Razširjena skupina velikih dobaviteljic nafte Opec+ se je na zasedanju na Dunaju dogovorila, da bo z novembrom skupni obseg črpanja zmanjšala za dva milijona 159-litrskih sodov dnevno. Gre za največje zmanjšanje dnevnega črpanja nafte od vrhunca pandemije covida-19 v letu 2020.
Po poročanju tujih medijev gre dejansko le za približno polovično zmanjšanje, saj več držav že dolgo proizvaja manj od dogovorjenih količin.
Odločitev o zmanjšanju črpanja je bila sprejeta kljub obsežnemu lobiranju ZDA pred zasedanjem. Bidnova administracija si pred prihajajočimi vmesnimi kongresnimi volitvami namreč ne želi zvišanja cen pogonskih goriv. V odzivu je ameriška vlada kritizirala reze in odločitev označila za kratkovidno v času, ko je "ohranjanje globalne oskrbe z energijo izjemnega pomena". Poudarili so, da bodo ZDA še naprej sproščale nafto iz svojih strateških rezerv in da preučujejo dodatne ukrepe za povečanje domače oskrbe z nafto.
Tiskovna predstavnica Bele hiše Karine Jean-Pierre je novinarjem dejala, da je jasno, da se Opec+ usklajuje z Rusijo. Predsednik Joe Biden bo s kongresom sodeloval pri zakonodaji, s katero bi zmanjšali nadzor Opeca nad cenami energije, je še sporočila Bela hiša. Kot poroča Financial Times, se v izjavi očitno sklicujejo na protikartelno zakonodajo, znano kot NOPEC, o kateri ameriški zakonodajalci že dlje časa razmišljajo.
Savdski minister za energijo princ Abdulaziz bin Salman je zavrnil namigovanja, da bi kartelni dogovor škodil potrošnikom in poudaril, da so sprejeti ukrepi namenjeni spodbujanju dologročnih naložb v proizvodnjo nafte. Cene nafte so v pričakovanju srečanja Opec+ rasle, po včerajšnji novici pa se je cena soda severnomorske nafte brent ustavila pri 93,95 dolarja za sod. Danes so sicer cene že nekoliko izgubile zagon.
Analitiki poudarjajo, da je poteza Savdske Arabije, ki bo škodovala prizadevanjem zahodnih držav za omejitev ruskega prihodka od prodaje nafte, zaznamovala pomemben trenutek v 75 let dolgem energetskem zavezništvu Rijada z ZDA. "Savdska Arabija je Opec postavila na pot trka s svobodnim svetom. Postavili so se na stran Rusije v imenu zaščitenega upravljanja naftnega trga. Potrošniki se medtem po vsem svetu borijo z inflacijo in naraščajočimi življenjskimi stroški," je komentiral Bill Farren-Price, analitik pri podjetju Enverus. Ob tem pričakuje, da bo Rijad občutil politične posledice.
Odločitev kartela je prišla le nekaj ur po tem, ko so se države EU z ZDA dogovorile o možnosti uvedbe cenovne kapice za rusko nafto, s čimer naj bi pripomogli k stabilizaciji svetovnih cen energije. Savdska Arabija in druge zalivske države, članice Opeca, se bojijo, da bi ta načrt znižal cene nafte na vseh področjih. "To je zelo političen in jasen znak nezadovoljstva Opeca glede omejitve cen nafte. Ne glede na to, ali je omejitev cen dejansko učinkovita, vidijo to kot nevaren precedens," je dejala Amrita Sen, analitičarka pri Energy Aspects.
Generalni sekretar Opeca Haitham al-Ghais iz Kuvajta medtem trdi, da skupina le zagotavlja varnost in stabilnost za energetske trge. "Vse ima svojo ceno. Energetska varnost ima tudi svojo ceno," je dejal.
Minister za energijo Združenih arabskih emiratov Suhail Al Mazrouei pa je poudaril, da je skupina osredotočena na preprečevanje strmoglavljenja cen nafte, kot se je to zgodilo leta 2008. Pri tem se ni želel vključiti v razprave o vlogi Rusije na trgu. "V Evropi imajo svojo zgodbo, v Rusiji svojo. Ne moremo se postaviti na stran te ali one države," je dejal za Financial Times.
KOMENTARJI (311)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.