Mirovni dogovor, ki naj bi Afganistanu po več kot 18 letih prinesel konec nasilja, sta v Dohi podpisala glavni ameriški pogajalec Zalmay Khalilzad in politični vodja talibanov Abdul Gani Baradar.
Dogovor prinaša bistveno zmanjšanje vojaške prisotnosti ZDA v Afganistanu v zameno za različna varnostna zagotovila talibanov. V skladu z njim bodo ZDA do konca poletja izvedle postopen umik svojih sil, ki trenutno štejejo približno 12.000 vojakov. Ostalo naj bi 8600 ameriških vojakov, njihov nadaljnji umik pa naj bi bil odvisen prav od političnega napredka na pogovorih med talibani in afganistansko vlado.
Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je pred podpisom mirovnega dogovora obiskal Afganistan. Iz Nata so sporočili, da se bo popoldne udeležil novinarske konference v Kabulu skupaj z afganistanskim predsednikom Ašrafom Ganijem in ameriškim obrambnim sekretarjem Markom Esperjem. Stoltenberg naj bi se v Afganistanu tudi sešel s poveljnikom ameriških in Natovih sil v Afganistanu, generalom Scottom Millerjem, ter drugimi poveljniki misije zveze Nato v tej državi.
Pogovori v Dohi med ZDA in talibani so se začeli sredi leta 2018, ki je bilo po podatkih Združenih narodov najusodnejše leto za civiliste v Afganistanu. Predsednik ZDA Donald Trump jih je septembra lani po smrti ameriškega vojaka, ki je bil med 12 smrtnimi žrtvami napada v Kabulu, nenadoma prekinil. Decembra lani so se pogovori ponovno nadaljevali, a so jih spet prekinili po napadu talibanov v bližini največjega ameriškega letalskega oporišča Bagram v Afganistanu. Sledil je preboj 22. februarja letos, ko so talibani, ameriška vojska in afganistanske varnostne sile dosegli dogovor o zmanjšanju nasilja za teden dni, kar je odprlo pot podpisu dogovora med Washingtonom in talibani. V zadnjem tednu pred današnjim podpisom je dejansko upadel napad talibanov v državi.
Trump je v petek Afganistance pozval, naj "zgrabijo možnost za mir". "Če bodo talibani in afganistanska vlada spoštovali svoje zaveze, bo odprta pot za končanje vojne v Afganistanu in vrnitev naših vojakov domov," je poudaril.
Vodja talibanov Siradžudin Hakani pa je za ameriški časnik New York Times izpostavil, da so že vsi "utrujeni od vojne".
Na MZZ pozdravili sklenitev dogovora
Ministrstvo za zunanje zadeve je sporočilo, da pozdravlja današnjo sklenitev dogovorov med ZDA in Afganistanom ter med ZDA in talibani o začetku dialoga med sprtima stranema v Afganistanu v smeri trajnega miru. "Le s polno angažiranostjo obeh strani v vključujoč dialog, ki je zavezan iskanju kompromisa, je mogoče doseči trden dogovor, ki vodi v trajen mir in stabilnost za vse prebivalce Afganistana," so poudarili.
Takšen dogovor lahko omogoči obnovo, razvoj, večja tuja vlaganja in hitrejši gospodarski napredek Afganistana, so še dodali. "MZZ pozdravlja dosedanji napredek Afganistana in uspehe v boju proti terorizmu ter napore za uveljavitev človekovih pravic, zlasti pravic in opolnomočenje žensk in mladih, k čemur je v zadnjih letih finančno in z razvojnimi projekti prispevala tudi Slovenija. Za nadaljnji vzdržen razvoj bodo ključnega pomena spoštovanje človekovih pravic, boj proti korupciji in gradnja ter krepitev institucij afganistanske države," so še zapisali.
Pripadniki Slovenske vojske po besedah MZZ ostajajo v Afganistanu. O nadaljnjih korakih se bodo zaveznice, tako kot do zdaj, odločale skupaj in v sodelovanju z afganistansko vlado.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.