Washington je ob tem izrazil upanje, da bodo o sporu s Francijo razpravljali prihodnji teden, tudi v okviru Generalne skupščine ZN. "Upamo, da bomo v prihodnjih dneh nadaljevali razpravo o tem vprašanju na višji ravni, tudi na Generalni skupščini ZN prihodnji teden," je v izjavi sporočil tiskovni predstavnik State Departmenta Ned Price. Francija je pomemben partner in naš najstarejši zaveznik, je zapisal.
"Obžalujemo, da so storili ta korak. V prihodnjih dneh se bomo še naprej angažirali pri reševanju nesoglasij med nami, kot smo storili na drugih točkah v času našega dolgotrajnega zavezništva," je sporočil neimenovani vir v Beli hiši.
"Veselimo se nadaljnjega sodelovanja na številnih področjih skupnega interesa, ki temeljijo na skupnih vrednotah," pa je sporočil tiskovni predstavnik avstralskega zunanjega ministrstva.
"Opustitev projekta podmornic predstavlja nesprejemljivo ravnanje"
Francoski zunanji minister je v izjavi dejal, da je odločitev sprejel francoski predsednik Emmanuel Macron, poroča The New York Times. "Na zahtevo predsednika republike sem se odločil, da na posvet v Pariz takoj odpokličem naša dva veleposlanika v ZDA in Avstraliji," je dejal zunanji minister Jean-Yves Le Drian. "To odločitev upravičuje napoved, ki so jo 15. septembra najavile Avstralija in Združene države Amerike," je še dodal.
To je prvič v zgodovini, da je Francija proti omenjenima državama sprejela tako oster ukrep, poroča Le Monde, ki dodaja, da so ZDA in Francija tradicionalne zaveznice vse od ameriške osamosvojitvene vojne.
Opustitev projekta podmornic, ki sta ga Avstralija in Francija razvijali od leta 2016, predstavlja "nesprejemljivo ravnanje med zavezniki in partnerji," je dejal Le Drian. Posledice teh odločitev "vplivajo na sam koncept naših zavezništev in naših partnerstev" ter na pomen indopacifiške regije za Evropo, je dodal.
Francija bo zato, ker bo Avstralija od ZDA zdaj kupila podmornice na jedrski pogon, ostala brez 65 milijard dolarjev.
ZDA, Velika Britanija in Avstralija v sredo napovedale sklenitev novega zavezništva
Voditelji ZDA, Velike Britanije in Avstralije so v sredo napovedali sklenitev novega zavezništva v indopacifiški regiji. Države bodo delile informacije na področju umetne inteligence, računalniških zmogljivosti in podvodnih obrambnih zmogljivosti. Sem sodi pomoč Avstraliji, da bi prišla do podmornic na jedrski pogon. Avstralski premier Scott Morrison je zagotovil, da si Avstralija ne prizadeva priti do jedrskega orožja.
ZDA zatrjujejo, da ne gre za potezo, usmerjeno proti Kitajski, toda Peking je novo zavezništvo označil za "skrajno neodgovorno" grožnjo regionalni stabilnosti. Odločitev po njihovem mnenju vzbuja dvome o avstralski zavezanosti omejevanju širjenja jedrskega orožja, zahodne zaveznike pa opozarja, da tvegajo, da bodo izkopali jamo sami sebi, poroča France 24.
Visoki predstavnik ameriške vlade je v četrtek zatrdil, da se je Washington posvetoval s Parizom pred sklenitvijo novega varnostnega zavezništva z Veliko Britanijo in Avstralijo (Aukus), zaradi katerega je slednja odpovedala nakup francoskih jedrskih podmornic.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.