Josseli Barnica je navdušeno spremljala svojo nosečnost in se veselila, da bo svoji hčerkici podarila bratca ali sestrico. V 17. tednu nosečnosti pa je vse šlo po zlu.
V bolnišnico se je odpravila z močnimi krči in krvavitvijo. V dveh urah po prihodu je ultrazvok potrdil "izbočene membrane v nožnici z glavo ploda v odprtem materničnem vratu". "Splav je v teku," je zapisal radiolog.
A zdravniki so čakali, da plod v njej umre, saj ji, dokler je bilo slišati še utrip, niso smeli narediti splava. "Morali so počakati, da ni bilo srčnega utripa, če bi ji pospešili splav, pa bi bilo to kaznivo dejanje," je povedal njen mož za agencijo ProPublica.
In tako je 40 ur trpeča mati čakala, da ne bo več slišati srčnega utripa in da bo te nočne more konec, ves ta čas pa je bila njena maternica izpostavljena bakterijam. Ko zdravniki niso več zaznali utripa, so ji dali zdravila za pospešitev poroda in jo po osmih urah izpustili. A krvavitve so se nadaljevale še ves naslednji dan. Ko je poklicala v bolnišnico, so ji povedali, da je to normalno in pričakovano. Dva dni kasneje je vseeno odšla v bolnišnico iz katere pa se ni vrnila.
In to je le ena od najmanj dveh žensk, ki sta v Teksasu izgubili življenje, ker so zdravniki odlašali z zdravljenjem. V Teksasu je splav namreč prepovedan, zdravnikom pa ni dovoljeno prekiniti nosečnost, če je še slišati srčni utrip.
Zagovorniki zakona vztrajajo, da ta ščiti življenje ploda in osebe, ki ga nosi, a se zdravniki v praksi precej obotavljajo. Mnogi bi želeli pomagati, a se bojijo kazenskega pregona, zaporne kazni in težav v službi. Agencija ProPublica, ki je zgodbo pozorno spremljala, je za mnenje povprašala več medicinskih strokovnjakov, ki so pregledali povzetek obdukcijske dokumentacije Barnice. Ugotovili so, da bi bilo njeno smrt mogoče preprečiti, primer pa označili za "grozljiv".
Zdravniki, ki so Bernico v zdravstvenem centru HCA Houston Healthcare Northwest oskrbovali, niso želeli komentirati svojih odločitev, bolnišnica je le navedla, da je njihova "odgovornost, da ravnajo v skladu z veljavnimi državnimi zveznimi zakoni in predpisi". Zvezna država Teksas sicer ima strokovnjake za zdravje mater in nerojenih otrok, ki pregledujejo takšne smrti in priporočajo načine za njihovo preprečevanje, vendar naj ne bi prišli še do leta 2021, ko je umrla Barnica.
Med strokovnjaki, ki jih je za pregled dokumentacije pridobila agencija ProPublica, pa so se nahajali tako ginekologi kot raziskovalci, zdravniki, ki redno obravnavajo splave in strokovnjaki, ki so delovali v državnih odborih za pregled umrljivosti mater. Po pregledu dokumentacije, ki je vključevala časovni potek oskrbe, so se vsi strinjali, da je odločitev, da nosečnica počaka s porodom, dokler ni zaznati srčnega utripa ploda, v nasprotju s strokovnimi medicinskimi standardi, saj bi v nasprotnem primeru lahko preprečili agresivno okužbo. Če bi ji bila intervencija ponujena prej, bi bilo veliko možnosti, da preživi, so potrdili.
"Če bi se to zgodilo v Massachusettsu ali Ohiu, bi porod opravila v nekaj urah," je bila jasna Susan Mann, nacionalna strokovnjakinja za varnost pacientov v porodništvu.
Takšni primeri se sicer ne dogajajo le čez lužo, temveč tudi na evropskih tleh. Leta 2012 je na Irskem zaradi sepse umrla 31-letnica, potem ko ji zdravniki niso nudili izpraznitev maternice. Ko je prosila za oskrbo, so ji odgovorili, da se nahaja v katoliški državi in da tega ne bodo storili. Preiskava, ki je sledila, in javni protest sta spodbudila državo, da je spremenila svojo strogo prepoved splava.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.