
Barko bodo zasidrali v pristanišču Portland, ob obalnem mestu Weymouth v Dorsetu. V trinadstropnem plovilu z 222 spalnicami bo bivalo okoli 500 samskih moških prosilcev za azil. Za uporabo bo pripravljena to poletje, predvidoma pa bo v uporabi najmanj 18 mesecev, poroča Sky News.
Ministrstvo za notranje zadeve je sporočilo, da bo nastanitev "osnovna", prosilcem za azil pa bo nudila zdravstveno oskrbo, gostinsko ponudbo in 24-urno varovanje, kar naj bi stalo približno 20.000 funtov (okoli 23.000 evrov) na dan. Na ministrstvu sicer niso povedali, koliko bo državo stala najemna pogodba, a so vztrajali, da je barka znatno cenejša od hotelov.

Načrt je sicer naletel tudi na nekaj kritik. Kritičen je bil denimo svet Dorseta, ki ga vodijo torijci, in lokalni konservativni poslanec Richard Drax. Drax je celo zagrozil s pravnim postopkom zaradi "floatela" (plavajočega hotela), kar je sprožilo strah pred novimi napetostmi v konservativni stranki.
Poslanec iz Južnega Dorseta, ki je pred tem podprl stroge ukrepe za zmanjšanje ravni priseljevanja v Združenem kraljestvu, je dejal, da je bila barka odvržena pred njihova vrata brez posvetovanja z notranjim ministrstvom, in pozval notranjo ministrico Suello Braverman, naj to idejo črta.

Aprila je Drax pristanišče v Portlandu opisal kot zelo, zelo omejeno območje. Pojasnil je, da bi zadrževanje na stotine ranljivih ljudi na tem območju za zelo majhno policijo v pristanišču pomenilo velik pritisk.
Za Sky News je povedal, da bodo tiste, ki bodo nastanjeni na barki, avtobusi prepeljali v bližnje pristanišče Portland, ki je poletno letovišče, skoraj v celoti odvisno od obiskovalcev in turistov.

'Namestitev ni primerna za ljudi, ki bežijo pred vojno'
Vlado soočajo tudi s kritikami dobrodelnih organizacij in borcev za človekove pravice, ki trdijo, da namestitev ni primerna za ljudi, ki bežijo pred vojno.
Operater iz Liverpoola Bibby Marine Limited je prejšnji mesec dejal, da so barko po kritikah, da je "zatirajoča nastanitev", ki jo uporabljajo za prosilce za azil na Nizozemskem, prenovili. "Vse v skupnosti spodbujamo, da k temu pristopijo odprto in nam pomagajo pokazati, kako uspešna je lahko tovrstna pobuda tako za migrante kot za lokalno skupnost," je dejal izvršni direktor portlandskega pristanišča Bill Reeves.

Premier Rishi Sunak je pred tem dejal, da bodo z barko prihranili denar davkoplačevalcev, saj vlada trenutno za nastanitev prosilcev za azil v hotelih porabi okoli šest milijonov funtov (približno 5,5 milijona evrov) na dan.
Časnik Times je sicer poročal, da bo najem plovila stal 15.000 funtov (okoli 13.700 evrov) na dan, medtem ko bodo stroški priveza v Portlandu znašali več kot 4500 funtov (približno 4100 evrov) na dan. Storitve, kot so varovanje in gostinstvo, naj bi predstavljale dodatne stroške.
A vlada je opozorila, da naj bi bila barka poleg, ne namesto hotelske nastanitve.
Lani je Rokavski preliv z majhnimi čolni preplulo 45.755 ljudi, letos pa jih je do zdaj prispelo že več kot 6000.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.