržala moralna policija, ker naj bi kršila strogi zakon, ki od žensk zahteva, da si lase pokrijejo s hidžabom ali naglavno ruto. Tri dni pozneje je v bolnišnici umrla.
Njena družina trdi, da so jo policisti s palico udarili po glavi in jo z glavo udarili ob eno od svojih vozil. Policija je zanikala, da so z njo grdo ravnali, in dejala, da je doživela srčni napad. Prvi protesti so potekali na severozahodu Irana, od koder je bila Amini, nato pa so se hitro razširili po vsej državi.
Na čelu protestov so predvsem mlade ženske, vendar so se jih šele v ponedeljek začele množično udeleževati tudi šolarke, kar se je zgodilo dan po tem, ko so varnostne sile zaradi protesta na prestižni univerzi Šarif v Teheranu obkolile univerzo, ob čemer naj bi pretepli več deset študentov, jim zavezali oči in jih odpeljali.
V ponedeljek je tudi vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej prekinil molk o nemirih in v celoti podprl varnostne sile, ki so jih skupine za človekove pravice obtožile uboja več deset ljudi.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.