Ameriški uradniki pravijo, da že nekaj dni nad celinskim delom Združenih držav Amerike opazujejo nadzorni balon. Točne velikosti in drugih podrobnosti ameriška vlada ne navaja, prav tako zadržuje točne lokacije balona.
Balon so domnevno opazili tudi nekateri Američani v Montani. Kot je povedal Chase Doak, je iz svoje pisane opazil "velik bel krog na nebu, ki je bil premajhen, da bi bil Luna". V roke je zato prijel kamero in začel fotografirati. "Iskreno sem najprej pomislil, da gre za vesoljsko plovilo," je povedal za AP.
Kitajska: Balon se uporablja za spremljanje vremena
Kitajska je sprava sporočila, da preverja navedbe o domnevnem kitajskem vohunskem balonu nad Severno Ameriko, in pozvala ZDA, naj ne napihujejo stvari.
"Trenutno se seznanjamo z razmerami in opravljamo preverjanje. Upamo, da bosta obe strani to vprašanje obravnavali mirno in previdno," je dejala tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Mao Ning. Na redni novinarski konferenci ministrstva je dodala, da ugibanja in povzročanje razburjenja, preden so znana dejstva, ne pripomorejo k ustrezni rešitvi zadeve.
Nato pa so nekoliko obrnili ploščo in sporočili, da je balon civilno plovilo, ki se uporablja predvsem za spremljanje vremena. Kitajsko zunanje ministrstvo je v izjavi še zapisalo, da je balon zgrešil smer in da "obžalujejo nenameren vstop" balona v ameriški zračni prostor, poroča BBC.
Peking je po poročanju AFP v preteklosti že poslal nadzorne balone nad ZDA, se pa tokratni po besedah neimenovanega visokega predstavnika ZDA v ameriškem zračnem prostoru zadržuje veliko dlje kot običajno.
Washington je ob odkritju balona predvideval, da so Kitajci balon poslali zaradi napovedanega obiska ameriškega sekretarja Anthonyja Blinkna v Pekingu. Obisk so sedaj zaradi incidenta prestavili, saj naj Blinken ne bi želel, da bi dogodek vplival na vsebino srečanja s kitajskimi uradniki, poroča ABS News.
Na dvodnevni obisk na Kitajskem, prvem kakega ameriškega državnega sekretarja po letu 2018, bi Blinken moral odpotovati danes. V ospredju obiska, med katerim naj bi se sešel s kitajskim predsednikom Ši Džinping, bi bilo obvladovanje povečanih napetosti med ZDA in Kitajsko.
Biden bi ga razstrelil, vojaški uradniki pa (za zdaj le) opazovali
Ameriški predsednik Joe Biden je zaradi sumljivega vohunskega balona mobiliziral lovska letala F-22, da bi ga sestrelila, a so mu vojaški uradniki to odsvetovali, saj da bi razbitine lahko ogrozile varnost prebivalcev, je povedal eden izmed uradnikov, ki ni želel biti imenovan.
"Ameriška vlada kitajski balon, ki je poletel nad kontinentalni del ZDA, opazuje," pa je trenutno stanje opisal tiskovni predstavnik Pentagona Patrick Ryder. Dodal je, da balon leti na višini, kjer ne ogroža komercialnega letalskega prometa in tudi drugače ne predstavlja vojaške ali fizične grožnje. Kljub temu pa vohunsko plovilo zahaja predvsem nad 'občutljive' kraje. Med drugim je namreč poletel tudi nad zračno bazo Malmstrom v Montani, kjer se nahaja eden izmed treh silosov za jedrske rakete v državi.
Nadaljnji koraki ameriške vlade, kot tudi preventivni koraki ameriške vojske, ostajajo neznani.
Točni vzroki za polet balona prek ZDA niso znani, bo pa, kot že rečeno, naslednji teden ameriški sekretar v Pekingu obiskal kitajskega predsednika Ši Džinpinga. Republikanci Bidna pozivajo, naj obisk odpove.
Kaj so vohunski baloni?
Pri t. i. vohunskih balonih gre za posebno opremo. Opremljeni so s kamero, ki je pritrjena pod balon. Nekateri so opremljeni tudi z radarjem, delujejo pa na sončne panele.
Navadno letijo na višini od 24.000 do 37.000 metrov nad tlemi, torej nad višino komercialnega letalskega prometa. Potniška letala namreč ne poletijo nad 12.000 metrov nad tlemi.
Ideja o vohunskih balonih se je začela razvijati med ameriško državljansko vojno, piše Guardian. Prvič so jih tako uporabili že leta 1860. A originalni model je bil videti nekoliko drugače kot novodobni. Takrat so z baloni v zrak poslali več moških, ki so z ekipo na tleh komunicirali s pomočjo Morsove kode.
Kasneje so jih po priljubljenosti prekosili sateliti, sedaj pa naj bi bili baloni znova vse bolj popularni. Čeprav v nasprotju s sateliti ne ponujajo dolgotrajnega opazovanja, so cenejši in lažje dobavljivi, prav tako zanje ni potrebna posadka, v zraku pa se lahko zadržuje dlje časa.
Prav tako baloni lahko površje pregledajo boljše in bližje od satelitov, saj se premikajo počasneje.
Kot piše Reuters, incident opominja na to, kako daleč sta pripravljeni poseči obe državi, ko pride do opazovanja druge. Ameriški senator iz vrst republikancev Marco Rubio meni, da "vohunski balon ni nobeno presenečenje", saj da se je sumničenje med državama v zadnjih petih letih močno poglobilo.
K tem je pripomoglo več dogodkov – od Tajvana in Južnokitajskega morja do zastopanja človekovih pravic na Kitajskem in Hongkonga. Na seznamu so tudi tiha podpora Kitajske Rusiji in njeno zavračanje poseganja v severnokorejski program balističnih raket.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.