Urad za nadzor tujega premoženja ameriškega ministrstva za finance (OFAC) je na seznam sankcioniranih tujih uradnikov v ponedeljek dodal Marinka Čavaro, predsednika Federacije Bosne in Hercegovine, in Alena Šeranića, ministra za zdravje in socialno varstvo Republike Srbske. V sporočilu za javnost so zapisali, da sta omenjena uradnika spodkopavala Daytonski mirovni sporazum in demokratične procese oziroma institucije in s tem ogrozila stabilnost regije.
Kot so zapisali v obrazložitvi, sta Čavara in Šeranić "nadaljevala z uresničevanjem etnonacionalističnih in političnih interesov na račun miru, stabilnosti in blaginje svoje države".
"S temi destabilizacijskimi dejavnostmi spodkopavata prihodnost BiH v evroatlantski skupnosti, ki jo je država izbrala, in preprečujeta državi in njenim državljanom, da uresničijo svoj polni potencial," so še zapisali.
Ameriški podsekretar za terorizem in finančno obveščevalno službo Brian E. Nelson je ob tem poudaril, da odločitev potrjuje "trdno zavezanost ZDA stabilnosti in blaginji Bosne in Hercegovine".
Očitki Čavari: blokiranje funkcionalnosti Federacije BiH
Čavara je kot predsednik FBiH odgovoren za imenovanje sodnikov za Ustavno sodišče FBiH. Vendar pa od leta 2019 zavrača imenovanje sodnikov, ki jih predlaga Visoki sodni in tožilski svet. S tem je blokiral delovanje Sodnega sveta za vitalni nacionalni interes (VNI) ter sestavo sodnikov Ustavnega sveta FBiH.
Naloga sveta VNI je, da obravnava ključna vprašanja, ki jih izpostavijo delegati v Domu narodov FBiH. Poleg tega ima ključno vlogo pri ustavnem delovanju FBiH, njen obstoj pa je nujen za izpolnjevanje demokratičnih funkcij FBiH. S svojim neukrepanjem je Čavara po mnenju ZDA imel VNI za talca, z namenom, da bi uveljavil svoje in politične interese svoje stranke.
Očitki Šeraniću: spodbujanje secesionističnih prizadevanj Republike Srbske
ZDA so v okviru svoje zaveze proti destabilizaciji v BiH nedavno sankcionirale tudi srbskega člana predsedstva BiH Milorada Dodika. Dodik je namreč po ugotovitvah ameriškega ministrstva s spodkopavanjem avtoritete državnih institucij BiH, med drugim tudi državne Agencije za zdravila in medicinske pripomočke, skušal doseči odcepitev Republike Srbske.
OFAC pa ugotavlja, da Šeranić, minister za zdravje in socialno varstvo RS, še vedno nadaljuje s temi težnjami. Kot so navedli, odcepitvena prizadevanja spodbuja s predlogom Zakona o zdravilih in medicinskih pripomočkih RS, ki ga je njegovo ministrstvo poslalo v obravnavo Narodni skupščini RS. S tem zakonom, ki še ni pričel veljati, nameravajo ustanoviti novo agencijo za zdravila izključno v RS, s tem pa bi posegli v pristojnosti državne agencije za zdravila.
Šeranić je javno priznal, da bi s tem prenesli pooblastila z državne agencije na regulatorni organ za zdravila in medicinske izdelke v RS. Toda, ker institucija na državni ravni že obstaja in služi tako Republiki Srbski kot Federaciji BiH, bi ustanovitev nove agencije na entitetski ravni ovirala ali ogrožala izvajanje Daytonskega mirovnega sporazuma.
Poleg tega je Šeranić sankcioniran zaradi odgovornosti in sodelovanja pri neposrednem ali posrednem angažiranju v akcijah in politikah, ki spodkopavajo demokratične procese in institucije na Zahodnem Balkanu.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.