Po dve leti trajajoči koronavirusni krizi si je večina evropskih zdravnikov enotna – njihove plače so za take delovne razmere, ob upoštevanju inflacije in pomanjkanja delovne sile, prenizke. A kot kažejo podatki Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), realne plače v večini evropskih držav upoštevajo tudi dvig življenjskih stroškov. Obstaja pa peščica držav, kjer so se realne plače v obdobju desetih let znižale. Kolikšne torej so plače v Evropi?
Nabor podatkov OECD vključuje zdravniške plače v 25 evropskih državah, zneski pa se močno razlikujejo. Najvišje letne bruto plače specialistov so od najnižjih tudi za desetkrat višje, navaja Euronews.
Specialisti v večini držav z letno bruto plačo pod 50.000 evrov
Letne bruto plače v letu 2020 so se v povprečju gibale od najnižjih 20.200 evrov na Poljskem do najvišjih 258.552 evrov v Luksemburgu. Poleg Luksemburga so letne bruto plače, višje od 150.000 evrov, prejemali še zdravniki specialisti na Irskem (172.882 evrov), Nizozemskem (160.869 evrov), Danskem (156.061 evrov) ter Islandiji (155.276 evrov). Velika Britanija in Nemčija sta jima s 136.375 evri ter 146.200 evri bruto sledili tik za petami.
Z letnimi bruto plačami pod 100.000 evrov sledijo zdravniki specialisti v Franciji, Italiji in Španiji. Slovenski specialisti so na 15. mestu s 54.702 evroma bruto letno. Manj kot slovenski zdravniki specialisti pa letno v povprečju zaslužijo njihovi kolegi v desetih državah, in sicer v Estoniji, na Portugalskem, Češkem, v Grčiji, na Slovaškem, v Turčiji, na Madžarskem, v Latviji, Litvi in na Poljskem. Letni dohodek poljskega zdravnika specialista se giblje pri 20.200 evrih bruto.
Še nižje pa so plače splošnih zdravnikov. Najboljše so plačani na Islandiji, kjer njihova povprečna bruto plača nanese 144.593 evrov, s 111.301 evrom letno jim sledi Nizozemska. Najslabše so plačami osebni zdravniki v Litvi, kot kažejo podatki OECD, letno v povprečju prejmejo 17.592 evrov bruto. Slovenija se je na seznamu 13 držav uvrstila na šesto mesto, saj je povprečna bruto plača slovenskega splošnega zdravnika 54.978 evrov na leto.
Razlika med slovenskimi specialisti in splošnimi zdravniki je dobrih 200 evrov, večje razlike se pojavljajo na Nizozemskem. Tam je plača specialista za 45 odstotkov višja od plače osebnega zdravnika, v Nemčiji je razlika 20-odstotna.
V skladu z inflacijo plače slovenskih zdravnikov nižje kot leta 2010
A kot kaže primerjava podatkov plač zdravnikov med leti 2010 in 2020, se je realna plača slovenskih specialistov, pa tudi splošnih zdravnikov, znižala. Na povišanje plač sicer lahko pogledamo z dveh vidikov, in sicer realnega, kjer v računico vzamemo tudi inflacijo, ter nominalnega, kjer gledamo le dejansko povišanje plač brez upoštevanja inflacije.
OECD je pridobil podatke za 19 evropskih držav, med njimi tudi za Slovenijo. Med temi 19 državami so se v obdobju 10 let realne plače znižale le štirim, in sicer Veliki Britaniji, Belgiji, Portugalski in Sloveniji. Plače splošnih zdravnikov so padle za 0,4 odstotka, plače specialistov pa za 1,4 odstotka.
Realne bruto plače obeh vrst zdravnikov so se medtem znižale le še na Portugalskem, splošnim zdravnikom za 1,8 odstotka, specialistom pa za 1,6 odstotka. Največji prirast realnega dohodka OECD beleži na Madžarskem, in sicer pri specialistih za 6,4 odstotka, pri osebnih zdravnikih pa za 4,8 odstotka.
Kaj pa razmerje med zdravniško in povprečno plačo?
Pomemben podatek pri primerjavi zdravniških plač posameznih držav pa je seveda tudi, kakšne so povprečne plače v teh državah, saj ta temelji na skupnih izplačanih plačah ter povprečnem številu zaposlenih v celotni državi.
Pri tem izračunu so se slovenski zdravniki uvrstili na šesto mesto izmed 12, povprečna zdravniška plača je od povprečne slovenske plače več kot enkrat višja.
Podatki sicer prikazujejo, da so zdravniške plače – tako specialistov kot osebnih zdravnikov – v vseh državah opazno višje od povprečne. Osebni zdravniki so leta 2020 v večini držav zaslužili dva- do štirikratnik povprečne plače, specialisti pa do triinpolkrat več, kot je znašala povprečna plača.
Razmerje med plačami zdravnikov specialistov in povprečnimi plačami je bilo najvišje na Irskem (5,3-kratnik), v Nemčiji (3,4-kratnik), v Veliki Britaniji (3,3-kratnik), na Nizozemskem (3,2-kratnik) ter v Španiji (trikratnik). Najnižji delež so imele Poljska (1,4-kratnik) ter Latvija in Norveška (1,7-kratnik).
Slovenski zdravniki v zgornji polovici tudi po pariteti kupne moči
Način za merjenje razlik med državami je tudi pariteta kupne moči (PKM), s katero odpravljamo učinek razlik v ravni cen med državami. PKM nam pove, koliko denarnih enot stane določena količina blaga ali storitev v državi, gre za neke vrste skupno valuto.
Razlike v PKM med državami so manjše kot nominalne razlike med plačami zdravnikov, vendar se kljub temu precej razlikujejo – letna bruto plača zdravnika v Nemčiji je bila štirikrat višja od plače latvijskega zdravnika. A plače specialistov na podlagi PKM so bile v Turčiji višje kot plače specialistov na Švedskem, Norveškem in v Franciji.
Na tem seznamu plač 24 držav je Slovenija na 15. mestu s povprečno bruto plačo 62.709 evrov na leto. Na prvem mestu je s 136.010 evri na leto že omenjena Nemčija, tik za njo je s 135.479 evri Nizozemska. S povprečnimi bruto plačami nad 100.000 letno jima sledijo Irska, Velika Britanija, Danska, Islandija in Belgija, tem pa s povprečno letno bruto plačo nad 50.000 evri Finska, Turčija, Španija, Italija, Francija, Švedska, Norveška, Slovenija, Češka, Madžarska in Estonija. V spodnji četrtini in zneski pod 50.000 evri letno so Portugalska, Grčija, Slovaška, Litva, Poljska in Latvija.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.