Tujina

ZDA naj bi ustavile pomoč Ukrajini

Washington/Kijev, 25. 01. 2025 15.19 | Posodobljeno pred enim dnevom

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ameriški državni sekretar Marco Rubio je v petek ukazal zaustavitev porabe nepovratnih sredstev za večino zunanjih partnerjev za 90 dni, izjema sta zgolj Izrael in Egipt. Odločitev je presenetila mnoge uradnike State Departmenta, pomeni pa, da s tem ZDA verjetno ustavljajo vojaško pomoč Ukrajini, poročata Politico in Reuters. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je zamrznitev vojaškega dela pomoči zanikal.

Ameriška vojaška pomoč.
Ameriška vojaška pomoč. FOTO: AP

Marco Rubio je izdal smernice vsem diplomatskim in konzularnim predstavništvom. Te zahtevajo, da uslužbenci oddelkov izdajo "ukaz o prekinitvi za skoraj vse obstoječe dodelitve tuje pomoči. Določila ukaza so že stopila v veljavo, poroča Politico, ki je pridobil dokument. Zdi se, da gre odločitev celo dlje od nedavnega izvršilnega ukaza predsednika Donalda Trumpa, ki je ministrstvu naročil, naj za 90 dni prekine dodelitev tuje pomoči, dokler ga ne pregleda minister. Iz predsednikovega ukaza ni bilo jasno, ali bo to vplivalo na že dodeljena sredstva ali pomoč Ukrajini.

Kljub temu dokument, po poročanju spletnega časnika, pušča prostor za interpretacijo in vsebuje nekatere izjeme. Določa, da se bo vojaško financiranje Egipta in Izraela nadaljevalo ter dovoljuje nujno pomoč v hrani in "upravičene stroške, nastale pred datumom tega" navodila "v okviru obstoječih transferjev"

Eden od aktualnih uradnikov State Departmenta ter še dva iz Bidnove administracije so povedali, da se zdi, da s tem ustavlja pomoč ključnim zaveznikom, kot so Ukrajina, Jordanija in Tajvan. Nove smernice bi lahko ameriški vladi prinesle tožbe zaradi neizpolnjevanja pogodb, piše Politico. Tiskovni predstavnik State Departmenta ni takoj odgovoril na zahteve medijev za komentar. 

Na poročanje se je odzval ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je dejal, da zamrznitev zunanje pomoči s strani State Departmenta ne vpliva na ameriško vojaško pomoč Kijevu. Kot je dejal, se ukinjena pomoč nanaša na humanitarno podporo. "Osredotočen sem na vojaško pomoč. Ni bila ustavljena," je dejal.

Uradnik pograma USAID, ki je za Reuters želel ostati anonimen, je dejal, da je bilo uradnikom, odgovornim za projekte v Ukrajini, naročeno, naj ustavijo vsa dela. Med projekti, ki so bili zamrznjeni, sta podpora šolam in zdravstvena pomoč, kot sta nujna oskrba mater in cepljenja otrok, je dejal uradnik.

Opustitev Ukrajine je še posebej zaskrbljujoča za ameriške uradnike, ki ji želijo pomagati pri obrambi pred Rusijo. Slednja sicer kljub že več kot 200-milijardni pomoči zahoda v zadnjem času dosega vse več vojaški zmag, popolna zaustavitev ameriške pomoči pa bi jo lahko pripeljala na rob katastrofe. 

Trump in ostali republikanci sicer že vrsto let kritizirajo "potratno politiko" demokratskih administracij. Trump je sicer v zadnjih dneh zaostril retoriko tudi do Rusije in ji zagrozil s sankcijami, če ta ne bo sprejela pogajanj o koncu vojne. Ukrajinska vlada se na to potezo še ni odzvala. 

Zaskrbljeni so tudi tisti, ki  delajo na področju globalnega zdravstva. Ukaz naj bi namreč vpliva tudi na programe, kot je predsednikov načrt za nujne primere za pomoč pri aidsu, ki financira testiranje in zdravljenje ljudi, ki živijo z virusom HIV, večinoma v Afriki. Program je v zadnjih letih prejel približno pet milijard dolarjev sredstev letno.

"Ta ukaz o prekinitvi dela je krut in smrtonosen," je dejala Asia Russell, izvršna direktorica Health GAP, neprofitne organizacije, ki se zavzema za dostop do zdravljenja pri ljudeh s HIV.

Pričakuje se, da bo State Department v 85 dneh po izdaji smernic pripravil poročilo predsedniku o tem, katere programe pomoči tujini naj nadaljuje in katere ukine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8