Svetovalec ameriškega predsednika Joeja Bidna za nacionalno varnost Jake Sullivan je dejal, da nimajo točnega seznama, kje je sedaj vsak kos vojaške opreme, s katero so ZDA oskrbele afganistanske vojake, velik del pa naj bi imeli sedaj talibani. "In seveda se nam ne zdi, da nam ga bodo prostovoljno predali," je dodal. V zadnjih 20 letih so afganistanske sile z orožjem oskrbovale predvsem ZDA, pomagale so tudi pri vzpostavitvi letalskih sil.
Večino visokotehnološkega orožja je ameriška vojska vzela med umikom. V rokah talibanov je pristalo večinoma orožje prejšnje generacije – na stotine tisoč pušk in mitraljezov ter neverjetne količine nabojev. V roke jim je padlo kar nekaj helikopterjev in letal, ki so jih dobili od ameriške vojske, a bodo ti kmalu neuporabni, če jih že niso onesposobili tehniki, saj rezervnih delov zanj ne bodo mogli dobiti. Kar 46 letal in helikopterjev je "prebegnilo" v Uzbekistan, kot so spročili iz te sosednje države. Na njihovih letališčih je pristalo 24 helikopterjev in 22 manjših letal, domeve so, da gre v največji meri za helikopterje UH-60 "BlackHawk" in Super Tucane. Tudi optična in komunikacijska oprema bosta imeli precej kratko življenjsko dobo, saj ju bo praktično nemogoče vzdrževati brez redne dobave rezervnih delov.
Večje vprašanje je, kako bo z opremo, ki jo je Afganistan pridobil od držav, ki so bližje Rusiji in Kitajski, ali pa imajo podobno opremo, saj je te rezervne dele lažje dobiti.
Oprema, ki je povezana z zahodno tehnologijo, bo po nekaj mesecih verjetno že neuporabna ali v zelo slabem stanju. Po drugi strani pa je skrb vzbujajoče vprašanje ogromne količine nabojev, pušk, pištol in eksplozivov, ki ne potrebuje preveč specializiranega znanja. Več kot 150.000 pušk M16 in M4, na stotine tisoče kalašnikovk in njihovih različic. Zajeli so tudi približno 6.000 vozil hummer, na stotine oklepnih vozil ruske izdelave BTR in BMP in nekaj tisoč tovornjakov, ki bodo bistveno izboljšali njihove logistične sposobnosti. Tudi Slovenija je Afganistanu podarila na tisoče kosov orožja, nekatere od teh so v naslednjih letih našli na Bližnjem vzhodu.
Ravno slednje nakazuje na pravi problem te ogromne količine orožja. Talibani namreč niso imeli težav s pridobivanjem orožja, tudi v Afganistanu so ga precej lahko kupili, denarja pa so imeli več kot dovolj. Samo orožje ne bo bistveno okrepilo sposobnosti talibanov za izvajanje ofenziv na druge države, bi pa lahko na tisoče kosov orožja pristalo v državah in regijah, kjer so konflikti. To se je zgodilo že v Iraku s padcem Mosula, kjer je na tisoče pušk pristalo v rokah Islamske države – ogromno kosov je prišlo tudi iz Afganistana. Talibani bodo, tako kot so zadnjih 20 let, večje količine orožja verjetno preprodajali komur koli, ki jim bo ponudil dovolj denarja.
Kopičenje kritik na račun Bidna
Sullivan je v torek stopil v bran Bidnu. Kopičijo se namreč kritike na račun njegovega ukrepanja glede Afganistana. Njegov svetovalec pa je v torek zagotovil, da se je Biden zavedal, da ni lepega načina, kako zaključiti vojno. "Ko zaključiš 20 let vojaških akcij v državljanski vojni v drugi državi, na katere je vplivalo 20 let odločitev, moraš sprejeti številne težke izbire," je dejal. Pojasnil je, da so v takih razmerah vedno prisotni prizori kaosa in množice ljudi, ki skušajo zapustiti državo. "To ni nekaj, čemur se lahko v osnovi izognemo," je dodal. Poudaril je še, da so Bidna ti prizori močno prizadeli.
Po navedbah Sullivana so talibani zagotovili, da bodo pustili civilistom dostop do letališča v Kabulu, kjer potekajo evakuacijske akcije. Prepričani so, da bo to veljalo do konca meseca, o točni časovnici pa še razpravljajo s talibani. Po njihovih informacijah ljudem večinoma uspe priti do letališča, so pa zabeležili tudi nekaj primerov, ko so ljudi zavrnili, odrinili ali celi pretepli. O tem se bodo s talibani še pogovorili, je zagotovil.
Talibanom je v nedeljo uspelo vkorakati v Kabul, s čimer je padla prestolnica Afganistana, skrajna skupina pa je prevzela oblast. Številni ljudje skušajo zbežati iz države. V ponedeljek so svet pretresli dramatični prizori z letališča v Kabulu, ko so ljudje obupano plezali na letala, da bi tako zapustili državo. Od takrat so se razmere umirile, tuje države pa izvajajo evakuacijske lete. Talibani so sicer obljubili splošno amnestijo.
Zaradi zaostritve razmer se bodo prihodnji teden preko videokonference sestali voditelji držav G7, sta se v telefonskem pogovoru dogovorila Biden in britanski premier Boris Johnson. Voditelji naj bi se dogovorili o skupni strategiji in humanitarni podpori beguncem iz Afganistana.
KOMENTARJI (375)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.