
Prejšnji teden je ameriška vlada objavila prvo oceno ukrajinske vpletenosti v atentat na Darjo Dugino, hčerko zaveznika ruskega predsednika Vladimirja Putina. V oceni so obveščevalne službe ugotovile, da naj bi bili za smrt Duginove odgovorni nekateri posamezniki v službi vlade, podrobnosti niso navedli. Iz poročila ni jasno niti, če je napadu zeleno luč prižgal Volodimir Zelenski. Svetovalec ukrajinskega predsednika Mykhailo Podolyak je kakršno koli vpletenost Ukrajine znova zanikal.
"Ponovno poudarjam – vsak umor med vojno mora imeti neko korist," je povedal v intervjuju za New York Times. "Nekdo, kot je Dugina, ne izpolnjuje tega namena," je tudi dodal. Izpostavil je tudi, da naj bi imela Ukrajina "druge tarče," ki se nahajajo na njihovem ozemlju, za primer pa podal ruske poveljnike.
Američani so se na negiranja odzvali z razočaranjem, saj da Ukrajina z državami, ki jo podpirajo, ni dovolj transparentna in da jih ne vključuje v svoje vojaške in tajne načrte na ruskem ozemlju. Kijevu so očitali, da Pentagon z njimi veliko pogosteje deli občutljive podatke z bojišča in jim pomaga pri lociranju ruskih poveljniških postaj, oskrbovalnih vodov in drugih pomembnih ciljev. Na začetku vojne je bila Ukrajina s podatki manj skopa, so bili tudi jasni. Pravijo, da ameriški uradniki nimajo (več) popolne slike o konkurenčnih centrih moči znotraj ukrajinske vlade in da si očitno informacije prekrivajo tudi med sabo, saj nekateri deli sploh niso vedeli, da se načrtuje napad, trdijo.
'Najbolj drzna ukrajinska operacija doslej'
Od začetka ruske agresije na Ukrajino so sicer ukrajinski že večkrat napadli blizu ruskih visokih krogov, a je bil umor Dugine "ena izmed najbolj drznih operacij doslej," piše v oceni. Nekateri ameriški uradniki ob tem sumijo, da je bila Darja tarča omenjenega napada od vsega začetka in da niso ciljali na očeta Aleksandra Dugina. Oče pokojne ruske novinarke velja za enega izmed vidnejših zagovornikov Putinovega režima in imperialistične Rusije.

Čeprav Ukrajina podatkov o napadih načeloma ne deli, je v preteklosti sodelovanje oz. pobudo v nekaterih tiho že priznala – prevzela je odgovornost za več ubojev ruskih uradnikov v Ukrajini ter sabotaže v ruskih tovarnah in skladiščih orožja. Ameriški vir, ki ni želel biti imenovan, je ob tem navedel enega izmed primerov, in sicer naj bi Ukrajina avgusta zastrupila proruskega voditelja regije Herson, ki se je nato moral odpraviti na nujno zdravljenje v Moskvo.
Hkrati so Američani v oceni zaskrbljeno poudarili, da bi lahko podobni napadi Kijeva izzvali Moskvo v protinapad na njihove uradnike. Kljub temu da izpostavljanje skrivnih operacij tuje države ni stalna praksa, se je Amerika za izdajo ocene odločila zaradi želje po "omejevanju nevarnega početja". Ob tem so zapisali, da so Ukrajini ob izsledkih ocene izrekli opozorilo, a so bili ameriški obveščevalci tu znova redkobesedni.
Kljub kritikam ukrajinskih potez so Američani poudarili, da so odnosi med državama še vedno močni in da bo Zahod tudi v prihodnje podpiral napadeno državo. Hkrati naj bi se Združene države že cel čas vojne trudile, da ob podpiranju Ukrajine ne zaostrijo svojega odnosa z Moskvo. A ob ukrajinskem osvajanju ozemlja se je vojna znašla na kritični točki, poroča NYT. Putin je začel z vpoklicem, omenjal je tudi jedrsko orožje. V Washingtonu narašča zaskrbljenost, da bi Rusija morda razmišljala o nadaljnjih korakih za zaostrovanje vojne, vključno z obnovitvijo prizadevanj za atentate na vidne ukrajinske voditelje, predvsem manj zaščitene.
Ilya Ponomarev, nekdanji poslanec ruske dume, ki je glasoval proti priključitvi Krima, je trdil, da je za umor odgovorna skupina, sestavljena iz proukrajinskih borcev in borcev proti Putinu, ki delujejo v Rusiji, znana kot Nacionalna republikanska armada. V intervjuju za The New York Times je Ponomarev trdil, da so ga člani armade nekaj ur pred napadom seznanili s celotno operacijo. Do njegovih trditev so bili Američani skeptični.
Ruski državni mediji so za atentat Darje Dugine takoj obtožili ukrajinsko obveščevalno službo, ne da bi predložili kakršne koli dokaze. Menili so tudi, da je bil atentat dejansko uperjen proti njenemu očetu, ki ga nekateri na Zahodu imenujejo Putinovi možgani oz. Putinov Rasputin, ker naj bi imel velik vpliv na ruskega predsednika in njegovo razmišljanje.
29-letna novinarka in politologinja je umrla 20. avgusta, ko je njen avto eksplodiral v stanovanjskem naselju v predmestju Moskve, ko se je vračala s festivala blizu Moskve, ki se ga je udeležila z očetom. Dugina je sicer veljala za vneto zagovornico ruske vojne proti Ukrajini, ki traja že pol leta.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.