"Podatki kažejo, da bi se lahko nekateri ideološko motivirani nasilni skrajneži, ki nasprotujejo novi oblasti in predsedniški tranziciji, še naprej mobilizirali, da bi spodbujali ali izvajali nasilje," so sporočili iz službe za domovinsko varnost. Kot možne motive za dejanja so navedli tudi zamere, ki jih podžigajo lažne novice, zavajanja in izkrivljanja dejstev.
So pa ob tem tudi dodali, da zaenkrat sicer nimajo nobenih informacij o obstoju večjih terorističnih načrtov. "Kljub temu pa se v zadnjih dneh dogajajo nasilni izgredi, zato ostajamo zaskrbljeni glede posameznikov, ki so razočarani zaradi tranzicije oblasti in bi lahko mobilizirali širši spekter ideološko motiviranih akterjev za spodbujanje in širjenje nasilja."
V objavi so še zapisali, da grožnje stabilnosti naraščajo od lanskega leta, povod zadnje pa so ukrepi zaradi epidemije covid-19, Bidnova zmaga proti Donaldu Trumpu na novembrskih predsedniških volitvah ter policijsko nasilje ter nezakonito priseljevanje. Skrajneži bi tako nezadovoljstvo, ki se je manifestiralo tudi 6. januarja v Washingtonu ob napadu na Kapitol s strani Trumpovih podpornikov, izkoristili za napade na javne ustanove ter izvoljene predstavnike.
Služba za domovinsko varnost je pozvala državljane, naj prijavo vse potencialno sumljive aktivnosti in grožnje z nasiljem. Zaradi šestojanuarskega napada na Kapitol je bilo aretiranih več kot 150 ljudi, med njimi tudi člani nekaterih oboroženih ekstremističnih skupin.

KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.