Po tem, ko je v ponedeljek zvečer odjeknila novica, da je poveljnik ameriških enot v Iraku, William H. Seely, v pismu sporočil tamkajšnjim oblastem, da se ameriške sile pripravljajo na umik iz države, kar je pred dnevi tudi zahteval iraški parlament, je novico kasneje zanikal ameriški obrambni minister Mark Esper. "Kakršnakoli odločitev o umiku sil ni bila sprejeta. Ne vem, kaj je to pismo. Poskušamo ugotoviti, od kod je prišlo," je za novinarje dejal Esper. In zatrdil, da sile ZDA ne zapuščajo Iraka.
Omenjeno pismo, v katerem je med drugim zapisano, da bodo ZDA "v prihodnjih dneh in tednih premestile svoje sile", je bilo poslano po pomoti, kar je kasneje potrdil tudi Pentagon.
Pred novinarje je stopil še načelnik generalštaba, general Mark Milley, in pojasnil, da je bilo pismo napaka. Po njegovih besedah je pismo zgolj osnutek, ki pa ni bil podpisan in ne bi smel biti poslan. "Šlo je za napako, za nepodpisan osnutek, saj premikamo sile."
Tudi on je poudaril, da se ameriške sile z območja Iraka ne umikajo. Kaj natanko naj bi sedaj sledilo, očitno ne vedo niti v Washingtonu, Milley je dejal zgolj, da problem rešujejo skupaj z Iračani.
Dopisnik BBC medtem piše, da so mu viri iz vrst koalicijskih sil dejali, da naj bi s pismom želeli zgolj sporočili iraškim oblastem, da ZDA premeščajo sile iz Zelene cone, kjer je tudi ameriško veleposlaništvo v Bagdadu, da bi zagotovili večjo zaščito na drugih območjih, ne pa tudi umika sil. Da je ponoči več helikopterjev letalo v in zunaj območja Zelene cone, kar naj bi bil del priprav na premeščanje sil, piše tudi francoska tiskovna agencija AFP.
Celotna zmešnjava glede sil ZDA na območju Iraka se je zgodila, medtem ko se na tisoče žalujočih Irancev poslovlja od generala Kasema Solejmanija, vodje elitnih enot iranske revolucionarne garde, ki je bil v petek ubit v ameriškem napadu. Solejmanija bodo pokopali danes v njegovem rojstnem mestu Kerman.
Nemčija, Italija in Hrvaška iz Iraka umikajo svoje sile
Danes je Nemčija sporočila, da iz varnostnih razlogov umika del svojih sil iz Iraka. 30 od 120 vojakov bodo premestili iz Iraka v Kuvajt in Jordanijo. Gre za sile, ki so nastanjene v Bagdadu in Tajiju, preostalih 90 nemških vojakov pa se nahaja v iraškem Kurdistanu, v severnem delu države. Tu so nastanjeni tudi slovenski vojaki, ki delujejo pod nemških vodstvom.
Slovenski vojaki ostajajo v bazi v Erbilu na severu Iraka, so za STA potrdili na obrambnem ministrstvu. Njihov umik sicer zahteva stranka Levica, ki napoveduje sklic izredne seje odbora za zunanjo politiko.
Svoje sile pa umika sosednja Hrvaška, razkriva Večernji List. 14 hrvaških vojakov se je iz Bagdada v Kuvajt umaknilo včeraj zvečer. Svoje vojake je iz območja Bagdada umaknila tudi Italija.
V Iraku sicer deluje Natova misija (NMI), ki predvsem usposablja iraške vojake, ter Globalna koalicija zoper Daesh, ki je bila ustanovljena septembra 2014, po tem ko je skrajna skupina Islamska država zavzela večje dele ozemlja Iraka in Sirije. V njej sodeluje 77 držav in organizacij, med njimi tudi Slovenija.
Del enot, ki pod vodstvom Nata usposabljajo tamkajšnje varnostne sile, bodo premestili. Umik Natovih vojakov že poteka, tako so med drugim v Kuvajt že prepeljali hrvaški kontingent, je pred tem poročal tudi nemški tednik Der Spiegel.
"Varnost naših ljudi je za nas prioriteta," je dejal predstavnik Nata. Zato so se odločili za začasno premestitev dela enot na različne kraje v in zunaj Iraka. Točnih podrobnosti iz varnostnih razlogov ni navedel, je pa zagotovil, da bo Nato ohranil svojo prisotnost v državi. Zavezništvo je že konec preteklega tedna začasno ukinilo usposabljanje iraških varnostnih sil.
V Iraku nastanjenih 5200 vojakov
ZDA imajo v bazah po vsem Iraku nastanjenih 5200 vojakov, ki naj bi predvsem nudili podporo lokalnim silam pri preprečevanju morebitnega ponovnega vzpona Islamske države. Ameriške sile tako predstavljajo ključni del in večino koalicijskih sil.
Po napadu na Solejmanija je v nedeljo iraški parlament soglasno pozval k umiku ameriških sil, v odgovor pa je ameriški predsednik Donald Trump zagrozil z uvedbo sankcij proti Bagdadu. "Tam imamo izjemno drago bazo. Izgradnja nas je stala več milijard. Ne bomo odšli, razen če nam ne povrnejo denarja," je dejal novinarjem.
Besedno vojno, predvsem preko Twitterja, Trump bije tudi z Iranom - v ponedeljek je tako med drugim tvitnil, da "Iran ne bo nikoli imel jedrskega orožja". Besede, ki so sledile napovedi iranskih oblasti, da bodo po napadu na Solejmanija prenehale upoštevati določila iranskega jedrskega sporazuma iz leta 2015.
Danes je iranski parlament razglasil ameriško vojsko za "teroristično organizacijo". V rojstnem kraju Solejmanija pa potekajo pogrebne slovesnosti.
KOMENTARJI (441)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.