Zaradi krepitve ruskih vojaških sil ob ukrajinski meji je zaskrbljena tudi Slovenija. "Pozivamo k deeskalaciji in diplomatski rešitvi, pri čemer pozdravljamo napore v tej smeri s strani Evropske službe za zunanje delovanje (EEAS) in zaveznikov. Slovenija nudi podporo Ukrajini v okviru članstva v zvezi NATO. Ob morebitni eskalaciji pozivamo k enotnemu in hitremu odzivu, v koordinaciji z NATO in drugimi mednarodnimi partnerji," so sporočili z Ministrstva za zunanje zadeve.
Zunanje ministrstvo ZDA je medtem izdalo tudi dovoljenje, da lahko Ukrajino zapusti tudi določeno manj pomembno osebje, ameriške državljane, ki se trenutno nahajajo na območju, pa so pozvali, naj razmislijo o odhodu, saj da jih po morebitnem vdoru Moskve ne bodo mogli evakuirati.
Za evakuacijo nekaterih zaposlenih na veleposlaništvu v Ukrajini in njihovih družin so se odločili, ker da obstajajo poročila, da načrtuje Rusija pomembno vojaško akcijo proti Ukrajini. Rusija je sicer govorice o invaziji zanikala, poroča BBC. Ameriško veleposlaništvo sicer ostaja odprto.
Ob tem je zunanje ministrstvo k evakuaciji pozvalo tudi ameriške državljane, ki se trenutno nahajajo v regiji, tistim, ki načrtujejo pot v Ukrajino, pa je potovanje zaradi naraščajočih napetosti odsvetovalo. Ob tem so poudarili, da ZDA ob morebitni invaziji ne bodo sposobne evakuirati vseh državljanov.
Gre sicer za previdnostni ukrep, ki sledi načrtu zunanjega ministrstva v primeru kriznih situacij. Po trenutnih informacijah tako poziv ni prišel zaradi morebitne zaostritve razmer ali kakšnega dogodka, ki bi se zgodil v zadnjih 24 urah.
V Kijevu so odločitev Washingtona za umik družinskih članov diplomatskega osebja označili za preuranjeno. "Tovrstni koraki ameriške strani se nam zdijo prehitri in znak pretirane previdnosti," je v izjavi dejal tiskovni predstavnik ukrajinskega zunanjega ministrstva Oleg Nikolenko. Kot je dodal, v zadnjem času ni prišlo do "radikalnih sprememb" v varnostnih razmerah na vzhodu Ukrajine.
Za umik nekaterih svojih diplomatov in njihovih družinskih članov pa se je sicer kljub temu odločila Velika Britanija. Britanske oblasti so ob tem sporočile, da bo britanska ambasada v Kijevu ostala odprta za najnujnejše zadeve.
EU ne bo ravnala kot ZDA in umaknila družin diplomatov iz Ukrajine
EU ne bo ravnala kot ZDA, ki umikajo družine diplomatov iz Ukrajine, je povedal visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell ob prihodu na zasedanje zunanjih ministrov EU v Bruslju. "Ni potrebe po dramatiziranju situacije dokler so pogovori z Rusijo še vedno v teku," je dejal.
V zadnjem delu zasedanja Sveta za zunanje zadeve so ministri z državnim sekretarjem ZDA Anthonyjem Blinknom izmenjali poglede o varnostnem položaju na vzhodu Ukrajine. Minister Anže Logar je v tem kontekstu izpostavil predvsem potrebo po nadaljnji koordinaciji aktivnosti med EU in ZDA ter ohranjanju jasnih sporočil o posledicah, ki bodo doletele Rusijo v primeru agresije na Ukrajino.
"Treba je narediti vse, kar je v naši moči, uporabiti vsa diplomatska sredstva za diplomatsko rešitev spora," je še poudaril Logar. Ob tem je na vprašanje, ali ameriška odločitev pomeni, da je vojna blizu, odgovoril, da ta napoved "ni naznanilo nekega pričakovanega razvoja dogodkov".
Glede vprašanja neposredne pomoči Slovenije Ukrajini pa je dejal, da o tem še niso sprejeli odločitve, če bodo, bo pa javnost pravočasno obveščena. Sicer pa je vprašanje pomoči Ukrajini stvar posamezne države, ne usklajevanja EU, je še izpostavil.
Francija odsvetuje nenujna potovanja v Ukrajino
Francoski državljani bi se morali izogibati potovanju v Ukrajino, razen če imajo nujen razlog, je sporočilo francosko ministrstvo za zunanje zadeve v svojih posodobljenih priporočilih za potovanja. Zaradi kopičenja ruske vojske na meji s sosedo je "priporočljiva povečana pazljivost", na ministrstvu pa še posebej priporočajo izogibanju obmejnim območjem na severu in vzhodu države.
Nemško zunanje ministrstvo je medtem sporočilo, da bo družinskim članom uslužbencev veleposlaništva v Kijevu pomagalo zapustiti Ukrajino, če bodo to želeli. To velja tudi za nemške organizacije v Ukrajini, kot je Goethejev inštitut, je v Berlinu dejal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Christopher Burger.
"Ta ukrep sprejemamo, da bi zagotovili varnost ljudi, za katere smo tam odgovorni," je dejal in dodal, da je njihovo veleposlaništvo v Kijevu zmožno delovati tudi ob morebitni grožnji ruske invazije. "Še naprej potrebujemo našo diplomatsko prisotnost na terenu, da bi Ukrajini v tej situaciji stali ob strani," je še povedal Burger.
Avstralska vlada državljane pozvala, naj nemudoma zapustijo Ukrajino
Avstralska vlada je medtem vse državljane pozvala, naj nemudoma zapustijo Ukrajino. Potovalno opozorilo "zaradi nevarnosti oboroženega spopada" so dvignili na najvišjo raven. Vse Avstralce so pozvali, naj po komercialnih poteh zapustijo državo in se pri tem zavedajo, da so lahko leti v kratkem času spremenjeni ali odpovedani. Sorodnike avstralskih diplomatov bodo odpeljali iz Kijeva, so še sporočili.
Po navedbah avstralskega časopisa Sydney Morning Herald, ki se sklicuje na ukrajinske vire, je v tej državi okoli 1400 avstralskih državljanov. Vlada v Canberri te številke ni potrdila.
ZDA in Velika Britanija sta že pred tem napovedali, da bosta umaknili nekaj zaposlenih iz svojih veleposlaništev v Kijevu. Družinski člani diplomatov so bili pozvani, da zapustijo Ukrajino.
Zaradi velikega kopičenja ruskih enot blizu meje z Ukrajino se na Zahodu bojijo, da Kremelj morda načrtuje invazijo na sosednjo državo. Moskva to zavrača in zahteva varnostna jamstva ZDA in Nata.
Vodja vojaškega obrambnega zavezništva Nato opozoril, da obstaja možnost novega konflikta v Evropi
Da obstaja možnost novega konflikta v Evropi, je po tem, ko se je v bližini ukrajinske meje zbralo okoli 100.000 ruskih vojakov, opozoril vodja vojaškega obrambnega zavezništva Nato. Ukrajina je sicer v soboto prejela prvo pošiljko pomoči. ZDA so državi namreč poslale 90 ton orožja. Ameriški državni sekretar Anthony Blinken je medtem sporočil, da vlada pripravlja serijo ukrepov, vključno z okrepitvijo obrambe v Ukrajini in več vojaške pomoči.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je sicer danes v imenu Evropske unije izrazila podporo Ukrajini. Ob tem je napovedala tudi nov paket finančne pomoči, sestavljen iz nujnih posojil in nepovratnih sredstev, za podporo Ukrajini na srednji in dolgi rok. "Kmalu bomo začeli delati tudi na drugem dolgoročnem programu makrofinančne pomoči, s katero želimo podpreti prizadevanja države za njeno vlaganje v prihodnost," je dejala.
V nedeljo je britansko zunanje ministrstvo ruskega predsednika Vladimirja Putina obtožilo, da želi v Ukrajini na oblast postaviti proruskega voditelja. Britanski ministri so ob tem opozorili, da se bo ruska vlada, če bo prišlo do vdora, soočila z resnimi posledicami.
Rusija je ukrajinsko ozemlje zasegla že leta 2014, ko je zavzela Krim. Vse od takrat je ukrajinska vojska vpletena v vojno z uporniki, ki jih podpira Rusija. V Donbasu je bilo ubitih okoli 14.000 ljudi.
KOMENTARJI (318)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.