Tujina

Zdolgočaseni varnostnik v galeriji porisal rusko umetnino

Jekaterinburg, 12. 02. 2022 19.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Maja Pavlin
Komentarji
0

Dolgčas lahko osebo pripelje do marsikatere stvari. Enega od varnostnikov ruske galerije je pripeljala celo do tega, da je že na svoj prvi dan dela vandaliziral avantgardno umetniško delo Tri figure slikarke Anne Leporskaje. Varnostnik se je namreč odločil, da figuram brez obrazov s kemičnim svinčnikom nariše oči.

Tri figure Anne Leporskaja so bile naslikane med letoma 1932 in 1934 in so bile zavarovane za 75 milijonov rubljev oz. skoraj 900 tisoč evrov. Na ogled je bila kot del razstave abstraktne umetnosti v predsedniškem centru Borisa Jelcina v Jekaterinburgu, ko je stražar nanjo potegnil pogled s kemičnim svinčnikom.

Izvršni direktor centra Jelcin Aleksander Drozdov ni navedel imena varnostnika, je pa dejal, da je delal za eno od zasebnih varnostnih podjetij ter da so ga po incidentu odpustili, poroča The Guardian. Kustosinja razstave Anna Rešetkina je medtem dejala, da motivi za dejanje še vedno niso znani, a da uprava meni, da je šlo za nekakšen spodrsljaj pri razumnosti varnostnika. Od takrat je center Jelcin nad preostala dela na razstavi namestil zaščitne zaslone.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Črnilo kemika, s katerim je vandal figuram narisal oči, je rahlo prodrl v barvno plast, saj bela barva obrazov ni zaščitena z lakom, ki se je sicer pogosto uporabljal v abstraktnem slikarstvu tistega časa. K sreči vandal pri risanju ni močno pritiskal na umetnino, zato relief ni uničen.

Vandalizem sta 7. decembra prvič opazila dva obiskovalca, ki sta o tem obvestila uslužbence galerije. Slika je bila nato odstranjena z razstave in vrnjena v državno galerijo Tretjakov v Moskvi, ki je sliko posodila. Tamkajšnji restavratorji ocenjujejo, da bo restavriranje slike stalo 250.000 rubljev oz. nekaj manj kot 3000 evrov.

Jelcinov center je 20. decembra prijavil škodo policiji, vendar je ministrstvo za notranje zadeve sprva zavrnilo obtožbo, saj so škodo ocenili kot "nepomembno". Ruski mediji so nato poročali, da se je ministrstvo za kulturo zaradi neukrepanja kasneje pritožilo na generalno tožilstvo, prejšnji teden pa je policija sporočila, da je sprožila preiskavo. Osumljencu grozita denarna kazen in do tri mesece zapora.

To pa ni prvi primer vandalizma umetnin v Rusiji. Leta 2019 so zaradi uničenja slike Ivana Groznega v Tretjakovu moškega obsodili na dve leti in pol zapora. Prav to delo je leta 1913 napadel tudi duševni bolnik, ki ga je trikrat prerezal z nožem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.