Tresoči Santorini se spreminja v mesto duhov. Otok je do torka zvečer zapustilo že več kot 10.000 ljudi; poleg prebivalcev tudi manjše število turistov, poroča grški portal Ekathimerini.
Otok je sicer poseljen z nekaj več kot 15.000 prebivalci, kar pomeni, da se je dobršen del domačinov med serijo potresov odločil za evakuacijo. Otok se vse od sobote sooča z nenehnimi potresi, do torka so seizmologi zabeležili več kot 50 potresov, ki so presegli magnitudo 4.
Na otok so bili napoteni pripadniki civilne zaščite, v pripravljenosti pa je bila tudi vojska, ki bi lahko pomagala pri evakuaciji prebivalcev. Znanstveniki budno nadzorujejo dogajanje v Egejskem morju, medtem pa ljudje zaskrbljeno pogledujejo proti otoku, ki ga je katastrofa doletela že pred slabimi 70 leti.
Julija 1956 sta namreč območje stresla dva silovita potresa, ki sta presegla magnitudo 7, sledil pa jima je tudi 30-metrski cunami. Takrat je umrlo več kot 50 oseb.
A trenutno dogajanje je po oceni ene od domačink še veliko hujše. "Takrat je dvakrat močno zatreslo, potem pa je bilo konec. To sem preživela, zdaj pa je strah iz dneva v dan večji. Čakam, da se bodo pečine sesedle v morje," je povedala, čakajoč v vrsti za trajekt. Večje škode zaradi skalnih podorov sicer doslej še niso zabeležili.
Otoka sicer ne zapušča zaradi serije potresov, je zaupala novinarjem, temveč zaradi zdravniških preiskav, ki jo čakajo v Atenah. A ob tem je dodala tudi: "Zdržala sem en teden, zdaj ne morem več. Noge se mi ves čas tresejo, niti spati ne morem."
Kljub temu so v Grčiji veseli, da se seizmično dogajanje odvija izven turistične sezone. Poudarjajo namreč, da bi bila situacija veliko resnejša, če bi se to dogajalo poleti, ko otok obišče največ ljudi. Vsako leto se na ta priljubljeni otok sicer zgrne okoli 3,4 milijona obiskovalcev, zaradi česar Santorini velja za eno najbolj zaželenih turističnih destinacij.
Strokovnjaki se ob tem trudijo, da bi množice prepričali, da potresi niso povezani s slavnim vulkanom, ki leži pod vodo ob Santoriniju.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.