Na torkovi novinarski konferenci je tiskovni predstavnik John Kirby pojasnil, da bodo oblasti – dokler ne bodo našli ostankov in jih analizirali – težko določile namen ali izvor treh letečih predmetov, ki so jih v zadnjih dneh sestrelili nad Aljasko, Kanado in Michiganom.
"Za zdaj nič ne kaže na to, da bi bili ti trije predmeti del kitajskega vohunskega programa in da bi zbirali obveščevalne podatke," je dodal. Ameriški preiskovalci zdaj preučujejo možnost, da bi lahko šlo za balone, povezane s komercialnimi ali raziskovalnimi subjekti, kar pa pomeni, da ne predstavljajo nevarnosti za ZDA. Ob tem je sicer opozoril, da do zdaj še nobeno podjetje, organizacija ali tuja vlada ni vložilo zahteve po dostopu do predmetov.
V zadnjem primeru – ko so nad Huronskim jezerom opazili nov leteči predmet – je ameriško vojaško letalo F-16 izstrelilo raketo Sidewinder in sprva zgrešilo cilj. "Prvič ga nismo zadeli, drugič da," je pojasnil ameriški general Mark Milley.
Peking medtem meni, da je bil odziv ZDA na balone "pretiran". "Mnogi v ZDA se sprašujejo, kaj dobrega lahko tako drago ukrepanje prinese ZDA in njenim davkoplačevalcem," je bil kritičen tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Wang Wenbin.
Kitajska sicer še vedno zanika, da bi bil prvi balon, ki so ga Američani razstrelili ob obali Južne Karoline, uporabljen za vohunjenje. Trdijo namreč, da gre za balon za opravljanje meteoroloških meritev, ki je zaradi vetra zašel z ustaljene poti. V torek je ameriška vojska v Atlantskem oceanu našla dele balona, in sicer senzorje in druge elektronske komponente. Prevzel jih je FBI, ki bo opravil analizo.
Ameriški mediji poročajo, da so ameriški obveščevalci kitajskemu balonu sledili vse od njegovega vzleta iz baze na otoku Hainan na jugu Kitajske v začetku februarja. Kmalu po vzletu je balon odneslo proti ameriškim otokom Gvam in Havaji in nato naprej proti celini. Neimenovani uradniki trdijo, da njegova pot kaže, da bi balon sicer lahko zašel s poti, a da je bil, ko je dosegel celinske ZDA, znova pod kitajskim nadzorom.
V ameriškem senatu so v torek na temo prvega balona poslušali zaupne informacije s strani visokih predstavnikov vojske. Vodja senatne večine Chuck Schumer je dejal, da bodo sprožili preiskavo o tem, zakaj balona niso odkrili že prej.
"Sumljiv predmet" so v torek zaznali tudi nad Romunijo. V tamkajšnji zračni prostor je namreč vstopil leteči predmet, ki bi lahko bil meteorološki balon, zaradi česar so na območje poslali dva miga. Ta sta se po 30 minutah vrnila v bazo, saj nista uspela potrditi prisotnosti predmeta.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.