Kitajsko podjetje Contemporary Amperex Technology Co Limited (CATL) obvladuje skoraj dve petini svetovnega trga baterij za električna vozila, tudi za avtomobile znamke Tesla, Volkswagen in BMW, vendar so vse do pred kratkim ušli drobnogledom ameriške politike.
Februarja je namreč ameriško energetsko podjetje Duke Energy, ki oskrbuje več kot osem milijonov odjemalcev, sporočilo, da bodo prenehali z uporabo CATL baterij. Njihove izdelke bodo nadomestili s tehnologijo domačega ali zavezniškega dobavitelja.
Odločitev so sprejeli zaradi zaskrbljenosti ob uporabi baterij CATL v oporišču mornariške pehote v Severni Karolini. Družba Duke, ki vojaški bazi zagotavlja električno infrastrukturo, je decembra odklopila baterije CATL in jih zdaj namerava v celoti razgraditi ter jih postopoma umakniti iz civilnih projektov.

Poslovanje s CATL omejujejo tudi pri Fordu. Ameriški zakonodajalci so namreč večkrat podvomili v dogovor med podjetjema za proizvodnjo poceni litij-železo-fosfatnih baterij za električna vozila s tehnologijo CATL. Marco Rubio, podpredsednik senatnega odbora za obveščevalne dejavnosti, je dejal, da bi načrt "največjega geopolitičnega nasprotnika Amerike pripeljal v osrčje države".
Ameriška podjetja so namreč pod vse večjim pritiskom, naj ne uporabljajo kitajskih baterij, vendar se ob tem soočajo tudi s pomisleki, kako bodo zadostila vsem potrebam do leta 2030 in ob tem ostala konkurenčna svetovnemu trgu z električnimi vozili.
Kritike v prvi vrsti skrbi, da bi uporaba CATL baterij lahko ustvarila še večjo ameriško odvisnost od kitajske tehnologe. Ob poslabšanju odnosov med Washingtonom in Pekingom pa bi kratko potegnili na Zahodu. Ob tem velja upoštevati tudi dejstvo, da Amerika izdaja ugodne davčne subvencije za zeleno tehnologijo, denar pa bi tako lahko na koncu pristal v kitajskih rokah.
Strokovnjaki v ZDA se zavedajo, da država nima jasnega načrta za dekarbonizacijo svojih ulic brez poceni kitajskih baterij za električna vozila – največ prav od podjetja CATL in njegovega glavnega tekmeca BYD.
ZDA z baterijami, dobavnimi verigami in ključnimi minerali za Kitajsko zaostajajo že leta, opozarjajo strokovnjaki, ki ocenjujejo, da bo trajalo vsaj od pet do deset let, da bi sploh dohiteli Kitajsko. Časovnica je napeta tudi zaradi napovedi ameriškega predsednika Joea Bidna, da bosta do leta 2032 dve tretjini novih prodajnih vozil električni.

Ob tem se na ministrstvu za energijo zavedajo, da potrošnike od nakupa električnega vozila danes večinoma odvrne njihova visoka cena. Nižjih cen pa trenutno brez kitajskih baterij ne morejo zagotoviti.
Kitajsko podjetja CATL je britanskemu Guardianu zavrnilo intervju, posredovali so jim le že decembra objavljeno izjavo, da so obtožbe o tem, da CATL ogroža varnost, napačne in zavajajoče. "Kot globalno tehnološko podjetje pozdravljamo razpravo o pomembnih vprašanjih varnosti in zaščite, vprašanja o našem poslovanju pa jemljemo resno. Naši izdelki v ZDA ne zbirajo, prodajajo ali izmenjujejo podatkov in zato ne morejo neposredno vplivati na električno omrežje ali katero koli drugo kritično infrastrukturo."
Kitajci v luči omejevanje svoje tehnologije spremljajo, kdo bo novembra postal novi ameriški predsednik. Čeprav se zdi, da Washington še naprej ne bo naklonjen CATL, bodo ameriška podjetja težko našla ugodno alternativo. Tesla naj bi letos v Nevadi nameravala odpreti novo tovarno baterij, prav s stroji CATL, poroča Guardian.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.